Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8508,Nevyužití hypotečního úvěru

Nevyužití hypotečního úvěru, Hypoteční poradna

Dobrý den. Potřebuji se poradit ohledně mého problému. Mám téměř (tzn. ne zcela) odklepnutou hypotéku, kterou jsem před časem uzavřel s Wüstenrot... Bohužel okolností se změnily a já jsem, bez toho, aniž bych se dotknul jediné koruny, nucen hypotéku nevyužít a vrátit... Je to circa 2 roky a nyní chtějí oskubat o pár desítek tisíc korun, aniž bych využil cokoliv s produktu ... Chci se zeptat, na co má banka nárok a co budu vše nucen uhradit... Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z vašeho dotazu není jasné do které fáze jednání jste se dostal? Jednání o hypotéce má v obecné rovině několik milníků.

Pokud jste podepsal hypoteční žádost a banka vynaložila úsilí na prověření vaší finanční situace, tak by se mohlo stát že při zrušení žádosti banka oprávněně bude chtít uhradit cenu za zpracování a posouzení žádosti. Není to žádná nekalá praktika - banka při posouzení žádosti vynaložila úsilí a finance na prověření vaší finanční situace a prověření nemovitosti.

Pokud jste podepsal Smlouvu o hypotečním úvěru, tak banka rezervovala objem nasmlouvaných prostředků a je připravena kdykoliv na vaší žádost o čerpání tyto poskytnout. Podmínkou v tomto případě je splnění podmínek pro čerpání - tedy zejména zástava nemovitosti.

Je tedy nutné abyste si znovu podrobně přečetl Nabídku a Smlouvu o hypotečním úvěru, ze kterých plynou práva a povinnosti obou smluvních stran a tato bude dobré respektovat. Banka na jedné straně poskytuje spotřebitelské financování (i hypotéka mezi tento druh patří), což je přísně regulováno a právo hovoří většinou ve prospěch spotřebitele. Na druhou stranu, pokud ve vaší situaci nastala změna a banka vám doposud ve všem vyšla vstříc, nebylo by korektní nyní požadovat beznákladovost! I banky "jsou jen podnikatelé", tedy zpoplatnění zrušení čerpání hypotéky na úrovni vynaložených nákladů je snad pochopitelné.