Pokračování dotazu č. 20012: Dobrý den, děkuji. A doplňuji i např. Air Bank, nemýlím-li se. 1) Mám odpověď chápat tak, že: - nebudu-li nepozorný (při postupu s došlým SMS kódem), je to se SMS-kódem stejně bezpečné, jako potvrzování/přihlašování přes aplikaci v chytrém mobilu, nebo - při přihlašování - potvrzování přes aplikaci v chytrém mobilu je to výrazně bezpečnější (proč?), tj. pro podvodníky obtížnější (z techn. hlediska)? 2) A jak hodnotíte např. způsob potvrzování (viz Raiffeisen, býv. Equa) s tzv. I-PIN (je jen 4 ciferný !!), který je nutno zadat do okna v bankingu na počítači, až současně (kromě) došlého SMS-kódu? To je nějaká snaha o zvýšení bezpečnosti, aniž by byl nezbytný chytrý mobil (aplikace v chytrém mobilu)? Nepřipadá mi to ale (zejm. v souvislosti s přechodem/fůzí Equa -> RB) jako krok vpřed ale spíše zpět, protože tím naopak zaniklo (tj. nepoužívá se již) dlouhé alfanumerické heslo i se spec. znaky (původně v Equa používané), zadávané spolu s přihlašovacím jménem hned na začátku (takové heslo je asi výrazně obtížněji zjistitelné/strojově "uhádnutelné"..., než 4 ciferný I-PIN). 3) Jak je to prosím vlastně s tím principem (nyní mj. v EU směrnici deklarovaným) tří bezpečnostních elementů (složek)? Něco co klient "zná, má/vlastní", "obdrží...?? - nebo jak to je? A co je vlastně co (login/heslo/PIN, mnou vlastněný mobil, mě došlá SMS/resp. notifikace došlá do mobilní aplikace)? Poněkud se v tom "ztrácím", můžete mi to prosím jasně vysvětlit (např. i na příkladech). 4) Očekávám ale, že časem bude ubývat bank, kde bude zachována možnost přihlašování přes SMS (bez chytrého mobilu). Reálně však to bude znamenat, že někteří klienti, tj. ti bez chytrého (a dostatečně moderního a výkonného) mobilu (a není pro mnohé právě levný), a příp. i jiní (co chytrý mobil z "principu" mít vůbec nechtějí), tím budou diskriminováni - budou mít stále menší možnost volby mezi bankami. Děkuji za odpovědi/vysvětlení/odborné názory.
Dobrý den,
ano, i u Air Bank je možné přihlašování do internetbankingu přes SMS. Pokud sám neuděláte chybu, nikdy nekliknete na špatný/podvodný odkaz, nezačnete omylem komunikaci s podvodníky, (kteří jsou schopni velmi věrně imitovat vaši banku nebo jiné osoby/instituce), nenainstalujete si do PC/telefonu podvodný program, atd., pak je přihlašování přes SMS stále bezpečné. U chytrých telefonů/aplikací bank vše potvrzujete buď speciálním PINem nebo biometrickými údaji (telefony mají dnes čtečku otisků prstů, kamera je schopna udělat scan vašeho obličeje). Určitě je bezpečnější potvrzovat přihlašování a platby otiskem prstu než přepisováním SMS kódu. Mezi židlí a klávesnicí resp. mezi SMS a programem banky je vždy mezera pro podvodníky (ta u bankovní aplikace na chytrém telefonu není). Nepotřebujete moderní a výkonný telefon - stačí Vám základní model za 3 000 Kč. Takový telefon má dnes přes 98% populace.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, jsem v insolvenci, ale únorový příjem mi bude dělat 14 800 Kč. Mám strach, že mi to zruší. Podle výpočtu kalkulačky nemám ani na tu nejnižší splátku, budu v mínusu 1 000 Kč. Ale jsem ochotná to dorovnat. Můžou mi oddlužení zrušit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po zemřelé babičce probíhá dědické řízení, které ještě není u konce. Co se týče účtu, hotovost se následně rozdělí mezi dědice (stav ke dni úmrtí). Co se ale stane s penězi, které přijdou na účet až po několika dnech od úmrtí? Děkuji za odpověď. Kateřina
Dobrý den, mám dotaz. Mám půjčku u nebankovní společnosti a dali mi tam úroky, A hrozí, že přijde nějaký interní pracovník. Zajímá mě, co může interní pracovník udělat. A jestli je nejdřív potřeba to dát k soudu, aby přišel exekutor nebo aby mi sáhli na účet. A jestli musí nejdřív poslat písemně, že se něco takové bude dít. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, před dvěma lety jsem měl exekuci a blokaci na účtu, kdy jsem využil svého práva na jednorázový výběr. Exekuce byla následně vyřešena a účet mi byl odblokován a mohl jsem ho opět volně používat. Nyní mi byl účet opětovně zablokován kvůli exekuci a chci se zeptat - když se jedná o novou exekuci a novou blokaci, mám nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima? Děkuji za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.