Dobry den, insolvenci splacim 2 roky a pozadal jsem soud o preruseni splatek. Soud mi dnes zaslal odpoved, moc tomu nerozumim, poradite mi?
Vážený pane, K Vaší žádosti o odložení (pozastavení, přerušení) splátek dle schváleného způsobu oddlužení sděluji, že jí nelze vyhovět. Vaše oddlužení bylo schváleno za účinnosti zákona 182/2006 Sb. ve znění před přijetím novely účinné od 1. 6. 2019: usnesením ze dne 10.4.2018 č.j. MSPH 89 INS 1890/2018-A-14 rozhodl soud o vašem insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na povolení oddlužení tak, že zjistil úpadek a současně povolil oddlužení a usnesením z 2.října 2018 č.j. MSPH 89 INS 1890/2018-B-8 soud schválil vaše oddlužení plněním splátkového kalendáře. Již v usnesení o zjištění úpadku vám bylo uloženo platit insolvenčnímu správci zálohu na odměnu a náklady řízení ve výši 1 089 Kč měsíčně včetně DPH. Novela insolvenčního zákona účinná od 1. 6. 2019, která v § 412b odst. 1 insolvenčního zákona připouští jedenkrát za dobu oddlužení přerušení splátek až na jeden rok, se na Vás podle přechodných ustanovení nevztahuje. Původní znění zákona možnost odložení splátek, pozastavení splátkového kalendáře či přerušení procesu oddlužení nezná. Nicméně soud samozřejmě chápe obtížnou situaci, do níž se řada dlužníků v souvislosti s vyhlášením stavu nouze dostala a bude k ní přihlížet při hodnocení toho, zda dlužníci řádně plnili své povinnosti podle schváleného splátkového kalendáře a zda jim má být přiznáno osvobození od placení pohledávek. Dočasné porušení plnění splátkového kalendáře, jež bude prokazatelně souviset se současnou situací, nebude soud považovat za důvod ke zrušení schváleného oddlužení či nepřiznání osvobození od placení pohledávek. V této souvislosti odkazuji na ust. § 14 odst. 3 zák. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 (lex Covid). To však pouze za předpokladu, že ostatní povinnosti dlužníka budou plněny řádně. Každý případ bude posuzován individuálně a nelze než doporučit, aby alespoň zálohy na odměnu insolvenčního správce byly placeny a aby po dohodě s ním byly umořovány dlužné splátky splátkového kalendáře. Protože od května jste OSVČ je třeba, abyste se s insolvenčním správcem rovněž dohodl na minimální výši zálohy na splátky splátkového kalendáře.
Dobrý den,
soud Vám sděluje, že vaší žádosti o přerušení splácení nelze vyhovět, protože vaše řízení bylo započato před 6/2019 dle pravidel starého insolvenčního zákona (přerušení splácení až na 1 rok umožňuje novela insolvenčního zákona platná pro řízení zahájená po 6/2019). Zároveň je zmíněno, že se bude brát ohled na krizi koronaviru a doporučuje se Vám o své situaci jednat s vaším insolvenčním správcem (který Vám coby OSVČ na rozdíl od zaměstnanců stanovuje výši splátek).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.