Úrokovou sazbu vyjadřujeme v procentech a jedná se o částku, která zvyšuje objem půjčených peněz, které zaplatí dlužník věřiteli (tomu od kterého si půjčil peníze).
U finančních institucí (banky, stavební spořitelny, družstevní záložny atd.) se z pravidla jedná o fixní úrokovou sazbu, ale může se i jednat o pohyblivou (Float) sazbu stanovenou odchylkou od referenční úrokové sazby (např. PRIBOR).
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) tzn. částka všech nákladů a poplatků, které zaplatí dlužník poskytovateli úvěru nad rámec splátky navíc.
Spotřebitelské půjčky však nejsou jedinou oblastí, kde se úroková sazba používá. Základní úrokovou sazbou ekonomiky je 2T repo sazba, kterou stanovuje ČNB jako úrok, o který bankám zhodnotí u ČNB uložené vklady (přebytečnou hotovost).
Úroky vypočtené z úrokové sazby pak mohou být příjmem klienta banky v případě, že má na úročeném vkladovém produktu uloženy své peníze. Nejčastěji se jedná o spořicí účty a termínované vklady, některé banky úročí i vklady na účtech běžných. S úrokovou sazbou se setkáte také v investicích, kde může být pevná (dluhopisy s pravidelnou výplatou zhodnocení) nebo pohyblivá (akcie, kryptoměny).
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.