Banky.cz Vkladní knížka

Přehled a porovnání vkladní knížka

Věděli jste, že je vkladní knížka nejstarší formou spoření v České republice? I když je v současné době tato forma spoření na ústupu, řada lidí na ni stále nedá dopustit. Jak vlastně vkladní knížky fungují? S jakými výhodami a nevýhodami jsou spojené? A jak vybrat nejvýhodnější vkladní knížku? 

Stavební spoření od České spořitelny s bonusem
Produkty
Úrok úrok p.a. bez výpovědní lhůty
Úrok 1 rok úroková sazba p.a. při termínu 1 rok
Úrok 2 roky úroková sazba p.a. při termínu 2 roky
Min. vklad minimální vklad, který je nutné vložit na vkladní knížku, a pod který nesmí zůstatek na vkladní knížce nikdy klesnout
Dětská vkladní knížka
Dětská vkladní knížka
Více informací
Úrok
1,00 %
Úrok 1 rok
-
Úrok 2 roky
-
Min. vklad
1 000
Více informací
Dětská vkladní knížka
Dětská vkladní knížka
Více informací
Úrok
0,50 %
Úrok 1 rok
-
Úrok 2 roky
-
Min. vklad
50
Více informací
Dětská vkladní knížka
Dětská vkladní knížka
Více informací
Úrok
0,50 %
Úrok 1 rok
-
Úrok 2 roky
-
Min. vklad
50
Více informací
Vkladní knížka
Vkladní knížka
Více informací
Úrok
0,01 %
Úrok 1 rok
0,10 %
Úrok 2 roky
0,15 %
Min. vklad
50
Více informací
Vkladní knížka
Vkladní knížka
Více informací
Úrok
0,01 %
Úrok 1 rok
0,10 %
Úrok 2 roky
0,15 %
Min. vklad
50
Více informací
Výherní vkladní knížka
Výherní vkladní knížka
Více informací
Úrok
0,00 %
Úrok 1 rok
-
Úrok 2 roky
-
Min. vklad
1 000
Více informací
Vkladní knížka
Vkladní knížka
Více informací
Úrok
-
Úrok 1 rok
-
Úrok 2 roky
-
Min. vklad
0
Více informací

Vkladní knížky jsou tradiční, ale zároveň mizející způsob spoření. Stále víc lidí totiž dává přednost on-line správě peněz, spořícím účtům a termínovaným vkladům.

Přesto mají vkladní knížky stále své výhody. Podívejte se, které to jsou, a vyberte si tu nejvýhodnější vkladní knížku s pomocí našeho přehledu a porovnání.

Co je to vkladní knížka a jak funguje?

Začněme objasněním pojmu vkladní knížka. „Vkladní knížka je tradiční formou spoření, která slouží k ukládání finančních prostředků u banky. Má podobu fyzického dokumentu, do kterého banka zaznamenává veškeré vklady, výběry a připsané úroky. Peníze je dnes možné na vkladní knížku vložit v hotovosti nebo bezhotovostním převodem na účet,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Historie vkladních knížek v Česku

Na území Česka historie vkladních knížek sahá až do 19. století. První vkladní knížky byly založeny již v době Rakouska-Uherska a staly se jedním z prvních produktů spořitelen ve 20. letech 19. století. Vkladní knížky u nás byly populární i během první a druhé světové války a jejich popularita pokračovala i v období Československa. V roce 1990 bylo na vkladních knížkách 55 % všech vkladů spořitelen. V současné době zájem o vkladní knížky prudce klesá, na což reagovaly i banky a spořitelny. Například Česká spořitelna, která byla jedním z hlavních poskytovatelů tohoto produktu, v roce 2024 ukončila zakládání nových vkladních knížek.

Které banky v České republice nabízejí vkladní knížky?

„Poté, co Česká spořitelna v roce 2024 zakládání nových vkladních knížek ukončila (stávající klienti mohou vkladní knížky využívat i nadále), zůstala už jediná banka, u které je možné vkladní knížku sjednat, jedná se o banku ČSOB (Československá obchodní banka). ČSOB vkladní knížky nabízí již od svého vzniku, tedy od roku 1964,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Jaké jsou aktuální úrokové sazby u vkladních knížek?

S jakými úrokovými sazbami můžete počítat, pokud se rozhodnete sjednat vkladní knížku u ČSOB? Úroková sazba se odvíjí od sjednané výpovědní lhůty a přičítá se jednou za rok.

Denní zůstatek
Bez výpovědní lhůty
Výpovědní lhůta 3 měsíce
Výpovědní lhůta 6 měsíců
Výpovědní lhůta 12 měsíců
Výpovědní lhůta 24 měsíců
0 Kč a více
0,01 %
0,05 %
0,05 %
0,10 %
0,15 %
Jaké jsou aktuální úrokové sazby u vkladních knížek?

Úročení vkladu u ČSOB začíná dnem přijetí vkladu pobočkou České pošty a končí dnem, který předchází dnu výplaty z vkladní knížky. V nabídce ČSOB najdete také Dětské vkladní knížky, které jsou úročeny sazbou 0,5 %, v současné době je ale možnost sjednání Dětské vkladní knížky dočasně pozastavena.

Jaké jsou rozdíly mezi vkladní knížkou s výpovědní lhůtou a bez ní?

Vkladní knížky je možné rozdělit na vkladní knížky s výpovědní lhůtou a vkladní knížky bez výpovědní lhůty. U vkladních knížek bez výpovědní lhůty je možné peníze vybrat kdykoliv bez nutnosti předchozí výpovědi. Pokud si založíte vkladní knížku s určitou výpovědní lhůtou, musíte před výběrem peněz podat výpověď a na výběr peněz počkat do uplynutí stanovené lhůty. V případě vkladních knížek u ČSOB můžete vybírat z obou těchto variant. Pokud se rozhodnete pro vkladní knížku s výpovědní lhůtou, můžete zvolit 3, 6, 12 nebo 24 měsíců.

Jsou vklady na vkladních knížkách pojištěny?

Vklady na vkladních knížkách jsou pojištěny podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách. Vklady jsou ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2 500 000 Kč) pro jednoho vkladatele u jedné instituce. Náhrada se v případě platební neschopnosti banky poskytuje ve výši 100 % zůstatku, maximálně ale do zmíněného limitu.

Jak vybrat nejvýhodnější vkladní knížku?

Jaké jsou poplatky spojené s vedením vkladní knížky?

Založení a vedení vkladní knížky u ČSOB je zdarma, zdarma je také hotovostní výběr v rámci denního limitu, výměna vkladní knížky při vypsání všech volných polí a také neúčetní změny (změna nebo oprava jména, změna adresy apod.). Hotovostní výběr nad denní limit (kromě vinkulovaných vkladních knížek) je zpoplatněn částkou 10 Kč, provedení zákazu výplat (do 2 pracovních dní) částkou 1 000 Kč a žádost při ztrátě, zničení nebo odcizení vkladní knížky částkou 100 Kč. Za výměnu vkladní knížky pro poškození, které jste zavinili sami, a za její zrušení zaplatíte 50 Kč.

Jaké jsou výhody a nevýhody vkladních knížek?

Výhodou vkladních knížek je jejich fyzická podoba, díky které mají jejich majitelé o svých vkladech a úrocích přehled. V porovnání s uložením peněz na běžném účtu je jejich výhodou také úročení. Úrokové sazby jsou ale v porovnání s jinými spořicími produkty velmi nízké. Nevýhodou je i omezená dostupnost uložených prostředků u vkladních knížek s výpovědní lhůtou.

Je možné založit vkladní knížku online, nebo je nutná návštěva pobočky?

Pokud se rozhodnete vkladní knížku u ČSOB založit, je nutné ji založit osobně na jakékoliv pobočce České pošty. Vkladní knížku tedy není možné založit online.

Jak vybrat nejvýhodnější vkladní knížku?

Vzhledem k tomu, že je možné v současné době vkladní knížku založit jen a pouze u banky ČSOB, je volba velmi jednoduchá. Pokud bychom se podívali na srovnání vkladních knížek u ČSOB a České spořitelny, která nové vkladní knížky nabízela ještě na začátku roku 2023, pro lidi byla atraktivnější vkladní knížka od České spořitelny. Proč? Česká spořitelna měla v nabídce výherní vkladní knížky, ty byly sice zcela bez úroku, ale banka z jejich majitelů dvakrát ročně losuje výherce jednoho milionu korun.

Srovnání nejlepších vkladních knížek 

Aktuálně je sice možné sjednat novou vkladní knížku u ČSOB, ale pokud máte vkladní knížku u jiné banky nebo spořitelny, může být dobré porovnat parametry vaší vkladní knížky s vkladní knížkou od ČSOB a případně přejít právě k této bance. Jak zjistíte, která vkladní knížka je nejvýhodnější? Využijte náš srovnávač, kde zjistíte aktuální úrokové sazby i minimální výši vkladu. 

Pro koho je vkladní knížka vhodná?

Podle mluvčího ČSOB Patrika Madla jsou vkladní knížky vhodné zejména pro velmi konzervativní klienty, kteří hledají bezpečné a garantované uložení finančních prostředků.

Jaké jsou alternativy pro spoření k vkladním knížkám?

Jaké máte další možnosti, pokud chcete bezpečně uložit a zhodnotit své úspory a dáváte před investicemi přednost spoření? K nejpopulárnějším bankovním produktům patří spořicí účty a termínované vklady.

Dotazy v poradně k bankovnímu produktu Vkladní knížka

Články o bankovním produktu Vkladní knížka

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena