
Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?
Vlastní úspory, provize RK, hypotéka, odhad zástavní hodnoty či poplatky na katastru. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí. Poradíme, na které výdaje se připravit, a kolik to dohromady bude.
Nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?
Vlastní úspory, provize RK, hypotéka, odhad zástavní hodnoty či poplatky na katastru. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí. Poradíme, na které výdaje se připravit, a kolik to dohromady bude.
Proč potřebujete znát právní aspekty nemovitosti, její koupě, vlastnictví i případného pronájmu? Protože při koupi nemovitosti právo není jen akademickou disciplínou, ale praktickou nutností. Vlastnictví nemovitosti vyžaduje pochopení právního rámce, který určuje, co můžete, a co nikoliv. Stejně tak, když chcete nemovitost pronajmout. Neznalost zákonů vás může stát spoustu času a peněz. Zorientujte se v této oblasti s pomocí našeho průvodce!
Poohlížíte se po pozemku, na kterém plánujete výstavbu domu? Pečlivý výběr stavebního pozemku je zcela zásadní pro budoucí kvalitu života i hodnotu nemovitosti. Jak se ale při jeho výběru nespálit a jak vybrat vhodný pozemek? V našem průvodci jsme pro vás připravili odpovědi na deset nejčastějších otázek, díky kterým se můžete vyhnout nečekaným komplikacím, zvýšeným nákladům nebo omezením při výstavbě domu.
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Katastrální úřad dokončil plnou digitalizaci katastru nemovitostí. Nyní podáte návrh na změnu vlastnického práva do katastru poprvé kompletně online. Po třech desetiletích příprav se tak završila zásadní proměna jednoho z největších úřadů v Česku.
Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnos pohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vám to opravdu vyplatilo? Variant je několik.
Realitní trh v Česku pokračoval i v loňském roce ve výrazném růstu, vyplývá ze statistik České bankovní asociace a společnosti Flat Zone. Prodej nemovitostí vzrostl o více než třetinu. Z toho u novostaveb o více než polovinu. Trh pokračuje v návratu do hodnot před krizí. Nemovitosti zdražily v celorepublikovém průměru o 10,7 procenta. Zvýšení cen nemovitostí o třetinu oproti roku 2020 ukazuje na návrat ke stabilnějšímu růstu. Výrazně za poslední rok posílil i hypoteční trh, a to o 83 procenta. Horší dostupnost bydlení v ČR není podle dat jen otázkou cen nemovitostí, ale i pomalého růstu mezd.
Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí?
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Energetická náročnost je jedním z faktorů ovlivňujících nejen provozní náklady. Odvíjí se o ní i výsledný komfort bydlení. Ale: rozhodujeme se o pořízení bydlení právě podle energetické náročnosti? A začínají se, díky novinkám ve stavebních technologiích, snižovat rozdíly mezi nároky na vytápění/chlazení u bytu a podobně velkého domu? Co je to PENB a jak souvisí s bydlením?
Rozhodování mezi koupí novostavby a starší nemovitosti k rekonstrukci je pro mnoho Čechů zásadním krokem při hledání ideálního bydlení v ČR. Každá z těchto možností přináší své výhody i výzvy, a proto je důležité pečlivě zvážit faktory jako pořizovací a provozní náklady, lokalitu, technický stav či energetickou efektivitu. Tento článek vám pomůže porozumět klíčovým aspektům obou variant a usnadní vaše rozhodování.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?