Stavební spoření je zajímavý produkt, který kombinuje možnost výhodného spoření se státním příspěvkem a možnost půjčky, či hypotečního financování. Vklady u stavebních spořitelen jsou ze zákona pojištěné. Uspořené peníze lze po 6-ti letech využít na libovolné investice nebo spotřebu.
Princip stavebního spoření je naspořit cílovou částku za 6 let. Spoříte pak měsíčně či ročně, prostě pravidelně, a dostáváte ročně úrok a státní příspěvek. Díky státnímu příspěvku výnos stavebního spoření dnes překonává inflaci. V případě potřeby vám stavební spořitelna poskytne rozumně úročený úvěr na nemovitost, hypoúvěr, či jen překlenovací úvěr.
Aktuálně porovnáváte Stavební spoření podle Vedení spoření (sestupně)
Bankovní produkty kategorie Stavební spoření jsou právě srovnané sestupně podle Vedení spoření. Vedení spoření znamená "roční poplatek za vedení stavebního spoření".
Bezpečně zúročit peníze a získat v budoucnu úvěr na pořízení vlastního bydlení. To jsou typické důvody, proč lidé pořizují stavební spoření.
Stavební spořitelny u většiny produktů spoření srovnaly úrokovou sazbu vkladů na 1%. Díky státním příspěvkům se ale může zhodnocení úspor vyšplhat klidně ke 4% ročně. Stačí jen v našem přehledu stavebních spoření sledovat správné parametry a využít vhodné akce vybrané stavební spořitelny.
Produkt stavebního spoření kombinuje možnosti výhodného spoření se státním příspěvkem a možnost půjčky, či hypotečního financování. Stavební spoření patří mezi ze zákona pojištěné vklady (do výše 100 tis EUR). Uspořené peníze lze po 6-ti letech využít na libovolné investice nebo spotřebu.
Naopak překlenovací úvěr, úvěr, či hypotéku ze stavebního spoření až do výše cílové částky získáte při koupi nebo rekonstrukci domu. O úvěr můžete zažádat ve chvíli, kdy již spoříte 2 roky a máte naspořeno 30-60% cílové částky. Díky konstrukci tohoto produktu se vám tak může stát, že zároveň u stavební spořitelny splácíte úvěr i spoříte cílovou částku.
Přestože je stavební spoření primárně určené k našetření peněz na pořízení vlastního bydlení, nebo na jeho rekonstrukci, někteří lidé ho využívají jako klasické spoření. Tedy ke zúročení peněz, které zrovna nepotřebují a nehodlají je v budoucnu do nemovitosti investovat. Stavební spoření tedy funguje jako klasické spoření a nebo spoření s možností půjčky.
Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Vlastní bydlení může znamenat větší bohatství. I tak by se dal shrnout závěr rozsáhlé analýzy založené na datech Českého statistického úřadu, Ministerstva pro místní rozvoj a průzkumu Českého rozhlasu. Článek přináší detailní pohled na ekonomické výhody vlastního bydlení, jeho vliv na finanční stabilitu domácnosti a vyvrací některé mýty o nákladnosti vlastnického bydlení oproti nájmu. V neprospěch nájmu mluví i česká specifika nájemního trhu. Znáte je?