Banky.cz Slovník Jistina půjčky

Co je to Jistina půjčky

REKLAMA

Definice Jistina půjčky

Jistina půjčky je finanční částka, kterou si dlužník od banky půjčil a bude ji splácet. Jistinu obdržíte v den čerpání půjčky. Často hned v den čerpání půjčky zaplatíte poplatek a vždy měsíčně platíte úroky z úvěru, které vám hned disponibilní částku půjčky poníží.

Jistina se liší od celkové výše dluhu, která je tvořena součtem jistiny, úroků, poplatků a případných sankcí. Vše, co je nad rámec jistiny (úroky, poplatky, sankce) bývá označováno jako příslušenství úvěru (půjčky).

Splátka půjčky se někdy skládá ze splátky jistiny a úroků s poplatky (anuitní splátka), někdy je tvořena jen splátkou úroků (typické u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření). A někdy je tvořena jen splátkou jistiny (typické pro první půjčku zdarma).

Jistinu bance musíte splatit celou. Když jistinu splácíte úvěr v měsíčních pravidelných splátkách, tyto se nazývají úmor

Když půjčenou jistinu splácíte tzv. anuitními splátkami, tak se každá splátka se skládá z úmoru (to co jste umořili) a úroku. S každou splátkou jistiny půjčky tuto umořujete a celková dlužná částka se snižuje. Úrok se v průběhu splácení mění s klesající výší jistiny půjčky. Čím nižší máte jistinu, tím nižší je měsíční úrok (úroková sazba zůstává stejná).

Běžné postupy splácení půjček mají své výjimky. Například u osobního bankrotu legislativa stanovuje, že přednostně dlužník po stanovenou dobu splácí jen jistinu půjčky. Na příslušenství (úroky, poplatky, sankce) má přijít řada vždy až po splacení samotné půjčky (jistiny).

Podnikatelé mohou v některých typech úvěrů splácet jistinu jedinou splátkou - někdy se tomu říká "baloon" splátka.

Aktuální přehled podmínek všech bankovních i nebankovních půjček najdete v sekci porovnání půjček. Můžete vyhledávat i porovnávat neúčelové půjčky na cokoliv, účelové půjčky na auto či rekonstrukci a také konsolidaci či refinancování půjček.

Výpočet úroků z půjčky – jak na to

Výpočet úroků z půjčky – jak na to

25.10.2024 Půjčka

Kdokoliv uvažuje o půjčce, měl by nejprve pochopit, jak se počítají úroky z půjčky nebo měsíční splátky úvěru. Vědět by také měl, jaké další faktory ovlivňují celkové ceny půjček (přeplatek nad půjčenou částku). S naším návodem se v této oblasti lépe zorientujete. Ukážeme vám, jak minimalizovat náklady půjčky refinancováním, předčasným splacením, ale především hned na začátku procesu: výběrem nejlevnější půjčky.

Dotazy k Jistina půjčky

Nestíhám splácet nebankovní půjčky na rodičovské

2.10.2020 Půjčka
Dobrý den, před pár měsíci jsem si začala půjčovat. Chvíli to šlo ale pak jsem začala splácet dluh dluhem. Dostala jsem se do kolotoče nazvaným dluhová spirála. Když už to začalo být neúnosné, požádala jsem o pomoc rodinu. Přibližně z deseti nebankovních půjček mám již pět splacených. Ty další nejsou tak urgentní a jedná se spíše o menší částky. Problém nastal, kdy jsem si po dlouhé době přečetla smluvní podmínky a smlouvu o půjčce o společnosti Ferratum. Zjistila jsem že jsem si vlastně vzala revolvingový úvěr, tedy respektive o tom jsem věděla, ale v mém uživatelském profilu na webovém portálu společnosti je uvedeno: měsíční splátka 1 600 Kč, úroková sazba a celková dlužná částka přes 14 000 Kč a jistina ve výši 12 000 Kč. Pod názvem jistina je k dispozici ke stažení i úvěrová smlouva, v níž jsem se dočetla, že můj revolvingový úvěr je na 80 000 Kč (jistina). Celková suma pak činí cca 128 000 Kč. Schváleno mám od firmy pouze 12 000 Kč, což ve smlouvě není vůbec uvedeno. Po doplacení této jistiny mohu zažádat o přerušení čerpání, ale nesmím ji přerušit na déle jak 6 měsíců. Kdyby ano, v tom případě věřitel může se mnou ukončit smlouvu a domáhat se k okamžitému splacení celé jistiny a úroků a účelně vynaložených nákladů. Vůbec nevím, zda tedy platí jistina 80 000 Kč nebo 12 000 Kč. A přijde mi nefér, že pokud již nebudu chtít dál čerpat dalších 12 000 Kč, že musím uhradit takovouto částku, když jsem ji vlastně ani nečerpala. Hlavně nechápu ani výši schváleného úvěru (12 000 Kč), když jsem na RD a mám příjem 13 616 Kč. Je vůbec legální pro poskytovatele poskytnout půjčku v takovéto výši, když už jen selský rozum napovídá, že nejsem schopna toto uhradit? Dobrý den, každý poskytovatel úvěrů (bankovní i nebankovní) se před poskytnutím půjčky musí přesvědčit, že dlužník bude schopen úvěr splácet (ověřuje se výše příjmů, souběh dalších půjček, úvěrová historie, atd.). Pokud by tak věřitel neučinil, mohl by dlužník soudní cestou žádat zneplatnění úvěrové smlouvy (smlouva by se zneplatnila od počátku, věřitel by musel vrátit všechny úroky a poplatky a dlužník by jistinu splácel bezúročně dle svých možností).  Máte-li pocit, že kterýkoliv z deseti nebankovních poskytovatelů úvěrů nedostatečně prověřilo vaši bonitu, braňte se právní cestou.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Nikdo mi nepůjčí, nabízejí mi pouze podnikatelský úvěr

30.9.2020 Půjčka
Dobrý den, jsem 1,5 roku po insolvenci a musíme urychleně odkoupit dům za 650 000 Kč. Jediná nabídka na půjčku přišla po mé žádosti o podrobnosti tato: U obou variant se jedná o podnikatelský úvěr na nákup nemovitosti. 1) varianta - skládá se ze dvou fází a) podnikatelský úvěr na nákup nemovitosti se splatností 2-4 měsíce = slouží na překlenovací období a vyřízení dlouhodobého úvěru - zde se jedná o 2-3% měsíčně za poskytnutý úvěr - úvěr je bez měsíční splátky - notář, advokát cca - 15-20.000,- b) balonový úvěr na 1-3 roky dle potřeby - splácí se měsíčně pouze úrok, nikoli jistina - úrok 7,9%, předčasná splátka vždy k výročí roku 1% 2) varianta - skládá se pouze z jedné fáze - podnikatelský úvěr na nákup - úrok 14 -17%/rok. - právní služby, notář cca - do 20.000,- - splátka - je nám prakticky jedno - 6-10.000,-/měs. - délka úvěru 1+1+1 roky. K výročí vždy lze splatit bez poplatku - popřípadě by se dal zařídit úvěr i na 5-10 let s tím, že první rok a půl by byla splátka minimální a poté navýšení. Předčasná splátka by byla 1% + provize firmě a provize paní která toto zprostředkovala. Po výmazu z registru přejít do bankovní hypotéky. Nějak nedokážu propočítat jak moc je to špatně či je toto zvládnutelné.Děkuji Dobrý den, podnikatelský úvěr nabízený nebankovní společnostmi fyzickým osobám je na hranici podvodu a důrazně toto nedoporučuji. Jako spotřebitel máte nárok na poměrně značnou právní ochranu, poskytovatel půjčky musí dodržovat Zákon o spotřebitelském úvěru, atd. Proto nebankovky nutí klienty do podnikatelských úvěrů (musel byste si zřídit živnost/IČ), neboť pak by se na Vás pohlíželo jako na podnikatele (nikoliv spotřebitele) a žádná legislativa by Vás nechránila. Nechcete-li přijít o nemovitost a vrátit se znovu do insolvence, dejte od toho ruce pryč.  A teď trocha matematiky: Varianta 1: Úrok 2-3% měsíčně je 24-36% ročně, tedy ročně byste zaplatil jen na úrocích 156 000 - 234 000 Kč. Dlouhodobý úvěr nezískáte (nikdo Vám ho takto po insolvenci neposkytne), tedy v této fázi setrváte napořád. Varianta 2: Úrok 14-17% ročně vychází na 91 000 - 110 500 Kč. Navrhovaná splátka 6 000-10 000 Kč měsíčně (ročně 72 000 - 120 000 Kč) by v první variantě nepokryla ani úroky a ve druhé byste přinejlepším poplatil pouze úroky. Dluh by se Vám přinejlepším nesnižoval, spíše by rostl. Nebankovky moc dobře ví, že si toto neumíte spočítat, a proto Vám nabízejí nesplatitelné úvěry, které z Vás udělají doživotního dlužníka. U spotřebitelského úvěru (nikoliv podnikatelského na IČ) by toto ze zákona nebylo možné.Pro srovnání - hypotéka je úročena cca 2% (i méně), tedy pouze 13 000 Kč ročně ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Články o Jistina půjčky

Výpočet úroků z půjčky – jak na to

Výpočet úroků z půjčky – jak na to

25.10.2024

Kdokoliv uvažuje o půjčce, měl by nejprve pochopit, jak se počítají úroky z půjčky nebo měsíční splátky úvěru. Vědět by také měl, jaké další faktory ovlivňují celkové ceny půjček (přeplatek nad půjčenou částku). S naším návodem se v této oblasti lépe zorientujete. Ukážeme vám, jak minimalizovat náklady půjčky refinancováním, předčasným splacením, ale především hned na začátku procesu: výběrem nejlevnější půjčky.

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.7.2024

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Fingood: Investice do rozvoje českých firem, s výnosem až 12 % ročně

Fingood: Investice do rozvoje českých firem, s výnosem až 12 % ročně

20.3.2024

Jistě jste se již setkali S P2P půjčkami a možnostmi investovat do nich. Kdo by neznal Zonky, s jejich „lidé půjčují lidem“. U Fingoodu jde o stejný princip, jen v režimu P2B, kde „lidé půjčují firmám“ (people to business). I zde jde o Českou Národní Bankou licencovanou platformu ke zprostředkování skupinového financování (crowdfunding), i tady vše řídí sama platforma a i tady se dá získat lepší zhodnocení než u banky. Seznamte se s Fingoodem a s možnostmi investování, které vám dává.

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena