Zapomeňte na situace, kdy se zraníte a zůstanete odkázaní na státní nemocenské dávky. Úrazové pojištění dětí i dospělých vám zajistí, že v takových případech budete mít dostatek peněz i nadále. Stačí správně vybírat.
Naštěstí je to jednoduché – využijte naši kalkulačku úrazového pojištění. Zadejte potřebné parametry a kalkulačka vám připraví srovnání úrazového pojištění. A vy už jen zvolíte tu nejvýhodnější.
Správné pojištění je důležité už proto, že úrazům se občas nevyhnou ani ti nejopatrnější z nás. Stačí podklouznutí na namrzlých schodech, špatné došlápnutí na výletě nebo nepozorný řidič, který jede proti vám.
Díky úrazovému pojištění dostanete v takových případech od pojišťovny odškodné. A i když skončíte třeba na tři měsíce na neschopence, nemusíte se bát, že zůstanete bez peněz. I proto patří úrazové pojištění ke třem druhům pojištění, bez nichž se prostě neobejdete.
Varianty úrazového pojištění
Úrazové pojištění si sjednáte samostatně nebo spolu s životním či cestovním pojištěním. Typů úrazového pojištění je na trhu hned několik.
Pokud ho sjednáte k cestovnímu pojištění, obě pojistky platí stejnou dobu. Pojištění pak kryje úrazy, které se vám stanou na cestách. Pojistné ale dostanete až po návratu do České republiky.
Když máte běžné úrazové pojištění a další si sjednáte spolu s cestovním, dostanete peníze z obou pojistek.
Úrazové pojištění můžete rozdělit také podle délky trvání.
Pamatujte přitom, že úrazové pojištění se nevztahuje na úrazy, které:
Na co se vztahuje úrazové pojištění
Online sjednání pojistky je rychlé a nabízí vám stejné krytí, jaké získáte při návštěvě jakékoliv pojišťovny, ovšem za nižší cenu (kterou nám umožňují hromadné slevy). Výhodou je, že pomocí kalkulačky získáte srovnání úrazového pojištění a snadno si vyberete nejvýhodnější nabídku. Hned a na jediném místě. Stačí jen nastavit parametry, které má pojistka splňovat.
Pojištění vám pak pomůže řešit následující případy:
1) Smrt následkem úrazu – tato pojistka zajistí, že vaše rodina nezůstane bez peněz, ani když následkem úrazu zemřete. Při úmrtí pojištění vyplácí dojednanou částku. Sami přitom stanovíte, kdo má peníze dostat. Typicky to bývají děti nebo druhý z partnerů. Vztahuje se i na případy, kdy následkem úrazu nezemřete okamžitě ale až po několika měsících (zpravidla do 1 roku od úrazu).
Nezapomeňte si však zkontrolovat, jaké případy pojistka řeší. Některé pojišťovny totiž mají speciální pojištění pro případ autonehody.
Na rozdíl od životního pojištění navíc nemyslí na situace, kdy zemřete následkem nemoci.
2) Invaliditu způsobenou úrazem – pokud zůstanete po úrazu invalidní, pojišťovna vám vyplatí určité plnění. Pojištění proti invaliditě, resp. jeho výše, závisí na stupni invalidity. Podle poklesu pracovní schopnosti se rozlišují 3 úrovně:
Je jen na vás, jestli se pojistíte na všechny tři stupně nebo si vyberete jen ty vyšší.
Poskytovatelé navíc obvykle využívají takzvanou progresi, která znásobuje plnění podle závažnosti trvalých následků. Čím vážnější trvalé následky jsou, tím vyšší pojistné plnění dostanete. Můžete tak získat i několikanásobek pojistné částky. Pamatujte ale, že o vyplacení pojistného musíte zpravidla požádat do 1 roku od úrazu.
Do trvalých následků často spadají například i jizvy a další stopy, které zůstanou na povrchu těla. V takovém případě vám pojišťovna proplatí i kosmetickou operaci nebo alespoň její část. Podle toho, jak vysoko jste pro takové případy nastavili pojistnou částku. Operaci musíte obvykle podstoupit do 3 let od úrazu.
Kromě toho pojišťovny můžou zaplatit i náklady na vaši záchranu, pokud si například zlomíte nohu v nepřístupném terénu. Někteří poskytovatelé nabízejí také zprostředkování a zaplacení právní konzultace, kde získáte rady, o jaké dávky od státu můžete žádat a jakým způsobem.
Cena úrazového pojištění se odvíjí od několika faktorů. Jsou to zejména:
Při výběru pojistky pamatujte, že nejlepší úrazové pojištění nemusí být vždy zrovna to nejlevnější. Záleží na tom jaká rizika a v jaké výši kryje.
Jak si sjednat úrazové pojištění online
Nejjednodušší způsob, jak si sjednat pojistku, je online sjednání úrazového pojištění. Pomocí naší kalkulačky. Zadejte, jaké podmínky má pojistka splňovat, a formulář pošlete. Kalkulačka pak podle nastavených parametrů vybere vhodné nabídky a připraví srovnání úrazového pojištění.
Úrazové pojištění si tak sjednáte rychle, pohodlně a přímo z domu.
Úrazové pojištění pro podnikatele a samostatné osoby
Úrazové pojištění si samozřejmě mohou sjednat i živnostníci. Dokonce ve dvou variantách: osobní úrazové pojištění, pro potřeby běžného osobního a rodinného života. A pojištění vztahující se k jejich profesi/podnikání. Náklady na pojištění související s živností se budou lišit především podle rizikovosti vykonávané práce, ale i podle výše sjednaného krytí úrazového pojištění.
Úrazové pojištění pro podnikatele může krýt jak hospitalizaci a následnou nemocenskou, tak i bolestné nebo trvalé následky. A invaliditu každého z jejích tří stupňů. Pokud si jako podnikatel sjednáte soukromé i profesní úrazové pojištění, v případě pojistné události je možné kombinovat plnění z každého z nich. Náklady na profesní pojištění jsou, ve valné většině, daňově uznatelné.
Časté omyly při uzavírání úrazového pojištění
S úrazovým pojištěním je spojeno mnoho omylů. Zaměřme se na několik z těch nejčastějších
Na co se nejčastěji ptáte u úrazového pojištění
Jak můžu získat úrazové pojištění dětí?
Stejně jako běžné úrazové pojištění. Zvládnete to klidně i online. Stačí jen v kalkulačce zadat věk pojištěnce a získáte odpovídající nabídky.
Proč si sjednat úrazové pojištění online?
Důvodů je víc. Například nemusíte chodit do pojišťovny a čekat, až na vás přijde řada. Online si pojištění sjednáte za pár desítek vteřin a ušetříte tak spoustu času. Navíc to zvládnete z pohodlí domova a klidně i o půlnoci. Nejste tedy nijak limitovaní otvírací dobou pojišťovny. Hlavní výhodou ale je, že můžete využít kalkulačku úrazového pojištění. Jednoduše zadáte potřebné parametry, odešlete formulář a za moment najdete ve své e-mailové schránce srovnání jednotlivých nabídek. A pak už jen stačí vybrat tu nejvhodnější.
Jaké je nejlepší úrazové pojištění?
Bohužel to nejde jednoznačně říct. Záleží vždy na tom, proti jakým rizikům chcete pojistit a jak vysoké plnění požadujete. A pokud sportujete, je také důležité, jakému sportu se věnujete a na jaké úrovni. Zatímco pro některé pojišťovny mohou vaše sportování vnímat jako rizikové, další jej klidně zahrnou do běžných sportů.
Může pojišťovna odmítnout výplatu pojistného plnění?
V určitých případech ano. Například pokud si zranění způsobíte pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stejně tak peníze nedostanete, když se zraníte úmyslně. Pojišťovna vám také nemusí poslat peníze, když jste členem speciálního útvaru některé z ozbrojených složek a zraníte se při plnění služebních povinností. A výluky se obvykle vztahují také vybrané sporty, které daná pojišťovna vnímá jako nepojistitelné.
Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?
Životní pojištění může krýt oba typy pojistných událostí, tedy úraz i nemoc. A vše, co s nimi souvisí (hospitalizace, bolestné, nemocenská, následky a invalidita, ale i smrt). Úrazové pojištění sice také kryje různé druhy následků, ale vyvolaných jedině úrazem. Nikoliv nemocí.
A pozor, za některými úrazy stojí nemoc - takže se na ně plnění z úrazového pojištění také nebude vztahovat!
Jak dlouho má pojišťovna na vyplacení úrazu?
U úrazového pojištění je to vždycky delší časový interval než u pojištění životního. Většina plnění se vyplácí až po ustálení zdravotního stavu po úraze, až se projeví trvalé následky. Často je to několik měsíců nebo i rok. Máte-li pojištěnu pracovní neschopnost, hospitalizaci nebo bolestné, plnění z těchto připojištění může přijít o něco dříve, většinou do dvou měsíců.
Kdy žádat o trvalé následky úrazu?
Většinou si pojišťovny vyžádají alespoň roční odstup od úrazu. Přesnou informaci se dozvíte v klientském centru vaší pojišťovny.
Kdo vyplácí bolestné při pracovním úrazu?
Při pracovním úrazu máte nárok na plnění od pojišťovny vašeho zaměstnavatele (resp. od vašeho zaměstnavatele). Jestliže máte i soukromé pojištění, váš nárok se vztahuje na plnění i z vaší osobní pojistky. Můžete proto dostat dvě pojistná plnění, někdy i více (když máte sjednánu více než jednu úrazovou pojistku).
Jaký je postup při žádosti o náhradu škody v rámci úrazového pojištění?
Většina pojišťoven umožňuje nahlásit pojistnou událost online, případně na pobočce. Přesný postup vám sdělí klientské centrum vaší pojišťovny. Při návštěvě lékaře si zajistěte výsledky vyšetření.
Pamatujte, že pojišťovna bude plnit jen to, co je zaznamenáno obrazově (ultrazvuk, rentgen, CT atp.). Pouhé ohmatání lékařem a sepsání zprávy (například natržený sval) nebude pojišťovně stačit, i když zkušený lékař pozná natržený sval i bez zobrazovacích metod.
Které aktivity jsou považovány za rizikové v kontextu úrazového pojištění?
K rizikovosti se každá z pojišťoven staví jinak. Seznam rizikových aktivit, které se dají připojistit k základnímu úrazovému pojištění, případně aktivit z pojištění zcela vyloučených, najdete na webových stránkách každé z pojišťoven (ve všeobecných obchodních podmínkách).
Za běžné se považují tzv. rekreační sporty. K rizikovým aktivitám se obecně řadí adrenalinové sporty, včetně například potápění do 40 m. Nepojistitelné bývají sporty, výpravy a expedice v extrémních podmínkách a terénech.
Organizovaný a profesionální sport má jiná pravidla úrazového pojištění, než která platí u pojistek soukromých/osobních.
Jak můžu získat úrazové pojištění dětí?
Stejně jako běžné úrazové pojištění. Zvládnete to klidně i online. Stačí jen v kalkulačce zadat věk pojištěnce a získáte odpovídající nabídky.
Proč si sjednat úrazové pojištění online?
Důvodů je víc. Například nemusíte chodit do pojišťovny a čekat, až na vás přijde řada. Online si pojištění sjednáte za pár desítek vteřin a ušetříte tak spoustu času. Navíc to zvládnete z pohodlí domova a klidně i o půlnoci. Nejste tedy nijak limitovaní otvírací dobou pojišťovny. Hlavní výhodou ale je, že můžete využít kalkulačku úrazového pojištění. Jednoduše zadáte potřebné parametry, odešlete formulář a za moment najdete ve své e-mailové schránce srovnání jednotlivých nabídek. A pak už jen stačí vybrat tu nejvhodnější.
Jaké je nejlepší úrazové pojištění?
Bohužel to nejde jednoznačně říct. Záleží vždy na tom, proti jakým rizikům chcete pojistit a jak vysoké plnění požadujete. A pokud sportujete, je také důležité, jakému sportu se věnujete a na jaké úrovni. Zatímco pro některé pojišťovny mohou vaše sportování vnímat jako rizikové, další jej klidně zahrnou do běžných sportů.
Může pojišťovna odmítnout výplatu pojistného plnění?
V určitých případech ano. Například pokud si zranění způsobíte pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stejně tak peníze nedostanete, když se zraníte úmyslně. Pojišťovna vám také nemusí poslat peníze, když jste členem speciálního útvaru některé z ozbrojených složek a zraníte se při plnění služebních povinností. A výluky se obvykle vztahují také vybrané sporty, které daná pojišťovna vnímá jako nepojistitelné.
Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.
Pokud pracujete na zkrácený úvazek, může mít výše vaší mzdy zásadní vliv na to, zda se vám zdravotní pojištění dopočítává do minimálního vyměřovacího základu. V tomto článku se podíváme na to, kdy je nutné pojistné dorovnávat a kdy se můžete vyhnout doplatkům, například pokud patříte mezi studenty, důchodce nebo rodiče pečující o děti, případně máte více zkrácených úvazků.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Máte nárok na příspěvek na bydlení? A pokud ano, jak o něj požádat? Je to složité? Dá se to zvládnout online, nebo musíte nějak jet a čekat fronty na úřadech? Vše se dozvíte v našem článku. Připravili jsme pro vás podrobný fotonávod se snímky obrazovky, jak o příspěvek na bydlení požádat, krok za krokem. A ukážeme vám, zda na příspěvek máte nárok, či nikoliv. Pojďme na to!