Stavební spoření je zajímavý produkt, který kombinuje možnost výhodného spoření se státním příspěvkem a možnost půjčky, či hypotečního financování. Vklady u stavebních spořitelen jsou ze zákona pojištěné. Uspořené peníze lze po 6-ti letech využít na libovolné investice nebo spotřebu.
Princip stavebního spoření je naspořit cílovou částku za 6 let. Spoříte pak měsíčně či ročně, prostě pravidelně, a dostáváte ročně úrok a státní příspěvek. Díky státnímu příspěvku výnos stavebního spoření dnes překonává inflaci. V případě potřeby vám stavební spořitelna poskytne rozumně úročený úvěr na nemovitost, hypoúvěr, či jen překlenovací úvěr.
Aktuálně porovnáváte Stavební spoření podle Úrok spoření (sestupně)
Bankovní produkty kategorie Stavební spoření jsou právě srovnané sestupně podle Úrok spoření. Úrok spoření znamená "úroková sazba p.a. pro spoření".
Bezpečně zúročit peníze a získat v budoucnu úvěr na rekonstrukci či modernizaci vlastního bydlení. To jsou typické důvody, proč lidé pořizují stavební spoření.
Stavební spořitelny u většiny produktů spoření srovnaly úrokovou sazbu vkladů na 1%. Díky státním příspěvkům a bonusům od spořitelen se ale může zhodnocení úspor vyšplhat klidně ke 4% ročně. Stačí jen v našem přehledu stavebních spoření sledovat správné parametry a využít vhodné akce vybrané stavební spořitelny.
Produkt stavebního spoření kombinuje možnosti výhodného spoření se státním příspěvkem a možnost půjčky, či hypotečního financování. Stavební spoření patří mezi ze zákona pojištěné vklady (do výše 100 tis EUR). Uspořené peníze lze po 6-ti letech využít na libovolné investice nebo spotřebu.
Naopak překlenovací úvěr, úvěr, či hypotéku ze stavebního spoření až do výše cílové částky získáte při koupi nebo rekonstrukci domu. O úvěr můžete zažádat ve chvíli, kdy již spoříte 2 roky a máte naspořeno 30-60% cílové částky. Meziúvěr de dá získat ihned po založení stavebního spoření. Kvůli konstrukci meziúvěru se vám tak může stát, že zároveň u stavební spořitelny splácíte úroky z úvěru i spoříte cílovou částku.
Přestože je stavební spoření primárně určené k našetření peněz na pořízení vlastního bydlení, nebo na jeho rekonstrukci, někteří lidé ho využívají jako klasické spoření. Tedy ke zúročení peněz, které zrovna nepotřebují a nehodlají je v budoucnu do nemovitosti investovat. Stavební spoření tedy funguje jako klasické spoření a nebo spoření s možností půjčky. Jeho výnosnost však zdaleka nedosahuje možností, které vám nabídnou investice.
Úvěr ze stavebního spoření je jedním ze způsobů financování bydlení. Postup žádosti o úvěr je poměrně jednoduchý. Nejdříve musíte mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření a naspořeno obvykle 35-40 % cílové částky. Jak dlouho trvá schválení úvěru ze stavebního spoření? Zpravidla jen několik dní (což je výrazně rychlejší než u hypotéky).
Podmínky úvěru se u jednotlivých spořitelen liší, základní parametry jsou však podobné. Úroková sazba bývá fixní po celou dobu splácení. Doba splatnosti může být až 20 let, přičemž maximální výše úvěru ze stavebního spoření se odvíjí od bonity klienta a případného zajištění úvěru.
Zajištění úvěru závisí na půjčované částce. Do určitého limitu (obvykle 700 000 - 900 000 Kč) není potřeba nemovitost, stačí ručitel nebo dokonce jen dobrá bonita žadatele. U vyšších částek už spořitelny většinou vyžadují zástavu nemovitosti.
Mezi hlavní výhody a nevýhody patří stabilní úroková sazba, možnost získat peníze i bez zástavy nemovitosti, a k tomu rychlé vyřízení. K nevýhodám bychom zařadili hlavně nutnost předchozího spoření.
Rozdíl mezi úvěrem ze stavebního spoření a hypotékou spočívá v mnoha bodech. Hypotéka vyžaduje zástavu nemovitosti a hodí se pro vyšší částky nad milion korun. Naproti tomu úvěr ze stavebního spoření lze u nižších částek získat i bez zajištění nemovitostí. Hypotéky mají proměnlivé úroky, úvěr ze stavebního spoření má úrok stabilní (i když u překlenovacího úvěru bývá o dost vyšší než u hypotéky). Zatímco hypotéku lze použít pouze na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti, úvěr ze stavebního spoření je využitelný i na menší úpravy a vybavení do bytu. Schválení hypotéky trvá týdny, úvěr ze stavebního spoření lze získat během několika dní.
Jednodušší a pohodlnější. Takové je hlášení a správa dočasné pracovní neschopnosti pomocí eNeschopenky – tedy elektronické neschopenky. Zaměstnavatel se totiž o nemoci či úrazu zaměstnance dozví elektronicky od ČSSZ. Nepotřebuje tak žádné papírové dokumenty.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.