spořící účet, termínovaný vklad, stavební spoření, vkladní knížka, penzijní připojištění a jiné formy spoření, kam uložit naspořené peníze?
Obrovský propad zažily v posledních měsících
úroky na spořicích účtech. Zatímco ještě na začátku března jste dosáhli i na
úrok přes 2 %, nyní se musíte většinou spokojit maximálně s polovinou. Opravdu
to ale znamená, že už se spořicí účty nevyplatí?
Našetřit si třeba na dovolenou a přitom ochránit
peníze před inflací? Na něco takového můžete v nejbližší době zapomenout. Úroky
na spořicích účtech i termínovaných vkladech totiž dál klesají. Jen málo jich v
současnosti dosáhne alespoň na 1 %. A podle všeho se situace jen tak nezlepší.
Jako špatný vtip. Tak zní v současnosti informace o spořicích účtech s úrokem přes 2%. Ještě před čtvrt rokem byly takové nabídky skutečností, nyní je ale všechno jinak. Po dubnovém propadu sazeb totiž nedávno přišel další pokles. U většiny spořicích účtů tak úroky nedosáhnou ani na 1%. A nejvýhodnější sazba končí na hodnotě 1,2%.
Air Bank, Hello bank! nebo Equa bank. To jsou jen někteří poskytovatelé, kteří ještě nedávno nabízeli spořicí účty s úrokem alespoň 1,5%. Jenže to už neplatí. Stejně jako naprostá většina dalších bank se v minulých týdnech rozhodli úročení snížit. Aktuálně tak jsou sazby nad 1% zcela výjimečné.
Vezmu první zajímavou nabídku, na kterou narazím. Tak postupuje spousta lidí při výběru stavebního spoření. Často si totiž myslí, že jednotliví poskytovatelé jim nabídnou prakticky stejné podmínky. Jenže to je omyl. Podívejte se proto s námi, jak vybrat to nejlepší stavební spoření.
Možná nejlepší čas ke zřízení termínovaného vkladu. Zhruba to se dá říct o současné situaci. Aktuálně se totiž u některých poskytovatelů úroky pohybují stále okolo 2% a výš. Odborníci přitom čekají, že sazby v nejbližší době výrazně klesnou.
Zavřené firmy a pokles práce i příjmů. Také to jsou následky pandemie koronaviru COVID-19. Zejména drobní živnostníci a menší podniky se kvůli tomu můžou dostat do finančních problémů. A právě v tuto chvíli jim pomohou spořicí účty.
Statistiky i průzkumy se shodují. Obliba stavebního spoření v České republice vytrvale roste. Jen loni evidovaly spořitelny 545 000 nových nebo navýšených smluv o stavebním spoření, tedy nejvíc za posledních pět let. A letos přibydou další. Podle průzkumu Českomoravské stavební spořitelny si chce „stavebko” zřídit 14% lidí.
Přestože jsou termínované vklady na trhu už mnoho let, stále se jim řada lidí vyhýbá. Někteří klienti je totiž považují za příliš složité. Mimo jiné proto, že existuje hned několik typů těchto účtů. Podívejte se, které to jsou a jak na správné srovnání termínovaných vkladů.
Zvyšujeme úroky. S touto zprávou přišlo v únoru několik poskytovatelů spořicích účtů. Reagovali tím na zvýšení sazeb České národní banky, které jim přineslo větší zhodnocení peněz. U některých bank tak klienti získají na spoření úrok i přes 2%. Ovšem jen při splnění určitých podmínek.