Máte pocit, že už šetříte snad na všem. Na jídle, na topení, stáhli jste si tarify na mobil a odhlásili většinu předplatného nebo streamovacích služeb. Ale možná jste si ještě neprošli své účty za finanční produkty, jako jsou běžný účet, kreditní karta, půjčka či pojištění. Právě tady se mohou najít zbytečné poplatky, kterým se dá snadno vyhnout, a tím ušetřit i vyšší stovky korun měsíčně. K tomu samozřejmě musíte dodržet základní pravidlo šetření: uspořené peníze odkládat stranou, nenechávat je na běžném účtu.
Pomůže, když vážně onemocníte, když nemůžete splácet hypotéku a v mnoha dalších případech. Řeč je o životním pojištění, které je tu od toho, abyste překonali všechny nečekané události.
Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.
Půjčky a hypotéky od bank, stavebních spořitelen, spořitelních družstev či nebankovních společností jsou neodmyslitelnou součástí finančních služeb. Půjčit si mohou jak jednotlivci a domácnosti, tak i firmy, neziskové organizace a veřejná správa - především kraje a obce. Půjčky pro domácnosti a jednotlivce se řídí zákonem o spotřebitelském úvěru a v mnoha ohledech se odlišují od ostatních půjček (pro podnikatele, neziskovky, firmy a veřejnou správu).
Končí vám letos fixace hypotéky? Tak to pro vás máme 3 zprávy – dobrou, špatnou a dobrou. Zní následovně: úroky u hypoték konečně zvolna klesají – přesto vás čekají výrazně vyšší měsíční splátky – existuje však způsob, jak je alespoň trochu snížit. A to díky refinancování hypotéky.
Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?
I přes 6 % ročně. Takový úrok můžete získat, pokud budete peníze ukládat na spořicí účet. Při srovnání nabídek od různých poskytovatelů ale musíte dávat pozor na několik věcí. S vysokými úroky totiž často bývají spojené nejrůznější háčky.
Dědické řízení je neoddělitelnou součástí života v občanské společnosti. Proběhnout musí dokonce i v případě, kdy zemřelý neměl ani majetek a ani dědice. První kroky má na starosti soud a finanční instituce, o ostatní se stará soudem přidělený notář (soudní komisař). Součinnost dědiců sice není bezpodmínečně nutná, ale značně urychlí celý proces. Posledním krokem je uzavření dohody nebo rozsudek.
Jaké jsou poplatky za dědické řízení a co se během něj děje s účtem zemřelé osoby - především s trvalými příkazy (třeba k hrazení nájmu, energií)? Kdy se k účtu dostane pozůstalý partner, který na něm má i své peníze? Má vliv disponentské právo nebo společné vlastnictví účtu?
Postupně navštívíme všechna zde nastíněná témata. A začneme prvními kroky po úmrtí člena rodiny.
Společným jmenovatelem dětských a studentských účtů je nulový poplatek za vedení produktu, ale často i nulové úročení zůstatku. Některé banky nabídnou bezplatné hotovostní operace: výběry z vlastních i cizích bankomatů a vklady na pobočce nebo do vkladomatu. Kolik si připlatíme za ostatní služby, jsou-li nějaké? Má smysl zakládat dětský nebo studentský účet? A v jakých situacích?
Investování do kryptoměn láká spíše mladé, kteří získávají informace od přátel a na sociálních sítích. Starší lidé mají k této možnosti zhodnocení peněz naopak většinou negativní postoj. Tak by se daly v krátkosti shrnout výsledky průzkumu, který zorganizovala Asociace pro kapitálový trh ČR.