Pokračování dotazu č. 20012: Dobrý den, děkuji. A doplňuji i např. Air Bank, nemýlím-li se. 1) Mám odpověď chápat tak, že: - nebudu-li nepozorný (při postupu s došlým SMS kódem), je to se SMS-kódem stejně bezpečné, jako potvrzování/přihlašování přes aplikaci v chytrém mobilu, nebo - při přihlašování - potvrzování přes aplikaci v chytrém mobilu je to výrazně bezpečnější (proč?), tj. pro podvodníky obtížnější (z techn. hlediska)? 2) A jak hodnotíte např. způsob potvrzování (viz Raiffeisen, býv. Equa) s tzv. I-PIN (je jen 4 ciferný !!), který je nutno zadat do okna v bankingu na počítači, až současně (kromě) došlého SMS-kódu? To je nějaká snaha o zvýšení bezpečnosti, aniž by byl nezbytný chytrý mobil (aplikace v chytrém mobilu)? Nepřipadá mi to ale (zejm. v souvislosti s přechodem/fůzí Equa -> RB) jako krok vpřed ale spíše zpět, protože tím naopak zaniklo (tj. nepoužívá se již) dlouhé alfanumerické heslo i se spec. znaky (původně v Equa používané), zadávané spolu s přihlašovacím jménem hned na začátku (takové heslo je asi výrazně obtížněji zjistitelné/strojově "uhádnutelné"..., než 4 ciferný I-PIN). 3) Jak je to prosím vlastně s tím principem (nyní mj. v EU směrnici deklarovaným) tří bezpečnostních elementů (složek)? Něco co klient "zná, má/vlastní", "obdrží...?? - nebo jak to je? A co je vlastně co (login/heslo/PIN, mnou vlastněný mobil, mě došlá SMS/resp. notifikace došlá do mobilní aplikace)? Poněkud se v tom "ztrácím", můžete mi to prosím jasně vysvětlit (např. i na příkladech). 4) Očekávám ale, že časem bude ubývat bank, kde bude zachována možnost přihlašování přes SMS (bez chytrého mobilu). Reálně však to bude znamenat, že někteří klienti, tj. ti bez chytrého (a dostatečně moderního a výkonného) mobilu (a není pro mnohé právě levný), a příp. i jiní (co chytrý mobil z "principu" mít vůbec nechtějí), tím budou diskriminováni - budou mít stále menší možnost volby mezi bankami. Děkuji za odpovědi/vysvětlení/odborné názory.
Dobrý den,
ano, i u Air Bank je možné přihlašování do internetbankingu přes SMS. Pokud sám neuděláte chybu, nikdy nekliknete na špatný/podvodný odkaz, nezačnete omylem komunikaci s podvodníky, (kteří jsou schopni velmi věrně imitovat vaši banku nebo jiné osoby/instituce), nenainstalujete si do PC/telefonu podvodný program, atd., pak je přihlašování přes SMS stále bezpečné. U chytrých telefonů/aplikací bank vše potvrzujete buď speciálním PINem nebo biometrickými údaji (telefony mají dnes čtečku otisků prstů, kamera je schopna udělat scan vašeho obličeje). Určitě je bezpečnější potvrzovat přihlašování a platby otiskem prstu než přepisováním SMS kódu. Mezi židlí a klávesnicí resp. mezi SMS a programem banky je vždy mezera pro podvodníky (ta u bankovní aplikace na chytrém telefonu není). Nepotřebujete moderní a výkonný telefon - stačí Vám základní model za 3 000 Kč. Takový telefon má dnes přes 98% populace.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, v pátek mě kontaktovali z AiRally, vybrali si ode mě na mé jméno půjčky s tím, že peníze převedou na kryptoměny s tím, že až dokončíme proces, že vše vrátí i s výdělkem. Vše jsem ihned nahlásila na policií, na Revolut, dodala jsem i policejní protokol, zablokovala jsem účet. Ted jde o to, jaká je šance, že peníze získám zpět. Vše řeší Revolut, KB banka a Police, vše je už na kriminálce.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - letos v květnu mi skončila insolvence. Bohužel jsem byla nucena vzít si v srpnu letošního roku 4 nebankovní půjčky, které jsem samozřejmě plánovala zaplatit, ale co čert nechtěl, zůstala jsem úplně sama se dvěma malými dětmi a na rodičovském příspěvku. Tudíž jsem nedokázala zaplatit ani první splátku, zkrátka nic. Teď u jedné společnosti došlo bohužel k zesplatnění a u dalších tří k tomu dojde v nejbližší době. Uplynula už 5 denní lhůta pro zaplacení celé částky na té první půjčce, tato částka je během 3 měsíců více než dvojnásobek toho co jsem si půjčila. Mě by teď ovšem zajímalo, co bude následovat, nebo co můžu udělat? Kdy dojde k exekuci? Případně bude tato exekuce na účet nebo na rodičovský příspěvek? Znamená to, že už v prosinci mi nepřijde žádná koruna, nebo to nějaký čas trvá? Jak to teď bude prosím, můžete mi poradit?
Moc dekuji
Dobrý den, mám jako dědic po mém zemřelém otci nárok nechat si za úplatu vytisknout výpisy z jeho bankovního účtu za poslední rok od jeho úmrtí? Banka mě odmítla, že na to nemám právo, kvůli bankovním tajemství. U notáře jsem podepisoval usnesení, že přebírám i otcovy dluhy, tak i majetek. Proto mi to přijde od banky dost nekorektní. Stěžují mi situaci, protože budu muset čekat až přijdou upomínky (třeba i s penále), místo toho abych to řešil předem. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, měl bych otázku týkající se zdanění kryptoměn, nicméně se nejedná o klasický prodej se ziskem. Popíši situaci. Vlastním např. 1 BTC zakoupený na ceně 50 000$. Tento BTC zamknu v DeFi protokolu jako collateral a vůči němu si půjčím USDT v hodnotě nákupu zboží na eshopu (pro jednoduchost výpočtu dejme tomu 10 000 USDT). Jakou formou se daní nákup zboží, pokud jej provedu na ceně 100 000$ za BTC? Hraje ve výpočtu daně nějakou roli hodnota collateralu v rámci DeFi platformy? Nebo se daň počítá z rozdílu hodnoty 10 000 USDT v době půjčky vs doba realizace nákupu na eshopu (okamžik konverze na CZK): Logicky by mi vycházelo, že možnost druhá (BTC jsem neprodal, čímž jsem de facto nerealizoval zisk z jeho ceny), nicméně v oblasti daní jsem ne úplně zkušený a neznám přesné vyznění zákona v této oblasti.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.