Aktuálně porovnáváte Termínovaný vklad podle Min. vklad (sestupně)
Bankovní produkty kategorie Termínovaný vklad jsou právě srovnané sestupně podle Min. vklad. Min. vklad znamená "minimální vklad".
Máte volné peníze a řešíte, jak je letos zhodnotit? Na jedné straně je spořicí účet s nižším výnosem a velkou flexibilitou, na druhé jsou více či méně riskantní investice. Střední cestou jsou termínované vklady. Nabízí vyšší úroky než spoření a zároveň díky pojištění vkladů nehrozí, že o peníze přijdete.
Když chcete najít nejlepší termínovaný účet, musíte si v první řadě ujasnit, jak dlouho můžete mít peníze uložené? Jakmile je totiž pošlete bance, nemůžete je jednoduše vybrat. Pokud se stane něco nečekaného a vy musíte peníze vybrat dřív, musíte zpravidla za zrušení vkladu.
Důležité je samozřejmě také úročení vložených peněz. Z porovnání termínovaných vkladů přitom vyplývá jednoduchá rovnice: delší doba spoření = vyšší úrok. Vyšší zhodnocení tak většinou přináší účty, na kterých peníze zůstanou alespoň 5 let.
U krátkodobých termínovaných vkladů nabízí většina poskytovatelů úrokovou sazbu do 2% p.a.. V současnosti tak na výnos nad inflací u účtů s dobou uložení do 2 let nedosáhnete. I když ty nejlepší krátkodobé termínované vklady slibují zhodnocení až okolo 3,5 %. Pokud uložíte peníze na termínovaný vklad, můžete působení inflace na vaše úspory zmírnit.
Při výběru nejvýhodnějšího termínovaného účtu také zvažte, jestli zvolíte banku nebo družstevní záložnu (neboli kampeličku). Každá z nich má své výhody i nevýhody.
Délka trvání vkladu, úroková sazba, měna účtu, někdy i minimální výše vkladu. Tyto prvky musíte vzít v úvahu při výběru nejlepšího termínovaného účtu. A podle těchto parametrů pak jednotlivé nabídky srovnejte pomocí našeho aktualizovaného přehledu a porovnání termínovaných vkladů.
A jak přesně vypadá nejlepší postup při srovnání termínovaných účtů?
V první řadě si rozmyslete, jestli do srovnání zahrnete družstevní záložny i banky. Pokud chcete přehled omezit, stačí vybrat příslušnou záložku.
Následně si zvolte, na jak dlouho chcete peníze uložit a podívejte se, který z poskytovatelů vám nabízí nejlepší úrok. Za zřízení a vedení TV naštěstí banky neúčtují poplatky, které by snižovaly váš výnos.
Základ pro výběr nejvýhodnějšího termínovaného vkladu, máte hotový. Abyste ale vybrali opravdu nejlepší účet, zaměřte se ještě na poslední sloupec. V něm jsou nejdůležitější dvě položky:
Pokud patříte mezi zkušenější investory, můžete si sjednat termínovaný účet v cizí měně, například v eurech. V takovém případě nezapomeňte při srovnání termínovaných účtů zkontrolovat úrokovou sazbu v eurech či dolarech.
Typickým poskytovatelem TV jsou spíše malé banky a kampeličky. Výhodnější termínovaný vklad tak založíte zejména u MaxBanka, J&T Banky, Creditas, nebo Trinity Bank.
Velké banky termínované vklady mají jako poslední alternativu po jiných možnostech spoření a investicích do fondů. Termínovaný vklad u Sberbank, Unicredit, či Komerční banky vám tak mnoho peněz nevydělá.
Zejména u menších bank a kampeliček nezapomeňte na rozložení rizika a vklady ukládejte ve výši do 100 tis EUR na instituci. V případě neočekávaného krachu banky vám termínovaný vklad i s úroky vyplatí Fond pojištění vkladů. U družstevních záložen pak musíte zohlednit, že realizaci termínovaného vkladu musí předcházet váš členský vklad ve výši 10% z hodnoty vkladu. Vzhledem k tomu, že jde o kapitálový vklad, (obdobně jako akcie) u této částky reálně riskujete ztrátu.
Pokud máte zájem o vklad u vybrané banky nebo spořitelny, tak je dobré vědět, že ne všechny instituce musí produkt termínovaného vkladu poskytovat! Například Česká spořitelna zmodernizovala své produkty tak, že již poskytuje jen spořící účty a vkladní knížky. Nebo Komerční banka - ta prezentuje možnost termínovaných vkladů a stejně vám nakonec založí termínovaný účet.
Jiný název produktu vás nemusí zneklidnit - parametry termínovaného vkladu i spořícího účtu jsou velmi podobné. Peníze uložíte na předem dohodnutou lhůtu, jen u TV úrok obdržíte na konci vkladu. V případě že si vyberete termínovaný účet, tak technicky bude mít nastavenu výpovědní lhůtu na datum konce vkladu. Je tedy jen důležité uvědomit si, že z termínovaného vkladu nebo účtu vám banka neumožní vybrat peníze před koncem sjednané doby. Nebo za takový výběr zaplatíte tučný poplatek. Proto se domníváme, že v dnešní době je pro uživatele vhodnější zřídit spořící účet.
Jakmile si porovnáte všechny potřebné parametry, hravě vyberete ten nejlepší termínovaný vklad. Stačí jen zjistit, který poskytovatel splňuje veškeré vaše požadavky a k tomu nabízí nejvyšší úrok.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Cílem naprosté většiny investorů je dosáhnout prostřednictvím investice co možná nejvyššího zhodnocení. Investovat můžete už od velmi nízkých částek. Obecně však samozřejmě platí, že čím vyšší částku investujete, tím vyšší může výnos být. Pokud jste například vyhráli vysokou částku nebo získali peníze z prodeje nemovitosti, případně dědictví, rozhodně se vyplatí dobře promyslet, kam peníze vložíte.