Dětské účty, na rozdíl od běžného účtu pro dospělé, poskytuje jen desítka vybraných větších nebo progresivních českých bank. Podle průzkumů ale už dětské konto není v českých domácnostech žádnou výjimkou.
Nějaký bankovní účet má téměř 40% dětí. Patnáct procent dětí vybírá peníze z bankomatů. Téměř 20% procent dětí platí kartou v obchodech. Bezmála 10% dětí použilo kartu od svého účtu pro platbu po internetu.
V našem aktuálním srovnání dětských účtů vidíte, že bankovním standardem se nyní stalo vedení dětského účtu zdarma. Ostatní podmínky pak odráží většinou poplatky bank na účtech pro dospělé. Všechny banky účtují poplatky za zahraniční platbu mimo EU, některé banky zpoplatňují i SEPA platbu v rámci EU. Ale ruku na srdce - dětský účet jste asi zřídili proto, aby vaše dítě spořilo a získalo pěkný úrok? Nebo aby se naučilo peníze používat a platilo tedy dětskou platební kartou.
Přečtěte si náš článek, ve kterém vám představíme 7 základních pravidel jak a kdy vybrat ten nejlepší účet pro děti.
Seřaďte si tedy porovnání poplatků a úroků u dětských běžných účtů podle některého z dvaceti námi sledovaných parametrů a vyberte pro své dítě ten nejvýhodnější účet. Výchozí řazení účtů uvádíme podle poplatku za vedení účtu, protože v Evropě není běžný účet zdarma standardem. Ostatně i u nás ještě vloni banky vesele poplatek za vedení dětského účtu inkasovaly.
V našem srovnávači dětských účtů můžete porovnat bankovní účty pro děti hned podle několika kritérií. Tabulka pro porovnávání má čtyři sloupce s následujícími parametry:
Podle každého z kritérií si rychle sestavíte žebříček dětských účtů, a to jak vzestupně, tak i sestupně - podle toho, zda šipka pod kritériem směřuje nahoru nebo dolů. V detailu účtu najdete i případné poznámky o zajímavých službách nebo úročení. Detail se zobrazí po kliknutí vpravo na čtvereček se šipkou směřující dolů).
Poznámka: Pokud se vám zobrazuje méně sloupců, je nutné buď otočit smartphone na šířku, anebo přejít k PC či k tabletu, kde vše uvidíte mnohem přehledněji.
Bankovní produkty kategorie Dětské účty jsou právě srovnané sestupně podle Tuzemská platba. Tuzemská platba znamená "poplatek za odchozí platbu do cizí banky zadanou přes internetbanking".
Dětský účet zakládá v bance zákonný zástupce dítěte pro oddělení peněz patřících dítěti. Jde o téměř plnohodnotný bankovní účet - je možné na něj vkládat, vybírat z něj, platit kartou napojenou na tento účet. Dětský účet většinou dnes má internetové a mobilní bankovnictví. Co banky většinou nepovolují, je zadávání příkazů k úhradě v internetovém bankovnictví (bývá totiž často jen k nahlédnutí, je neaktivní). Obvyklé použití dětského účtu má několik podob:
Finanční vzdělání začíná v rodině. Proto by se rodiče měli snažit, aby jejich dítě porozumělo financím co nejdříve. Dalo by se považovat za normální, že rodiče již pro čerstvě narozené dítě založí stavební spoření, lze například i termínovaný vklad, případně penzijní spoření s čistě dynamickou složkou.. Bankovní účet přichází na řadu zpravidla až spolu se školním vzděláním. Dítě může od osmi let získat k účtu debetní kartu. Většina bank umožňuje založení dětského účtu již od narození. Ale může se stát, že některá banka určí minimální věk dítěte pro založení účtu, často 6 let (hledejte v detailu produktu v kolonce "ostatní").
Možná vás bude zajímat i otázka kapesného, kterou řešíme ve článku: Kdy s kapesným začít a kolik peněz dětem dávat.
Dětský účet založíte zpravidla jen na pobočce. U dítěte do 15 let potřebujete jako zákonný zástupce svůj doklad totožnosti a rodný list dítěte. Od 15 let potřebujete navíc občanský průkaz dítěte. Od 18 let můžete přijít jako doprovod - vaše dítě si již studentský účet založí i bez vaší asistence. Studentské účty se navíc dají zřídit i online - pokud má student i druhý doklad totožnosti, například cestovní pas.
Jak se dají vložit peníze na dětský účet?
Zde jsou pravidla podobná jako u klasického běžného účtu. Na dětský účet lze peníze poslat příkazem k úhradě, vložit v hotovosti na přepážce banky, vložit do vkladomatu. Pro rodiče vlastně „nic nového pod sluncem“.
Může dítě platit za nákupy na internetu nebo u obchodníka nebo převést peníze na jiný účet?
Co se použití peněz týká, většinou banka umožní platbu na pokladně v kamenném obchodě i v e-shopu, výběr hotovosti v bankomatu. Zadat příkaz k úhradě a převést peníze z dětského účtu jinam většinou možné není.
Na dětském účtu se dají nastavit rodičovské limity - například na maximální objem transakce kartou u obchodníka, na maximum možné hotovosti, která se dá vyzvednout v bankomatu. Jde o jakýsi automatický dohled nad dítětem, který zabrání tomu, aby dítě hned „rozfrcalo“ celé kapesné.
Existuje i dětský spořicí účet?
Dítěti můžete založit i spořicí účet - ale musí být veden na vaše jméno! (Vezměte prosím na vědomí, že tedy nejde o účet vyhrazený vašemu dítěti, ale že v případě problémů s vámi podléhá např. dědictví nebo exekuci...) Pokud vás text v závorce nevylekal, tak ve vašem bankovnictví si účet snadno přejmenujete na účet vašeho dítěte. Některé banky umějí zřídit podúčty, takže můžete na jednom spořicím účtu mít založena spoření pro dvě nebo i více vašich dětí - a zkrátka je jen nazvete jmény vašich dětí.
Počítat je nutno nejprve s tím, že po dosažení věku 15 let se na dětském účtu aktivuje plnohodnotné internetové bankovnictví, včetně možnosti zadat příkaz k úhradě. Od 15 let si tedy dítě bude moci v online bankovnictví vyřídit vše - až na jednu výjimku. A tou je zadlužení (povolené přečerpání, kreditní karta, spotřebitelská půjčka od banky)
Všechny banky po dovršení 18 let převedou dětský účet na běžný účet pro dospělého, případně na účet studentský. Každopádně raději buďte ve střehu - účet vašeho dítěte může být bez aviza převeden na běžný bankovní tarif, což znamená může v krajním případě znamenat i bankovní poplatky a žádné výhody.
Slušná banka vás kontaktuje prostřednictvím bankovního poradce a navrhne další postup. O změně typu účtu je pak podepsán dodatek, který zároveň stvrzuje zachování původního čísla dětského účtu. Zda zůstane vaše dítě u původní banky, nebo přejde k jiné, je čistě na jeho rozhodnutí.
Dětské účty nabízejí mnoho výhod, proto se stávají stále oblíbenějším bankovním produktem:
I s nevýhodami se samozřejmě potkáme, stejně jako u většiny finančních produktů:
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Výhodný přivýdělek? Kdo by o něj nestál! Ovšem věděli jste, že můžete narazit na brigádu, při níž se poměrně snadno a rychle stanete součástí sítě kybernetických podvodníků, kteří z vás udělají tzv. bílého koně? Člověk si u nich možná slušně vydělá, ovšem riskuje trestní stíhání. V hledáčku kriminalistů se přitom čím dál častěji stávají nezletilí, jak upozorňuje kyberspecialista z Komerční banky, Marek Macháček. Ten navíc upozorňuje, že přibývá lidí, kteří se součástí podvodů stávají vědomě, ať už z důvodu lhostejnosti k druhým či z finanční nouze.