Dobrý den, od 16.12. 2018 mi byl přiznán invalidní důchod 2. stupně. Do 15.12.2018 jsem byl v pracovní neschopnosti - placené, poté jsem pokračoval v nemocenské až do 31.12.2018, to již neplacené ( 15.12.2018 konec podpůrčí doby). Mám insolvenci, max.splátka pevně daná 7 600 Kč/měs. V prosinci mi bylo strženo z nemocenské pouze cca 1 600 Kč, nemocenská byla cca 10 500 Kč, na účet přišlo cca 8 400 Kč (do 15.12.2018 ). Do práce jsem nastupoval zpět 2.1.2019 (2.1. - 5.1.dočerpání staré dovolené ještě za rok 2017), od 7.1.2019 na poloviční úvazek - 4 hod/denně. Dnes mi přišel dopis od ČSSZ ohledně výplaty důchodu za období od 16.12.2018 do 15.3.2019 s tím, že mi sráží 22 800,- Kč (3x 7 600 Kč) za toto období - jsou to vlastně 3 důchody. Ins. správce, zaměstnavatel a ČSSZ se dohodli, že ins. splátky budou strhávány z důchodu. Chci se zeptat - toto je běžná praxe? Vždyť já jsem v 2 polovině prosince neměl žádný příjem, navíc za prosinec mi bylo sraženo již 1 600 Kč a kolik budu mít únorovou výplatu v březnu ještě nikdo neví. Přijde mi to takové zvláštní. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, zadal jsem chybnou platbu, jednalo se o podvod ze strany prodejce zboží na FB marketplace. Jedná se o částku 10 000 Kč. Když jsem pochopil, že zboží nedostanu, kontaktoval jsem hned svoji banku (Fio), prý požádala banku protistrany (Equa) o kontaktování prodejce a vrácení peněz, žádnou odpověď jsem nedostal (Fio jen posílá "urgence", nic víc konkretního). Dále jsem požádal Fio o identifikaci osobních údajů protistrany, abych se mohl obrátit na policii - zase nic. Celý proces trvá cca třetí měsíc. Otázky: 1) jak adekvátní je toto chování ze strany obou bank, je to problém týmu podpory konkretních bank nebo je to běžná reakce? Dá se požádat o nějakou jinou pomoc/informace aby to pomohlo banky doopravdy urgovat? 2) Má smysl pracovat s bankami dále ve smyslu urgencí a eskalací anebo je efektivnější řešit to jen přes policii? 3) Pokud zůstává jen policie, jaký způsob řešení je nejefektivnější, pokud mám důkazy toho, že se skutečně jednalo o podvod (mám screenshoty z FB, kde se jednalo o nesplněné závazky)? Jak velké jsou šance, má smysl to řešit vůbec? Moc děkuji za odpověď!
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to ohledně danění příjmů z platformy Twitch (konkrétně "donátů"). Tyto "donaty" jsou jednorázové dary. Když na této platformě streamuji, rád bych si na ní také rád přivydělal, jelikož jsem student (plnoletý). Na 100% by se však jednalo o malé částky v řádech pár stovek korun měsíčně. Zajímá mě tedy, zda musím mít ŽL/být OSVČ a platit daně, nebo ne. Protože kdyby ano, nemá to pro mě logicky žádný smysl. Na internetu jsem již dlouho hledal odpovědi a nejsem si moc jistý. Často se spekuluje o částce 30 000 Kč ročně (nemusely by se platit daně - příležitostný příjem). Na druhé straně někdo tvrdí, že se jedná o dary a ty se (prý - nevím, nemám zatím takový přehled ani finanční gramotnost) musí danit vždy. Jednoduše: Chtěl bych si přivydělat pomocí jednorázových darů, které nepřesáhnou určitou částku. Musím tento příjem danit, nebo ne? Obracím se na Vaší stránku a doufám, že byste mi mohli tuto situaci lépe objasnit. Děkuji
Dobrý den, mám překlenovací úvěr ze SS a spotřebitelský úvěr v bance. Vše řádně splácím několik let. Nyní mne čeká práce v zahraničí - Německo, která je na 5 let. Pronajímatel bytu mi nebude 5 let čekat a já nechci 5 let platit nájem. Když si zruším na tu dobu trvaly pobyt v ČR a nahlásil německý, mám se obávat zesplatnění obou úvěrů?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.