Banky.cz Články Komerční sdělení 10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

Operativní leasing může být pro leckoho výhodným řešením, jak získat nové auto a ušetřit si spoustu peněz i starostí. Ale vždy je třeba řádně si promyslet, jestli se skutečně vyplatí zvolit auto na operák nebo si vzít klasický leasing. Anebo si na nové auto půjčit. Sepsali jsme pro vás 10 důvodů, proč říct ANO operativnímu leasingu.

REKLAMA

Společností nabízejících operativní leasing funguje na českém trhu poměrně hodně. Proto je potřeba pečlivě si mezi nimi vybírat a nejít hned do té nejbližší - nebo do té nejlevnější. Dobré je také zajímat se o reference klientů nebo třeba o to, jak se při vrácení auta řeší drobná poškození.

Férová leasingovka vám hned na začátku sdělí nejen ceny a podmínky svého operativního leasingu, ale dá vám na výběr z různých základních a doplňkových služeb. K tomu si budete moci vybrat z různých tarifů odstupňovaných podle délky trvání smlouvy a maximálního nájezdu. Ještě než podepíšete smlouvu, budete vědět, jestli máte co dočinění s férovým partnerem, nebo jestli je lepší včas vycouvat a jít jinam.

Vybrali jsme pro vás 10 důvodů, proč zvolit operativní leasing. A vyplývá z nich také, podle čeho poznat poctivou leasingovou společnost.

1. Rychlé sjednání i získání auta

Operativní leasing si dnes sjednáte během chvíle a nemusíte nikam chodit ani obtelefonovávat jednotlivé společnosti. Stačí si doma v klidu sednout na pohovku a otevřít internet. Většina moderních leasingových společností má své webové stránky, na nich přehled dostupných aut a k jednotlivým vozům i dostatek informací.

Najdete tam také soupis základních služeb, možné doplňkové služby, různé typy tarifů a řadu dalších informací. Jakmile se rozhodnete, vybrané auto si zarezervujete online. Pak už jen počkáte na návrh smlouvy a do několika dní si ho vyzvednete. Například u společnosti Birne může auto být připraveno už do 2 dnů od rezervace.

2. Nízké počáteční náklady

Hlavní výhodou operativního leasingu jsou nízké počáteční náklady. Nemusíte vybírat veškeré své úspory ani si jít pro půjčku do banky. Auto si doslova pronajmete, takže už předem víte, jakou částku budete měsíčně platit. A nové auto vás tak najednou nezruinuje, nýbrž se náklady výhodně rozloží v čase.

Navíc neplatí, že byste museli uhradit celé auto (jako je tomu u běžného leasingu, kdy po vypršení smlouvy musíte vozidlo odkoupit) - po skončení smlouvy auto vrátíte leasingové společnosti a o nic víc se nestaráte.

3. Snadná administrativa

S koupí auta se pojí hromada papírování, a to ať už si ho kupuje jednotlivec, živnostník nebo firma. Operativní leasing je v tomto ohledu opět výhodnější. Administrativu si při pořízení vozidla odbyla už leasingovka a vám stačí jen podepsat smlouvu a vyjet.

V dnešní době, kdy lze většinu byrokracie vyřídit online, je to ještě snazší a rychlejší. Rezervaci zvládnete za pár minut, auto si vyzvednete do několika dní a papírování je otázkou chvilky. Což je zejména pro firmy neocenitelné.

4. Balíček všemožných služeb

Dalším důvodem, proč upřednostnit operativní leasing, je, že nejde jen o samotné půjčení auta. Spolu s ním se totiž zbavíte spousty starostí, které padnou na leasingovou společnost. Například u Birne máte už v základní ceně povinné ručení i havarijní pojištění, dálniční známku po ČR, pojištění skel, asistenční službu, servis předepsaný výrobcem a krytí drobných poškození po vrácení vozidla do 5 000 Kč.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

K tomu si můžete přiobjednat různé doplňkové služby, které vaše cesty učiní naprosto bezstarostnými - může jít například o přezutí a uskladnění pneu, kompletní servis, navýšení nájezdu, garanci mobility nebo třeba snížení spoluúčasti u havarijního pojištění z 10 na 5 %.

5. Pravidelné měsíční poplatky

Pokud si koupíte své vlastní auto, můžete se brzy setkat s krutou realitou. Přestože půjde ještě o zánovní vůz, už se na něm může ledacos porouchat a částky za opravy se rychle začnou šplhat do desítek, ne-li stovek tisíc korun. To vám u operativního leasingu nehrozí. Díky tomu, že si auto jen pronajímáte, tak přesně víte, kolik v příštích měsících na jeho provoz vynaložíte peněz.

Hned při sjednání smlouvy uvidíte, jak vysoký je měsíční poplatek. A případné doplňkové služby se rozloží právě do měsíčního nájemného. Nemůže se vám tak stát, že vaše výdaje nečekaně vzrostou. A když dojde k poruše nebo k nehodě, v mnoha případech to leasingovka vezme na sebe.

6. Servis bez starostí

S předchozím bodem souvisí i pravidelné servisy. Ty nemusíte řešit sami, ale budete přesně vědět, kdy má vaše auto přijet na servisní prohlídku předepsanou výrobcem. U Birne si můžete sjednat také kompletní servis, který vám dá jistotu, že je auto v pořádku.

Pokud se cokoliv porouchá, pracovníci Birne vám poradí, kam zajet a co dělat. A fakturu ze servisu necháte poslat přímo do leasingovky, která už pak vyřeší, co s ní.

7. Tarif podle individuálních potřeb

Většina leasingových společností nabízí operativní leasing v několika variantách. Jedná se o takzvané tarify a v nich přesně vidíte, na jak dlouho budete uzavírat smlouvu, jaký maximální nájezd si sjednáváte a na kolik vás daný operativní leasing vyjde.

Obecně platí, že čím nižší nájezd, tím levnější je operativní leasing. Proto je potřeba promyslet si, jak často jezdíte a kolik kilometrů ročně v průměru najezdíte - tomu byste měli přizpůsobit výběr tarifu. Pak jsou tu ale ještě výjimečné případy, jako třeba tarif Flexi od Birne, který má neomezený nájezd.

“Pokud vám žádný nabízený tarif nevyhovuje, tak se nebojte se společností spojit a zeptat se, jestli umí nabídnout i tarif na míru. Ne vždy sice pochodíte, ale pokud máte speciální požadavek například na délku, nájezd nebo výměnu auta, tak je často možné se domluvit. Například v Birne nabízíme i individuální tarify,” vysvětluje marketingový specialista Daniel Gorol z Birne.

8. Snižování hodnoty vozidla neřešíte

Běžný účet od mBank zdarma

Jakmile auto sjede z výrobní linky, už ztrácí na hodnotě. A rok za rokem je jeho prodejní cena nižší a nižší. Pokud patříte k těm, které ztráta hodnoty jejich majetku hodně trápí, tak u operativního leasingu můžete být v klidu. Jelikož auto zůstává majetkem leasingové společnosti a vy si ho jen dočasně pronajímáte, nemusíte pokles jeho hodnoty vůbec řešit.

Jakmile vám skončí smlouva a auto vrátíte, můžete se svobodně rozhodnout, co dál - koupíte si vlastní vozidlo nebo si zase pronajmete auto na operativní leasing a zase zbrusu nové?

9. Daňové zvýhodnění pro firmy

Auto na operák si nejčastěji pořizují firmy nebo živnostníci. Pro ně je to výhodné v mnoha ohledech - neřeší zbytečnou administrativu, nemusejí jednorázově vynakládat vysokou částku na pořízení vozidla a přesně vědí, kolik je auto bude v následujících měsících stát. Je tu ale ještě jedna velká výhoda - a tou jsou nižší daně.

U měsíčních splátek je možné uplatňovat odpočet DPH a zároveň si lze díky autu na operák snížit daňový základ. Díky tomu, že operativní leasing je podle zákona považován za službu (na rozdíl od běžného leasingu), je možné do odpisů dávat celé měsíční splátky. Což se zkrátka vyplatí.

“V dnešní době určitě není operativní leasing jen pro firmy a OSVČ, i přestože z toho mohou plynout výhody z daňové optimalizace. I běžný uživatel velice docení, že nemusí kolem auta nic řešit a vše za něj vyřeší leasingová společnost - ať už se jedná o hlídání servisu, případné opravy nebo výměnu pneumatik. Klient si tak kupuje pohodlí a má o starost méně,” vysvětluje Daniel Gorol z Birne.

10. Stále nové auto 

Jak auto stárne, snižuje se jeho hodnota, zhoršuje technický stav a zvyšují se výdaje s ním spojené. To vám ale u auta na operativní leasing nehrozí. Jelikož si ho pronajímáte jen na pár let (v Birne máte možnost vrátit auto u tarifu Flexi dokonce už po několika měsících), tak máte jistotu, že budete pořád jezdit takřka novým vozem.

Sjednáte si operativní leasing například na 2 roky, po této době auto vrátíte a vyberete si další, zase nové. A tak třeba pořád dokola. Díky tomu i díky záručním servisům máte jistotu, že budete jezdit bez zádrhelů. A pro firmy to znamená možnost průběžně obměňovat vozový park a zbytečně se netrápit se stárnoucími auty.

Věděli jste, že operativní leasing je pro každého?

Ačkoliv se traduje, že operativní leasing je výhodné řešení pro firmy a živnostníky, je to jen mýtus. Auto na operák si může vzít kdokoliv. Ušetříte si díky tomu spoustu starostí a za výhodnou cenu můžete jezdit novým autem. Při správně zvoleném tarifu operativního leasingu se vám vynaložené náklady oproti koupi vlastního nového auta bohatě vyplatí.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku 10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Asistenční služby většina pojišťoven nabízí hlavně u havarijního pojištění, povinného ručení nebo cestovního pojištění. V poslední letech se ale rozšiřují také do oblasti pojištění domácností a nemovitostí.

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

Operativní leasing může být pro leckoho výhodným řešením, jak získat nové auto a ušetřit si spoustu peněz i starostí. Ale vždy je třeba řádně si promyslet, jestli se skutečně vyplatí zvolit auto na operák nebo si vzít klasický leasing. Anebo si na nové auto půjčit. Sepsali jsme pro vás 10 důvodů, proč říct ANO operativnímu leasingu.

Co je to operativní leasing?

Co je to operativní leasing?

Operativní leasing je v podstatě dlouhodobý pronájem auta. Vyhnete se díky němu vysokým počátečním nákladům spojeným s koupí nového auta, řadu služeb včetně pojištění za vás řeší leasingová společnost a vy můžete bezstarostně jezdit a neřešit nic navíc.

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Rekonstrukce bytu je náročný projekt, který vyžaduje důkladné plánování a správně sestavený rozpočet. Ten vám pomůže udržet se na správné cestě a vyhnout se neočekávaným výdajům. Poradíme vám, jak na sestavení odhadného rozpočtu pro jednotlivé části bytu, které obvykle vyžadují rekonstrukci. Upozorníme, na co si dát při rekonstrukci pozor i jak váš projekt financovat.

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Zprávy ze světa financí se občas čtou stejně vesele jako černá kronika. Zlodějíčci, kteří okradou důvěřivce přímo v jejich domácnosti, hackerské útoky na bankovní účty i dobrodějové, kteří ve snaze „zachránit“ ohrožené finance nasměrují kroky nešťastníků k nejbližšímu bitcoinmatu. Jaké benefity a rizika přinášejí hotovostní a bezhotovostní transakce a které z nich jsou bezpečnější?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena