Dobrý den, syn má hypotéku, kde bylo podmínkou pojištění hypotéky, sjednáváno bankou zřejmě se spolupracující pojišťovnou. Smlouva o hypotéce byla uzavřena včetně pojištění, podepsána a vyčerpána. Po dvou měsících přišel z banky dopis, že zvyšují úrok o 0,2% z důvodu neplacení pojistného. Platby byly ale nastaveny správně. Na dotaz v bance jsme se dozvěděli, že pojišťovna syna odmítla pojistit. Ovšem nikdo jej o tom neinformoval. Je vůbec možné, aby banka mohla takto postupovat? A je možné, že Vás pojišťovna nepojisti, když máte astma? A proč banka nepřijme pojištění sjednané u jiné pojišťovny? Jakým způsobem se bránit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
rizikové životní pojištění je vždy závislé na zdravotním stavu klienta, od kterého se odvíjí výše placeného pojistného. V případě závažných zdravotních komplikací může pojišťovna pojištění odmítnout (jde-li o tzv. nepojistitelné riziko, které nemá charakter nahodilé události - příklad: jsou-li všichni v rodině cukrovkáři, pojišťovna Vás odmítne pojistit na cukrovku, protože je téměř jisté, že ji jednou budete mít taky). Astma se mi nejeví jako závažná zdravotní komplikace, ale záleží vždy na posudkovém lékaři pojišťovny/underwriterovi daného rizika.
Banka nabízí slevu z úrokové sazby (0,2%) výměnou za sjednaní životního pojištění. Pokud by dlužník přestal splácet vlivem zdravotních komplikací, pojišťovna ztrátu bance uhradí. Výše úrokové sazby je závislá na rizikovosti úvěru, které pojištění snižuje, tedy to má dobrý smysl. Nebylo-li pojištění sjednáno (z libovolného důvodu), banka úrokovou slevu přiznat nemůže. Pojištění je vždy vysoce individuální záležitost (rozdílná rizika, výluky, pojistné částky, podmínky, atd.). Proto je pro banku komplikované akceptovat jiné pojištění od jiné pojišťovny.
Za chybu na straně banky lze určitě považovat nedostatečnou komunikaci (neinformování o zamítnutém pojištění, omyl s neplacením pojistného, nedostatečné vysvětlení celé situace), což není příliš pro-klientské. Ale jinak se mi to principiálně zdá v pořádku.
Obecně se toto životní pojištění k hypotéce ne vždy a všem vyplatí, neboť pojistné se obvykle pohybuje v rozmezí 0,5-0,9% z dlužné částky. S navýšením +0,2% za variantu bez pojištění tak šetříte 0,3-0,7% měsíčně (ale samozřejmě nejste pojištěna).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, v květnu 2024 moje tchyně ovdověla. V rámci dědického řízení zdědila finanční prostředky u Raiffeisen banky. Poslala bance přes datovou schránku všechny potřebné dokumenty, osobně jsem je také předal na základě ověřené plné moci na pobočce banky v Klatovech. Banka neustále zadržuje její zděděné peníze a odmítá je přeposlat na její osobní účet u jiné banky.
Na koho se obrátit se žádostí o pomoc? Děkuji.
Dobrý den, SVJ mělo od 12.2022 úvěr 1,3 mil. Kč s fix. ú.s. 2,49%, který končil ve 4/2024 a se splátkou 37 700 Kč/měs. s ukončením cca v roce 2026. SVJ rozhodlo vestavbu výtahu 2ks á 1,5 mil. Kč. DP a ÚP a zjistili, že kvůli výše zmiňovanému úvěru si nelze vzít nový úvěr, tak to obešli tím, že navrhli nový úvěr ve výši 6,5 mil. Kč s fix ú.s. 5,1% a se splátkou na 35 let s tím, že se z úvěru refinancuje starý úvěr a 5,5 mil. Kč se použije na vestavbu 2ks výtahu. Není uvedena měsíční splátka a co je nejvíc zarážející, chybí celkem zaplacená částka (14 145 751 Kč) a zaplacené úroky (7 645 751 Kč dle mých výpočtu) a přesto bez těchto DŮLEŽITÝCH a ROZHODUJÍCÍCH informací, které určují parametry úvěru, ve mě evokuje zneužití určité finanční negramotnosti zákazníka. A lhostejnost. Je dávno známo, že k bankovkám a mincím se lidé chovají jinak než při bezhotovostním platebním styku, notabene při virtuálním sjednávání úvěru a ruku v ruce školená forma manipulativní techniky. Chci vás požádat, zda byste vyjádřil svůj odborný názor na výše zmíněný úvěr jak z ekonomického pohledu tak rentability. Za Vaši odpověď předem děkuji. Hezký den přeje Peter
Dobrý den, v současné době jsem již rok a půl v insolvenci. Samozřejmě že v této situaci do casin nesmím. Ani mě tam nepustí. Otázka ale zní, pokud insolvenci zruším nebo mi bude zrušena, za jak dlouho od zrušení mě do casina pustí? Děkuji, Jan
Pokračování dotazu č. 24449: Dobrý den, vaše odpověď mne neuspokojila. Potřebuji vědět kompletní postup, jak to bude dál. V práci nemohu pokračovat. Zaměstnavatel mně jasně dal najevo, že musím do důchodu, nebo odejít! Opakuji, jsem v insolvenci a nyní bych měl jít do řádného důchodu. Jeho výše je o pár desítek korun vyšší než je nynější životní minimum, které mi zůstává. Já nevím zda je vše předem jasné IS. Jak postupovat dál? Bude soud, nebo musím insolvenčního správce požádat? Nic nevím! Jak předejít dalšímu vymáhání, exekuci? Pokud budu z důchodu platit cokoliv mimo bydlení a stravu, už nevyjdu s ničím. Důchod je velmi nízký (18 880 Kč). Jak na to?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?