Dobrý den, s přítelem jsme si vzali letos hypotéku ve výši 2,66 mil. Kč na novostavbu, která je stále ještě ve výstavbě (máme zatím podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, já a přítel jako vlastníci bytu). Hypotéka je schválená a podepsaná, ale dosud jsme ji nečerpali. Hypotéka je psána na mě, přítele a třetího člena jeho rodiny. Přítel se se mnou ale rozešel a já bych si chtěla hypotéku vzít na sebe. Fixaci máme na 10 let a máme velmi dobré úroky. Dočetla jsem se, že o počtu žadatelů hypotéky rozhoduje banka podle bonity. Byt prodávat nechci. Mohu se prosím zeptat, co navrhujete? Zdali půjde změnit hypotéka, když jsme ji nezačali ještě čerpat? Nebo díky výhodným úrokům to nechat na třech žadatelích a jen sepsat zvláštní smlouvu mezi námi, že se zavazuji platit plnou výši hypotéky sama a kupní smlouvu bytu, kde by expřítel měl menší podíl na bytě? Nebo banku požádat o snížení doby fixace na 5 let a poté si převzít hypotéku jen na sebe? Děkuji předem za pomoc. Hezké odpoledne.
Dobrý den,
můžete zkusit přítele a jeho člena rodiny z hypotéky vyvázat, ale to bude možné jen tehdy, bude-li Vaše bonita dostatečná pro pokrytí celé hypotéky. Aneb zvládla byste sama ze svého příjmu splácet celou hypotéku?
Nebude-li možné přepsat hypotéku jen na Vás (a nepodaří-li se Vám sehnat jiného spoludlužníka - např. rodiče nebo nového přítele - ale po týdenní známosti si asi těžko budete brát spolu hypotéku), může být nejlepším řešením zaplatit bance pokutu za nenačerpání hypotéky (banky účtují až 5% z nenačerpané částky).
Není možné sepisovat dohodu mezi účastníky úvěrové smlouvy o tom, že Vy budete hradit všechno, atd. Za hypotéku vždy ručí společně a nerozlučně všichni spolužadatelé (se všemi právními důsledky). Také by to bylo vůči Vám nespravedlivé a riskantní, neboť byste splácela 100% ceny bytu a vlastnila pouze část nemovitosti (zbytek by nadále vlastnil Váš ex-přítel). Přítel by sám nedosáhl na hypotéku pro sebe (protože by byl formálně vázaný vaší společnou hypotéku).
Případné ztráty sjednaného úroku se určitě neobávejte. Úrokové sazby neustále klesají a dnes byste získala mnohem lepší podmínky než před několika měsíci (např. i 1,58%). Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, přišlo mi od AML pro poslání platby na můj účet respektive přes kreditní kartu vložit na pět hodin 26% z této částky, aby platba proběhla a tohle mi píšou: Dobrý deň, pán Ladislav, volala, vedúca finančného oddelenia do spoločnosti AML. Bolo jej povedané, že by mohli predĺžiť lehotu splatnosti likvidity o týždeň, ale mali by ste sa pokúsiť nájsť tých 800 tisíc korún, pretože do konca mesiaca vám budú účtovať penále a podiel bude už 1 milión. Co dělat?
Dobrý den, prosím o radu. Nákup akcií 2 000 ks Moneta 105 Kč/akcie v 7/2024. Převod akcií na syna v 1/2025, cena 140 Kč/akcie. Syn prodej akcií 2 000 ks v 2/2025 za cca 140 Kč/akcie. Platí se daň ze zisku? A případně, kdo je povinen daň zaplatit? Děkuji, Pavel
Dobrý den, pokud kupuji osobní automobil k podnikání jako OSVČ fyzická osoba, je nutné sjednávat povinné ručení přímo na IČ podnikatele nebo může být sjednané na fyzickou osobu, která je zároveň OSVČ a vlastníkem automobilu? Jedná se mi o to, že jako fyzická osoba mám již u pojistek nějakou historii a nasbírané body, takže pojistka vychází o dost levněji než přímo na IČ, kde nemám prozatím žádnou historii. Podotýkám, že auto bude využívat jen jedna osoba, která je zároveň vlastníkem i OSVČ. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem Ukrajinka, v ČR žiji 2,5 roku. Během této doby jsem neopustila zemi, pracuji v oblasti sociálních služeb, absolvovala jsem kurz českého jazyka, nemám dlouhodobé vízum, mám přechodný pobyt, mám českého snoubence, chceme se vzít. Mohu si půjčit peníze od banky?
Dobrý den, od loňského října jsem s manželkou v insolvenci. Chtěl bych se zeptat, jak to bude s daněmi. Manželka je na mateřské a synovi budou dva roky v květnu, takže budu žádat o slevu na manželku. A teď ta otázka - celá ta daň se použije za splátku věřitelům nebo jen nějaká část, podle měsíčního příjmu? Snad jsem otázku položil nějak srozumitelně. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?