Dobrý den, plánujeme s partnerkou (vztah 16 let) koupit 2+kk byt 64 m2 se sklepem a garážovým stáním v Jesenici z roku 2018. Byt majitel prodává bez realitky za prodejní cenu 5 mil a sám má na byt ještě nesplacenou hypotéku. Na bytu je tedy zástavní právo. Byt bychom financovali hypotékou u jiné banky. Abychom na ni dosáhli, budeme žádat společně s partnerkou s tím, že bych 1 mil. korun uhradil z vlastních zdrojů a na zbylou částku bychom čerpali hypotéku. Měsíční splátky bychom platili s partnerkou na půl. Na katastru bychom byli uvedeni jako vlastníci oba. S partnerkou jsme se domluvili, že kdyby se v životě stala nějaká nepříjemná událost, jako je například rozchod, tak bychom byt prodali a z peněz, které bychom získali prodejem, by se mi vrátil 1 mil. Kč, který jsem do bytu vložil na začátku z vlastních zdrojů, partnerce by se vrátila polovina součtu všech měsíčních splátek, které vložila do financování a zbylý dluh bance bychom dorovnali z peněz získaných prodejem. Chtěl jsem se Vás zeptat jakým způsobem papírově ošetřit, že po mne partnerka jakožto poloviční vlastník v případě rozchodu nebude vyžadovat 500 tis. Kč tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem do financování vložil, aby se nám otevřela cesta k hypotéce? Domluvili jsme se ústně, že by po mne částku 500 tis. nepožadovala, ačkoliv by právně mohla, protože bude poloviční vlastník bytu. Samozřejmě by se to dalo udělat tak, že na hypotéku bychom byli dva, ale vlastník bych byl pouze já, ale to mi nepřijde vůbec férové vůči partnerce. Poradíte mi prosím jak tuto domluvu ukotvit a případně existuje na to nějaký formální dokument? Chci se tímto jen pojistit, že kdyby se partnerka se mnou v budoucnu soudila o 500 tis. Kč (tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem na počátku poslal bance jako zdroj vlastních peněz) v případě rozchodu, tak abych měl papírový důkaz, že jsme se takto domluvili. Děkuji Vám za pomoc.
Dobrý den,
ústní dohoda "když se rozejdeme, nechám ti z prodeje bytu o 1 mil. Kč více" je velmi špatnou zárukou. Je to prakticky nevymahatelné. Přitom se nabízí jednodušší a férovější řešení. Jestliže kupujete byt za 5 mil. Kč, Vy ze svého dáváte 1 mil. Kč a 4 mil. Kč bude společná hypotéka splácená na půl, pak si byt kupte v poměru nikoliv 50:50 ale 60:40. Vy budete platit 60% kupní ceny bytu a měl byste tedy vlastnit 60% bytu.
Nezapomeňte, že za společnou hypotéku ručíte společně a nerozlučně (a to i v případě rozchodu). Pokud by partnerka přestala splácet svoji polovinu, musel byste celou splátku hradit Vy. A partnerka by nadále vlastnila 40% bytu.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.