Po omezení činnosti ERB Bank došlo k výraznému poklesu sazeb u spořících produktů napříč celým trhem. Nejvíce to pocítily termínované vklady, kde došlo k propadu nejlepších sazeb až o 50%. Propad úroků na spořících účtech byl zmírněn zdravou konkurenční rivalitou bank, zejména mezi Air Bank a Equa bank.
Úroky na spořících účtech se zatím bez velkých propadů drží, ale je to něco za něco. Zatímco před rokem bylo možné dosáhnout na lepší sazby bez plnění jakýchkoliv podmínek, dnes téměř všechny banky lepší úrok podmiňují vedením běžného účtu (mnohdy bezplatného) či útratou kartou. Navíc je lepší úrok (až na výjimky jako Expobank/J&T Banka) zastropován na max. 300 000 Kč. Nechat si peníze dobře úročit tedy ani dnes není problém, jen to chce bohužel více úsilí (účet ve dvou bankách já + manželka = dobře úročený téměř milion korun).
Mimo bank lze peníze uložit i do družstevních záložen, kde je ovšem nutné 10% z vkladu investovat do kapitálu záložny (těchto 10% není pojištěných proti úpadku a neúročí se – máme za ně ovšem nárok na podíl na zisku družstva).
Nabídka dobrých termínovaných vkladů je bohužel oproti spořícím účtům výrazně chudší. Doposud si konkurovaly hlavně ERB Bank a J&T Banka, nicméně poté, co ČNB pozastavila přijímání vkladů u ERB Bank, J&T Bance nic nebránilo úroky srazit dolů téměř o 50%, neboť i toto ji bez konkurence ERB Bank stačí na první místo mezi bankami.
Termínované vklady nemají (na rozdíl od spořících účtů, resp. jejich prémiových sazeb) nikterak omezeny velikost úložky. Dalším pozitivem je platnost úrokové sazby po celý sjednaný termín, což při výhledu dlouhodobě nízkých úroků může hrát svou roli (úročení spořících účtů se může změnit ze dne na den). Nevýhodou jsou pak nižší úroky ve srovnání s prémiovými sazbami spořících účtů.
Komu jsou bankovní úroky výše málo a nebojí se družstevních záložen (stejné podmínky jako v poznámce pod spořícími účty záložen – úroky uvádíme ponížené o 10% neúročený vklad do družstva), může dosáhnout na výrazně zajímavější sazby.
Úroky kolem 1-2% se mohou zdát opticky nízké, ale v době nulové inflace a úvěrů od 1,69% zkrátka banky více dávat nemohou. Nemůžeme mít levné hypotéky i dobře úročené spoření, to jde proti sobě.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – duben 2016
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.