Banky.cz Články Komerční sdělení Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Češi se v základních finančních produktech orientují lépe, než tomu bylo v minulosti. A finanční gramotnost českých občanů se stále zlepšuje. Avšak ve správě svých úspor nejsou Češi ještě tak znalí. Jak vybrat spořicí čet? K čemu je určen? Kolik peněz byste na něm měli mít uloženo, aby se vám vyplatil? 

REKLAMA

Češi si sice spoří, ale neumí v této oblasti chodit. Na běžných účtech v České republice je uloženo stále na 700 miliard korun a velkou část úspor mají lidé uschovanou i doma „pod polštářem“. Banky sice uvedly, že se zvýšil zájem o spořicí účty a termínované vklady, ale v porovnání se západoevropskými zeměmi se Češi neumí o své naspořené peníze starat.

Našetřené peníze dejte na spořicí účet

Pokud máte větší částku na běžném bankovním účtu, potom děláte chybu. Současná inflace snižuje hodnotu vašich peněz. Každý klient banky by si měl sjednat i spořicí účet, na který si bude posílat své finanční rezervy. Hlavní výhodou spořicího účtu je vyšší úroková sazba v porovnání s běžným účtem, díky čemuž je dosaženo efektivního zhodnocení. Na spořicím účtu vám nejsou účtovány ani žádné poplatky, a tak se vaše rezervy nesnižují.

K čemu je spořicí účet?

Existují lidé, kteří spořicí účet mají sjednaný, ale neumí ho využívat. Také jsou i lidé, kteří si na spořicí účet pošlou třicet tisíc korun, ale na běžném účtu stále nechávají uložené sta tisíce. Na běžném účtu byste si měli nechat tolik peněz, kolik slouží k pokrytí vašich potřeb. Zbytek peněz byste měli převést na spořicí účet, kde se budou rezervy efektivně zhodnocovat. Ale pozor, spořicí účet pojišťuje vklady pouze do určité výše. Není tedy dobré vkládat na spořicí účet peníze nad limit pojištění. I tyto případy se často dějí. Při zřizování spořicího účtu byste se neměli ohlížet pouze na výši úrokové sazby, která je sice velmi důležitá, ale ne nejdůležitější. Usedněte k internetu a udělejte si průzkum trhu mezi bankami. Zjistěte, zda banka, kterou jste si vybrali, má dlouhodobě stabilní úrokovou sazbu na spořicích účtech. Pokud by její úroková sazba výrazně kolísala v časovém horizontu několika měsíců, raději si najděte jinou banku. Jednou totiž může být úrok velmi vysoký, ale podruhé může spadnout na minimum, což by pro vaše našetřené peníze nebylo ideální.

Když vám vlastní rezervy nestačí

Velmi často se stává, že vás překvapí nečekané výdaje. V takovém případě musíte sáhnout po rezervách. Nevystačíte-li si s vlastními rezervami, doporučujeme si půjčit u ověřené nebankovní společnosti, jako je kredito24. Její půjčka je sice na menší obnos peněz, ale k pokrytí neočekávaných výdajů postačí.

Zdroj: Kredito24

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Přidejte nový komentář

spořící účty, Komentoval(a): ivana

22.05.2015 09:07:18

Nevím, jestli vložením peněz na spořící účet člověk vlastně spoří, když jsou úroky tak nízké. Taky mám menší částku na spořícím účtu a vždycky mě pobaví, když mi na konci měsíce přičte banka směšný úrok a z toho mi pak ještě strhnou daň :D Takže raději spořím jinak a přes investičního poradce p.Žídka raději investuju do akcií a zlata. To zhodnocení peněz je zase úplně někde jinde.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Když člověk řeší otázky spojené s pojištěním, je důležité mít na blízku někoho, na koho se může spolehnout – nejde totiž o nic menšího než o ochranu milionových hodnot v oblasti majetku, života a zdraví. Profesionálně vyškolený a empatický poradce dokáže ušetřit spoustu času a starostí.

Nejlepší pojišťovací poradkyně na světě je z České republiky

Nejlepší pojišťovací poradkyně na světě je z České republiky

Skutečný zájem o klienta a zároveň inovativní přístup k partnerství s ním – to hodnotí prestižní mezinárodní soutěž Global Advisor Excellence Contest, které se účastní více než 160 000 pojišťovacích poradců skupiny Generali. Tuto obrovskou konkurenci za sebou nechala Jana Šestáková z Generali České pojišťovny. Dokázala, že umí nejlépe reagovat na vyvíjející se potřeby klientů a zároveň jako poradce dokáže efektivně využívat dostupné digitální nástroje.


V bankovním sektoru vládnou věrnostní programy jako hlavní prostředek zapojení zákazníků

V bankovním sektoru vládnou věrnostní programy jako hlavní prostředek zapojení zákazníků

V dynamickém prostředí bankovního sektoru, kde má každý druhý člověk v průměru pět bankovních účtů, se konkurence mezi finančními institucemi den ode dne stupňuje. Uprostřed tohoto boje o klienty banky používají různé strategie, jak si udržet zákazníky, mezi nimiž věrnostní programy vynikají jako nástroj s největším potenciálem.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena