Banky.cz Články Aktuálně Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 2. díl

Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 2. díl

Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 2. díl
9.9.2014 Aktuálně

Na trhu máme přes 30 bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen. I přes veškeré možné porovnávače úvěrů, spořicích produktů a běžný účtů může být komplikované se v takto široké nabídce bankovních domů orientovat. Redakce banky.cz Vám přináší stručné, rychlé a přehledné hodnocení všech institucí na českém trhu působících. Jedna banka, jeden odstavec, seřazeno podle abecedy. A jdeme na to, druhý díl K až Z.

REKLAMA

Komerční banka

Jedna z největších bank na českém trhu, která se spolu s Českou spořitelnou, ČSOB a Unicredit bank řadí mezi tzv. velkou bankovní (tentokráte nikoliv auditorskou) čtyřku. Spadá do francouzské skupiny Société Générale. Provozuje stavební spořitelnu Modrá pyramida. Rozsáhlá síť kamenných poboček i bankomatů po celé republice nabízí téměř dokonalou dostupnost pro klienty preferující osobní kontakt. Každá legrace ale něco stojí a nejen za tuto rozlehlost generující obrovské provozní náklady klienti platí nadprůměrně vysokými poplatky a ne nejlepšími úrokovými sazbami. Pozitivní je stabilita banky, kterou ocení zejména střadatelé s vklady vyššími než pojištěných 100k EUR, či nabídka firemního bankovnictví pro větší podniky, obsahující i takové lahůdky jako cash pooling.

Expobank

Banka s kompletním portfoliem produktů, nabízející vše od běžného účtu až po hypotéku. Dlouhodobě nadprůměrné úrokové sazby u spořicího účtu a stále vcelku rozumné úrokové sazby u úvěrů, které jsou však kompenzovány nemalými poplatky za vedení úvěrů.

mBank

Vůbec první nízkonákladová banka nové generace, která se v ČR před lety objevila, retailová odnož polské BRE Bank, dcery německé Commerzbank. Stejně jako ostatní nízkonákladovky, co přišly později, se liší od ostatních klasických bank nulovými poplatky za všechny běžné produkty a služby. Vedení běžného účtu, internetbanking, příchozí/odchozí platby, SIPO, trvalé příkazy, změny všeho druhu – to vše tu máte naprosto zdarma. Za určitých okolností můžete mít zdarma i výběr z bankomatu v tuzemsku (dle měsíční útraty kartou), ale i jinak zaplatíte za první tři výběry z bankomatu libovolné banky pouze 9Kč. Výběry v zahraničí nad 2500 Kč opět zdarma. Hypotéky bez poplatků a s velmi příznivými úrokovými sazbami. Kdysi dávno vůbec prvně nabízená hypotéka s offset mechanismem, nyní již bohužel stažena z prodeje. Slabou stránkou banky jsou spořicí produkty s doslova na tuto banku mizerným úrokem a jedny z nejhorších kurzů měn v ČR pro platby v zahraničí. Poboček je přiměřeně, některé pouze formou malého kiosku v obchodním centru (s přívětivou otevírací dobou zahrnující i víkendy), ale nepracují nikde s hotovostí, což je jedna z cen za onen velmi nízkonákladový provoz, který je pak ovšem možné promítnou klientům do poplatkové politiky banky.

Modrá pyramida

Stavební spořitelna Komerční banky, která kromě vlastních produktů z oblasti stavebního spoření nabízí i produkty mateřské KB. Modrá pyramida nemá šťastnou ruku při výběrech sloganů – dřívější nic neříkající a stylisticky neobratné „vezměte to za dobrý konec“ bylo vyměněno za současné „váš rádce na finance“, což je už něco říkající, ale stále příliš těžkopádné (podobně jako projekt pana Haška „go to Brno“, čemuž možná porozumí programátor, ale rozhodně ne zahraniční turista). Portfolio stavebních spoření přesahuje únosnou mez podobně jako před lety nabídka běžných účtů od Komerční banky či UniCredit Bank (obě banky se ale na rozdíl od Modré pyramidy poučily a svou nabídku zredukovaly). Dnes již skutečně není „in“ nabízet jedno spoření pro děti předškolního věku a základní školy, druhé pro středoškoláky, třetí pro všechny ostatní mimo důchodce a lidi předdůchodového věku, pro které je tu spoření čtvrté, pátý typ produktu pro současné klienty, etc… v situaci, kdy se všechny výše zmíněné produkty liší velmi kosmeticky (pouze poplatkem za uzavření produktu). To už nezachrání ani dárek v podobě plyšového psa Mopyho.

Moravský peněžní ústav

Momentálně největší družstevní záložna v ČR, která cílí svými produkty převážně na zájemce o spoření s výpovědní lhůtou do 2 let. Úrokové sazby pamatují lepší časy, dnes se jedná spíše o průměr se sem tam se objevující zajímavou krátkodobou akcí. Vyzdvihnout lze spořicí účet Výhoda+ bez výpovědní lhůty do 150 000 Kč – zde je úrok skutečně bezkonkurenční.  Jako první záložna MPU implementovala před lety internetbanking a pozvedla standard platebních příkazů u záložen na elektronickou úroveň, s čímž si ostatní záložny do té doby těžkou hlavu nedělaly a nechávaly klienty trmácet se s každým platebním příkazem na pobočku. Dlouhodobým cílem záložny je transformace na banku.

Oberbank AG

Banka, která dlouhodobě kašle na klienty, resp. potenciální zájemce o produkty  zejména tím, že odmítá plně informovat o úrokových sazbách na webu. Odkázání na fyzickou návštěvu pobočky či „zavolejte si“ dnes nikoho příliš nenadchne a v dnešní době poměrně vysoké konkurence není jediný důvod se s takovouto bankou dále zdržovat.

Peněžní dům

Miniaturní lokální družstevní záložna pro Havlíčkobrodsko s jedinou pobočkou. Běžný účet, spoření, spotřebitelský úvěr. Podmínky průměrné, úroky u spořicích produktů na záložnu (i banku) podprůměrné. Vyzdvihnout lze pouze internetbanking, který by zde mnozí nečekali. Jsem-li malý a neznámý, musím mít něco, čím přesvědčit potenciální klienty, aby šli právě za mnou. Tady jsme ale nic nenašli.

Raiffeisen stavební spořitelna

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Jak již sám název napovídá, jedná se o stavební spořitelnu mateřské Raiffeisenbank. Nabídku tvoří klasický sortiment, který lze od stavební spořitelny očekávat; nic víc, nic méně, podmínky a úroky skoro na chlup stejné, jako u ostatních stavebních spořitelen.

Raiffeisenbank

Jedna z větších banka na českém trhu, která v minulém desetiletí koupila a plně integrovala bývalou eBanku, ze které převzala oblíbené eKonto – ve své době průkopnicky první účet s vedením zdarma v případě stanoveného obratu. Po vzoru mBank začala RB nabízet hypotéku s offset mechanismem. Úrokové sazby u spořicích produktů nízké, úvěry mírně dražší, internetbanking solidní. Provozuje stejnojmennou stavební spořitelnu.

Raiffeisenbank im Stiftland

Německá banka s přes-hraniční působností a pobočkami v západních Čechách (nesplést s více známou Raiffeisenbank a její Reiffeisen stavební spořitelnou). Na webu se hůře hledají konkrétní informace o úrokových sazbách, jejichž občasnou absenci považuji za nemalý prohřešek. Přeprodávají stavební spoření od Českomoravské stavební spořitelny a slibují německy mluvící poradce.

Sberbank

Relativně nová středně velká banka na trhu, která vznikla koupí a přejmenováním původní Volksbank. Banka se nejvíce proslavila zápasem o svou vlastí doménu, kterou ji těsně před nosem vyfoukli spekulanti, hrající si vtipně na sběrače baněk (sběr baňk).  Velmi dobrý spořicí účet (bohužel jen do 150 000 Kč) a široká nabídka průměrných „FÉR produktů“ (půjčka, refinancování, běžný účet). Jinak dobrý dojem z hypoték si banka zbytečně kazí nemalým poplatkem za sjednání úvěru.

Stavební spořitelna České spořitelny

stavební spořitelna

Jediná stavební spořitelna na trhu, která má v názvu hned dvakráte slovo „spořitelna“, známá též jako Buřinka. Ze všech stavebních spořitelen má asi nejlépe zpracovaný web, který byl navíc nedávno obohacen o interaktivní kalkulačky. Nově nabízí i úvěry pro bytová družstva a společenství vlastníků.

UniCredit Bank

Běžný účet bez poplatků

Banka, která se stala čtvrtou největší na tuzemském trhu po fúzi Živnobanky a HVB Bank. Nabízí kompletní portfolio produktů, k mání je vše od běžného účtu až po hypotéku. Úrokové sazby u hypoték jsou více než konkurenceschopné, nicméně celkový dojem kazí jedny z nejvyšších poplatků za vedení úvěrových produktů. Banka dříve trpěla syndromem stovek skoro stejných pouze jinak pojmenovaných produktů u běžných účtů a hypoték, ale letos příjemně překvapila, kdy své portfolio běžných účtů výrazně zredukovala a navíc nabídla zajímavé U Konto se všemi službami zcela zdarma při min. příjmu 12 000 Kč.

Volksbank Lobau-Zitau

Malá regionální banka na severu Čech, která k nám zavítala ze sousedního Saska. Má tři pobočky (Praha, Liberec, Žitava), velmi úzkou nabídku produktů, kde nadchne pouze převod v rámci EU za 0,2 EUR, a bohužel značně nepřehledné webové stránky. Pro udržení „kroku“ s konkurencí by to chtělo trochu přidat.

Waldviertler Sparkasse von 1842 AG

Česká odnož rakouské banky, zastoupena pouze lokálně v jižních Čechách a na vysočině.  Jako jeden z mála posledních peněžních ústavů stále nabízí již dnes přežité vkladní knížky. U běžného účtu je zde vidět snaha cílit na různé segmenty na trhu (k mání je i speciální účet pro důchodce), ale opět se mi zdá tento model již trochu out a naopak in je dnes jednoduchá nabídka s jedním univerzálním účtem pro všechny. Slušné sazby u hypoték, spoření nic moc. Bance by prospěl nový a přehlednější web.

Wüstenrot

Nejenom stavební spořitelna, ale také hypoteční banka a univerzální pojišťovna (s oddělenými entitami pro životní a neživotní pojištění) nabízející kompletní portfolio bankovních a stavebně spořicích produktů. Velmi povedená reklama na životní pojištění ProSichr, která je opravdu vtipná, což bývá u reklam orientovaných na finanční produkty dnes naprostou výjimkou.

ZUNO Bank

Nízkonákladová banka nové generace od rakouské skupiny Raiffeisenbank. Velmi slušný spořicí účet, bezpoplatkový běžný účet, spotřebitelský úvěr bez poplatků a s nízkým úrokem kol 10%. Moderní web plný interaktivních prvků. Těšíme se na hypotéku.

První díl hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (A-J) zde.

REKLAMA

ANKETA k článku Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 2. díl

Běžný účet mám:

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Velké hodnocení bank, záložen a stavebních spořitelen (září 2014) – 2. díl

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Týdenní analýza 2/2024: Dostupnost bydlení je stabilizovaná a regionálně diferencovaná

Týdenní analýza 2/2024: Dostupnost bydlení je stabilizovaná a regionálně diferencovaná

13.1.2025 Aktuálně

Dostupnost bydlení se v uplynulém roce držela stabilně kolem hranice 60 %. Znamená to tedy, že průměrná domácnost vynaloží na splácení nově pořízeného bytu zhruba 60 % čistých peněžních příjmů.

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

26.11.2024 Aktuálně

Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

25.11.2024 Aktuálně

Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena