Banky.cz Slovník Centrální banka

Co je to Centrální banka

REKLAMA

Definice Centrální banka

Centrální banka je instituce která určuje měnovou politiku a dozoruje bankovní trh. Někdy také bývá nazývána ústřední bankou, nebo národní bankou. Většina zemí má svoji centrální banku. Evropská unie zřídila Evropskou centrální banku.

Česká národní banka je naší centrální bankou

ČNB je bankou, kterou vlastní a plně ovládá stát. Tuto naši centrální banku řídí Bankovní rada, jejíž členy jmenuje prezident ČR. 

ČNB je monopolním vydavatelem měny - České koruny a drží cizoměnové a zlaté zásoby státu. Centrální banka tedy nakupuje či prodává devizové rezervy a zlato. Tím, kolik "natiskne" českých korun také ČNB ovlivňuje kurz české koruny, 

Česká národní banka řídí ekonomiku pomocí nastavování výše úrokových sazeb. Dá se říct, že podle výše REPO sazby, lombardní sazby, diskontní sazby potom jednotlivé banky umisťují peníze u ČNB, na finančním trhu nebo klientům.

ČNB je v neposlední řadě dozorovým orgánem nad bankovním trhem. To znamená, že vydává či odebírá licence bankám a kampeličkám. Všechny české banky musí ČNB zasílat pravidelná hlášení a centrální banka je oprávněna požadovat nápravu, či banky pokutuje.

Kdo vlastní centrální banku?

Z logiky věci českou centrální banku zřizuje a vlastní stát. V jiných krajích ale mají jiné mravy. Například ve Švýcarsku je centrální banka v soukromých rukou. Takzvaná Swiss National Bank vznikla v roce 1907 jako akciová společnost. Tato banka vlastněná většinově švýcarskými bankami vydává švýcarské franky a drží švýcarské zlaté rezervy. Podobně v USA či Japonsku jsou centrální banky ve smíšeném vlastnictví státu a dalších finančních investorů.

Jaké jsou nejdůležitější centrální banky?

  • Evropská centrální banka (ECB) - je centrální bankou všech zemí Evropské unie, které přijaly za svou měnu Euro. Vznikla v roce 1998 a má za cíl udržovat stabilitu cen v zemích Evropské unie a řídit měnovou politiku celé EU. ECB sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem. Snad každému je jasné, že řídit měnovou politiku ke spokojenosti občanů 18-ti různých zemí je velmi těžké, ne-li nemožné.
  • Federální rezervní systém (FED) - je od roku 1913 centrální bankou Spojených států amerických. Federal Reserve System rozhoduje v posledním období například o kvantitativním uvolňování (potažmo o inflaci). Rozhodnutí FEDu ostře sledují všichni investoři na finančních trzích a dost často jeho prohlášení ovlivňují burzy růstem nebo poklesem.
  • Česká národní banka - pečuje o cenovou stabilitu, má vytvářet podmínky pro udržitelný hospodářský růst v ČR a má podporovat obecnou hospodářskou politiku vlády. ČNB určuje měnovou politiku státu, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, provozuje platební styk a zúčtování bank (clearingové centrum ČNB). Česká centrální banka dále vykonává dohled nad bankami, spořitelními družstvy, institucemi elektronických peněz a nad kapitálovým trhem, pojišťovnictvím i penzijním připojištěním.
  • Národná banka Slovenska - zůstala bankou, která vykonává dohled nad slovenským finančním trhem. Nicméně s ohledem na vstup Slovenska do Evropské měnové unie (přijetí EURO) samostatně ekonomický vývoj na slovenském trhu může ovlivnit jen limitovaně. NBS tak vykonává prostřednictvím poboček lokální činnosti pro Eurosystém (služby v oblasti bankovek a mincí, statistiky, apod). Centrální banka Slovenska má v neposlední řadě v náplni udržování cenové stability.
  • Bank of Japan - je centrální bankou Japonska s hlavním cíle udržovat cenovou stabilitu na tamním trhu. Japonská centrální banka v posledních desetiletích proslula bojem s deflací. Na nulové tempo růstu ekonomiky, doprovázené poklesem cen jen těžko hledala účinné nástroje.
  • Bank of England - je centrální bankou Velké Británie s hlavním cílem udržet cenovou stabilitu ve spojeném království. Bank of England vyhlásila svůj závazek podporovat ekonomiku během Brexitu a období po něm. Důležitost této centrální banky ale právě po Brexitu dramaticky klesá. Celá ekonomika Velké Británie bude ovlivněna odchodem finančních institucí do kontinentální Evropy.
Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Dotazy k Centrální banka

Dotaz na spoření

12.1.2015 Spoření
Pokračování dotazu č.1745: děkuji za odpověď. Já jsem koketovala s myšlenkou, zda by nebylo lepší spořit dlouhodobě v euru, až já budu v důchodu předpokládala jsem, že do té doby nám bude euro vnuceno s vysokým kurzem.Termínovaný vklad jsem plánovala uříditt v Euru u Akcenty a 1,150 Kč jsem chtěla převést na TU 10 let do záložny Creditas. Dle Vašeho názovu to vypadá, že můj plán nebyl nejlepší. Děkuji Děkuji za doplnění. 1) dlouhodobé spoření v EUR: bude tomu právě naopak. Kurz je nyní uměle podhodnocen ČNB na úrovni 28 Kč/EUR. Až centrální banka skončí s intervencemi (cca za rok a půl až dva), kurz poskočí na svoji "tržní úroveň" kolem 25 Kč/EUR. Následně, pokud bychom chtěli přijmout euro, kurz bude nadále až do přijetí eura posilovat (cca na úroveň 20-22 Kč/EUR). Nám se naopak euro budou "snažit vnutit" s co nejnižším kurzem (čím máme kurz vyšší - jako třeba nyní - tím jsme pro EU levnější, což se EU nelíbí, protože naši zemědělci jsou levnější než ti francouzští a náš průmysl levnější než ten německý). Je to v zásadě obecně vypozorovaný jev - každé zemi, která oznámila přijetí eura, kurz výrazně před přijetím eura posílil.  2) 10ti letý termínovaný vklad u Creditas je sice z dnešního pohledu zajímavý svým úrokem 4%, ale dnes jsou obecně všechny úrokové sazby velmi nízké (což odpovídá pokrizové fázi ekonomického cyklu/prvnímu růstu ekonomiky). Za 2-3 roky budeme v jiné fázi ekonomického cyklu (budeme na cestě k vrcholu) a úrokové sazby budou úplně někde jinde. Lepší banky a záložny budou zas dávat bez výpovědi 2-3% a za roční či dvouleté terminované vklady to bude i 4-6%. Takže by bylo škoda si peníze nyní zmrazit na 10 let za pouhá 4%. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Dotaz na běžný bankovní účet

2.11.2014 Běžný účet
Dobrý den, jmenuji se Matěj Bednář a měl bych na vás dotaz. Můj pradědeček byl odveden Němci na začátku 2. světové války a poslán do Wehrmachtu. Kdysi dávno nám vyprávěl, že každý voják měl zřízen účet ve Švýcarsku (myslím), a že 1/3 žoldu dostával na ruku a 2/3 mu byly posílány na tento účet. Bohužel to je vše co si pamatoval. S otcem jsme po tom pátrali, ale marně, proto se obracím na vás. Budu vám vděčný za jakoukoliv informaci. Vlastně ani nevím jestli tyto účty nebyly po válce zrušeny. Chtěl bych se vás proto zeptat, jestli je možné se k tomuto účtu nějakým způsobem dostat (jestli ještě existuje), třeba pomocí úmrtního listu, popřípadě mě odkázat někam dál. Předem vám velmi děkuji za odpověď S pozdravem Matěj Bednář Dobrý den, toto vidím jako otázku spíše pro historiky, jestli měli vojáci wehrmachtu výplaty zasílané na švýcarský účet nebo nikoliv. Osobně mi to přijde jako nepravděpodobné, neboť v době Druhé světové války ještě běžní lidé účty nemívali a i kdyby je měli, určitě by neměl řádový pěšák konto švýcarské (ale bylo by to situované spíše doma v Německu/Česku). Z praktického hlediska: neexistuje nic jako centrální registr všech evropských účtů a banky v rámci zachování bankovního tajemství Vám ani nemohou potvrdit, jestli někdo u nich účet vedený měl či nikoliv (i když by to byla rodina) - tyto info banky sdělují pouze notářům při dědickém řízení pokud banka zanikne, závazky za ni zpravidla převezme jiná banka, kde se mohou lidé přihlašovat o náhrady do nějakého určitého termínu (obvykle 1-5 let) - poté vše propadá bez náhrady stejně tak s měnami: při zániku měny (marky) je nějaký čas za výměnu (zde to bývá více, 5-10 let) - poté opět nevyměněné peníze propadají 99,9% bank, co existovaly za Druhé světové války, dnes již neexistuje Sečteno, podtrženo, dle mého názoru je téměř nemožné informace o těchto penězích a účtu získat (pokud by to vůbec byla pravda), a i kdyby se něco z archivů vypátralo, šance na náhradu je bohužel prakticky nulová. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena