Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6449,Hypotéka a insolvence

Proč banky nechtějí poskytovat hypotéky klientům po insolvenci? Je to opravdu likvidační pro možnost vlastního bydlení?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Dobrý den, zhruba za rok budu mít po insolvenci. V té době mi bude 51 let. Potřebuji řešit otázku bydlení formou hypotéky. Chci se zeptat, z jakého důvodu banky nechtějí půjčit klientům po insolvenci po dobu 4-5 let. Vzhledem k mému věku to považuji za likvidační. Sama 5 ti letá lhůta insolvence je již dlouhá, propočtu-li k tomu dalších 5 let jsem doživotně odsouzen bydlet v nájmu. Berou banky vůbec v potaz, že uhradím 100% pohledávek za dobu 3 let a neměl jsem půjčku u banky nebo mě při posuzování žádosti hodí do stejného pytle jako někoho, kdo stěží za 5 let uhradí zákonem stanovených 30%. Mám příjem přes 30 000 Kč čistého měsíčně, je nějaká šance na získání hypotéky? Přijde mi, že zákon o insolvenci je velmi nedokonalý. Ne každý se do insolvence dostane tím, že si půjčí hromadu peněz a pak nesplácí.

Dobrý den,

legislativa na ochranu spotřebitele (zákon o spotřebitelském úvěru) nařizuje bankám velmi důsledně prověřovat u žadatelů o hypotéky a půjčky jejich schopnost úvěr splácet. Insolvence v nedávné době naznačuje, že klient nebyl schopen dostát svým závazkům. Banky by tak riskovaly možné soudní spory ("banka věděla, že jsem byl v minulých letech v insolvenci/exekuci a přesto mi půjčila a tím špatně vyhodnotila moji schopnost úvěr splatit - proto žádám soud o zrušení úvěrové smlouvy" - i takto dnes vypadají mnohé žaloby na banky).

Nehledě na zákony, Vy osobně byste půjčil své peníze někomu, kdo právě prodělal insolvenci? Pravděpodobně ne. Stejně tak musí postupovat i banka (tzv. s péčí řádného hospodáře). Banka není charita a nepůjčuje peníze "bohatých businessmanů" - kapitál banky tvoří z 90% vklady střadatelů. Proto jsou banky pod velmi přísným dohledem a regulací, neboť hospodaří s penězi druhých. Nemohou tak půjčit klientům, kteří neprojdou skóringem (např. z důvodu negativního záznamu v registrech dlužníků).

Obecně Vám banky na hypotéku nemohou půjčit více než 90% z hodnoty kupované nemovitosti (pokud byste neručil zároveň ještě jinou než kupovanou nemovitostí). I bez jiných omezení byste tak musel po skončení insolvence nejprve min. 2-3 roky šetřit.