KB je jednou ze čtyř největších českých bank, spolu s Českou spořitelnou, ČSOB a UniCredit Bank. Provozuje stavební spořitelnu Modrá pyramida, KB Penzijní společnost, Komerční pojišťovnu a další společnosti specializované na leasing, factoring, spotřební půjčky a na investování.
KB je jednou ze čtyř největších českých bank, spolu s Českou spořitelnou, ČSOB a Raiffeisenbank (po splynutí s Equa bank). Klientem skupiny Komerční banky je každý pátý dospělý Čech. Banka dnes spadá do francouzské skupiny Société Générale. Je mateřskou společností Skupiny KB, provozuje stavební spořitelnu Modrá pyramida, KB Penzijní společnost, Komerční pojišťovnu a další společnosti specializované na leasing, factoring, spotřební půjčky a na investování (ESSOX s.r.o., Factoring KB a.s., KB Real Estate s.r.o., SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. a další).
Kořeny Komerční banky sahají až do 90. let minulého století, kdy byla banka vyčleněna z bývalé Státní banky československé. KB byla transformována na akciovou společnost a prošla kuponovou privatizací. Většinový podíl akcií byl prodán strategickému investorovi Société Générale.
Komerční banka nabízí bankovní produkty v těchto kategoriích: běžný účet, spořící účet, termínovaný vklad, hypotéka, splátkové půjčky, kreditní karta nebo jistotní účet. Vedle toho poskytuje plné spektrum služeb v rámci korporátního bankovnictví (malé i velké firmy, veřejný sektor) a bankovnictví privátního.
Klienti mohou využívat všech elektronických služeb banky, ale zůstává i možnost služeb osobních - na mnoha pobočkách po celé ČR. Komerční banka také provozuje hustou síť bankomatů a vkladomatů.
Komerční banka v posledních letech významně cílí na ekologickou udržitelnost, a tomu přizpůsobuje nejen své chování, ale nabízené produkty. KB je součástí série indexů FTSE4Good zahrnující společnosti, které vykazují dobrou praxi v oblastech životního prostředí i správy společnosti (Environmental, Social and Governance – ESG). KB byla v roce 2021 hodnocena na stupni BBB v ratingu MSCI ESG, který měří odolnost společností vůči dlouhodobým a relevantním rizikům z oblastí environmentálního managementu.
Komerčka je neopomenutelnou bankou na českém trhu. Nejenže patří k největším, ale disponuje i (stále ještě) rozsáhlou sítí kamenných poboček i bankomatů po celé republice. Díky tomu nabízí poměrně snadnou dostupnost pro klienty preferující osobní kontakt. KB je stabilní, dobře vydělávající banka.
V našem přehledu všech bank v ČR se tak Komerční banka umísťuje na předních pozicích vhodnosti pro střadatele se vklady vyššími než pojištěných 2,4 mil. Kč, pro firmy a korporace, veřejnou správu. Ale též pro zájemce o okamžité platby, stabilní služby, nebo např. klasickou hypotéku a sadu dalších produktů jak samotné banky, tak i její široké skupiny. Komerční banka je dobrou volbou pro konzervativního klienta, který se pohybuje převážně po ČR.
Okolnosti v poslední době banku nutí pobočkovou síť redukovat. Důsledky si uvědomuje i sama banka, a tak se začala více soustředit na online bankovnictví a moderní technologie (které nabízí paralelně vedle osobních služeb na pobočce). KB proto v posledních letech provedla velký skok v kvalitě internetového bankovnictví a mobilního bankovnictví. V roce 2018 po dvouletém úsilí spustila nový kvalitní web.
Banka se nyní profiluje jako "reálná banka pro reálný život", což indikuje průměrné sazby u úvěrů, ale i na spořicích účtech, průměrné poplatky. Je však jedinou bankou na českém trhu, která nabízí opravdovou studentskou půjčku. V poslední době se soustředí na udržitelnou ekonomiku a technologie. Větším privátním i korporátním klientům umí Komerční banka nabídnout individuální výhodné podmínky.
Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB meziročně stoupl o 8,6 % na 787,2 miliardy Kč. Růst portfolia byl rychlejší u korporátních úvěrů. I přes pokles nových prodejů pokračoval růst celkového zůstatku objemu úvěrů na bydlení.
Celkový objem běžných klientských vkladů ve Skupině KB se meziročně snížil o -3,2 % na 1 010,1 miliardy Kč, což bylo ovlivněno tím, jak klienti část svých prostředků přesouvali do podílových fondů, čerpáním finančních rezerv nashromážděných během pandemických restrikcí, a intenzivní konkurencí. Ve srovnání s prvními devíti měsíci loňského roku, které byly ovlivněny pandemickými omezeními, stouply výnosy KB o 28,2 % na 29,0 miliard Kč. Čistý zisk připadající akcionářům vzrostl o 51,1 % na 12,9 miliardy Kč.
Komerční banka si ze slavnostního vyhlašování cen Hospodářských novin Visa Nejlepší banka, které proběhlo v podvečer 1. listopadu, odnesla cenu Inovátor roku 2022. Potvrdila tak svou silnou pozici mezi moderně a nekonvenčně smýšlejícími finančními institucemi na tuzemském bankovním trhu. Jde již o třetí ocenění tohoto typu, inovátorem byla Komerční banka vyhlášena již v roce 2011 a také 2016. Cenu Hospodářských novin za letošní rok banka získala za svůj inovativní přístup v oblasti sdílení bankomatových sítí.
KB SmartSolutions navýšila svůj podíl v MonkeyData, provozovateli digitální platformy Lemonero pro B2B financování e-commerce. Navýšení kapitálu usnadní expanzi služeb využívajících pokročilou analýzu dat a umělou inteligenci.
Za rok 2021 zaznamenala Komerční banka nárůst o 6,9 % v oblasti poskytnutých úvěrů, o 6,2 % v oblasti vkladů klientů, o 56 % v oblasti čistého zisku náležejícího akcionářům a o 1 % v celkovém počtu klientů. To vše ve srovnání s rokem 2020. Do výsledků se promítá velký pokles roku 2020 způsobený pandemií a s ní souvisejícími opatřeními.
Bilanční suma KB v roce 2021 činila 1 244 353 mil. Kč. Čisté úrokové výnosy jí přinesly téměř 22 miliard korun, a to při celkových provozních nákladech 15 miliard korun. Zisk připadající vlastníkům mateřské společnosti byl za rok 2021 vyčíslen na necelých 13 miliard korun.
Jak vznikla Komerční banka?
Komerční banka byla založena v roce 1990 transformací původní Státní banky Československé. I v roce 1990 byla KB založena jako banka státní, a tou vydržela být až do roku 2001, kdy stát prodal svůj většinový podíl (60 %) francouzské Société Générale. V roce 1992 proběhla přeměna na akciovou společnost. Akcie KB jsou kotovány na Burze cenných papírů Praha již od jejího vzniku v roce 1993 a stejně tak i na trhu RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů.
Teprve po privatizaci začala Komerční banka rozvíjet svou tradičně silnou pozici na trhu podniků a municipalit i jiným směrem - začala více cílit i na běžnou občanskou klientelu a živnostníky (podnikatele).
Od roku 1995 působí Komerční banka i na Slovensku. Původně ve formě dceřiné společnosti. Od 1. ledna 2011 funguje Komerční banka Bratislava jako zahraniční pobočka KB, která v roce 2009 úspěšně přešla na jednotnou měnu euro.
Během svého vývoje procházela Komerční banka, resp. dnešní Skupina KB, mnoha změnami formou akvizic. Například v roce 2004 došlo ke sloučení Franfinance Consumer Credit a ESSOX, v součaného poskytovatele spotřebitelských půjček pod názvem ESSOX. Rok 2006 se nesl ve znamení akvizice Modré pyramidy nákupem zbývajícího 60% podílu. Tím KB získala plnou kontrolu nad třetí největší stavební spořitelnou v České republice.
V roce 2011 se skupina KB rozšířila díky akvizici 50,1% podílu ve společnosti SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o., která je předním poskytovatelem financování zajištěného aktivy v České republice i na Slovensku. V roce 2016 KB vytvořila obchodní alianci pro oblast akceptace plateb kreditními a debetními kartami. A v roce 2019 založila banka dceřinou společnost KB SmartSolutions, s.r.o., jako platformu pro snadnější vznik nových digitálních a fintech služeb pro klienty.
V podstatě novinkou je založení společnosti Bankovní identita, a.s. Jejími majiteli jsou KB, Česká spořitelna a Československá obchodní banka. Jde samozřejmě o společnost založenou za účelem poskytování služeb elektronické identifikace a podepisování na základě digitálních identit bankovních klientů.
Jaké finanční služby můžete získat od Komerční banky?
Komerční banka je velkou bankou s pestrým portfoliem produktů a služeb. Cílí jak na běžné občany, tak drobné živnostníky, na podnikatele, firmy, velké korporace, ale i organizace z veřejného sektoru (obce, kraje, příspěvkové organizace, veřejnoprávní organizace, například vysoké školy). Proto je seznam jejích finančních služeb opravdu dlouhý. Rozhodně je z čeho vybírat:
Firemní bankovnictví - účty, úvěry, karty, hotovost a platby, investice, obchodování s měnami, fakturační robot Fakturoid, aplikace pro hlasování online, online účetnictví, poradenství KB Advisory a mnoho dalšího.
Korporátní bankovnictví - účty, karty, hotovost, úvěry, přímé bankovnictví, zajištění rizik, digitální služby, spoření, investování, cash management, export - import, strukturované financování, byznys služby, poradenství KB Advisory.
Bankovnictví pro veřejný sektor - finanční a poradenské služby pro kraje, města a obce i pro organizace a společnosti založené nebo zřízené municipalitami. Správa financí, úvěrové a dotační poradenství nebo konzultace optimální struktury financování rozvojových projektů.
Jak to má Komerční banka s pojištěním vkladů?
Všechny vklady na běžném účtu, spořicím účtu i termínovaném vklady u Komerční banky jsou pojištěny do výše přibližně 2,5 milionu Kč. Na tyto vklady u Komerčky se vztahuje Garanční systém finančního trhu, který provozuje Fond pojištění vkladů. V případě krachu jakékoliv banky v České republice se každý vkladatel (každá fyzická nebo právnická osoba) přihlásí o náhradu vkladů a dostane vyplacenou jistinu vkladu i naběhlý úrok.
Pokud váš vklad u banky činí více jak 100 tis. EUR a obáváte se krachu, můžete vklad "rozložit" na více osob. U KB je ovšem krach v současnosti vysoce nepravděpodobný. Pro jistotu uvedeme, že pojištění vkladu nevztahuje na zůstatky obchodů s cennými papíry, nakoupené akcie, dluhopisy, či kryptoměny. V případě Komerční banky se pojištění vkladů nevztahuje na investiční fondy, investiční životní pojištění, investiční zlato (pokud si slitky ponecháte v bance), i na aktiva pod individuální správou investičním manažerem.
V čem se Komerční banka odlišuje od ostatních bank?
V podstatě můžeme konstatovat, že Komerční banka je typickou velkou bankou s plným spektrem služeb. Zaměřuje se jak na retailový segment (běžní klienti), tak na klientelu privátní, korporátní, veřejnoprávní, též na drobné živnostníky a na podnikatele.
Nabídne proto od každého něco, takže coby klient můžete využít široké škály bankovních i ostatních produktů, které poskytuje v rámci své finanční skupiny. Velký důraz banka klade na „zelené“ technologie a projekty, které financuje investičními podnikatelskými úvěry, ale i spotřebitelskými hypotékami.
Kdo vlastní Komerční banku?
Majoritním akcionářem je francouzská finannčí skupina Société Générale, jedna z největších evropských finančních skupin. Založena byla před více než 150 lety. V současnosti nabízí širokou škálu poradenských služeb a finančních řešení na míru svým klientům v 61 zemích.
Akcie Komerční banky jsou volně obchodovatelné. Société Générale drží 60,35 % základního kapitálu KB. Většina z volně obchodovaných akcií je v držení institucionálních investorů, kteří působí v hlavních světových finančních centrech, jako New York, Boston a Londýn. V září roku 2022 měla KB 67 358 akcionářů, z toho 61 445 byly fyzické osoby z České republiky.
Ocenění Komerční banka
Komerční banka bývá poměrně často oceňována jak v anketách veřejnosti, tak odborníků. Pro příklad uveďme některá ocenění roku 2021 a 2022:
Zlatá koruna 2022 (ocenění za spotřebitelské i podnikatelské produkty):
půjčka KB na udržitelné technologie: Zelená koruna
produkt Profi Auto: Stříbrná koruna
Profi úvěr: Bronzová koruna
iPlatba od společnosti Roger: Stříbrná koruna
VISA Awards 2021 (inovativní řešení v oblasti plateb):
jako #1 sustainable bank (udržitelná banka č. 1)
Monika Truchlíková, tribe leader Payment Methods Tribu v KB získala titul #1 woman in payment systems (žena č. 1 v platebních systémech).
Zlatý certifikát Indexu diverzity 2021. Na vysvětlenou banka uvádí ve scé výroční zprávě: „Index Diverzity představuje etalon pro nastavení managementu diverzity na českém trhu práce. Je postaven na nástroji pro hodnocení managementu diverzity DISA (Diversity and Inclusion Strategic Assessement). V roce 2021 se měření zúčastnilo 51 signatářských firem Charty diverzity s téměř 200 tisíci zaměstnanci.“
Jistě jste se s Komerční bankou už setkali (reklamy)
Komerční banka již do mediálního prostoru vypustila ohromné množství reklam. V České republice stěží najdeme člověka, který by alespoň jednu z nich doposud nezahlédl v podobě videa, nezaslechl nebo neviděl vytisknutou.
Jedním z posledních reklamních hitů Komerční banky je „První účet. První love“, kterou KB cílí na mladé klienty. Zejména na studentský účet. Kampaň byla spuštěna v listopadu 2022 a stylizována je do neonů a designu, v němž se odráží svět dospívajících.
Z dalších televizních spotů, které spojuje heslo „Reálná banka pro reálný život“ můžeme uvést kupříkladu:
Hypotéka bez omezování (2019)
Dovolená s kufříkem na ruce (2018)
Nevlastněte auto jakoby (2018)
Partner pro vaše plány (2016)
Půjčka od strýčka -osobní úvěr (2014)
Ze starších reklamních sloganů používaných pro tisk, kde vedlo heslo „Můj svět, moje banka“, uveďme například:
„Byt či dům, to je, oč tu běží“
„Poplatky za hypotéku nepěstujeme“
„Dejte si mě k ledu“
„U nového bydlení stáří nerozhoduje“
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.Zdroj fotografie: Freepik.com
Říjen je mezinárodně uznáván jako Měsíc povědomí o kybernetické bezpečnosti. Tato iniciativa je zaměřena na zvýšení povědomí o kybernetických hrozbách a poskytnutí užitečných nástrojů, které umožňují ochranu dat a systémů v digitálním světě. V kontextu dynamického rozvoje technologií, jako jsou cloudová řešení a umělá inteligence (AI), je téma kybernetické bezpečnosti stále důležitější. Pozvání do Interview PLUS Speciál přijali hosté z oblasti bankovnictví a technologií: Klára Starková, provozní ředitelka Moneta Money Bank, Martin Rehak, generální ředitel a zakladatel technologické společnosti Resistant AI, a Tibor Kolejak, generální ředitel pro Amazon Web Services v České republice a na Slovensku.
Kybernetické útoky už patří k běžným součástem moderního života. Jejich cílem je v drtivé většině to stejné — naše peníze. Kyberspecialisté v bankách jich řeší stovky denně a jak sami říkají, bude hůř. Neustále se vyvíjející technologie nabízejí podvodníkům nové a nové způsoby k okrádání. Jejich chování je sice trestně postižitelné, nicméně profesionálové zkušení v ochraně finančních prostředků varují před zastaralostí legislativy — české i evropské. A apelují na co nejrychlejší změnu, jejíž součástí by mělo být třeba zřízení rozsáhlého oddělení kyberpolicie.