Národná banka Slovenska je centrálnou bankou Slovenskej republiky. Od 1. januára 2009 je Národná banka Slovenska súčasťou Eurosystému. V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny má prvotný cieľ udržiavať cenovú stabilitu v eurozóne.
Národná banka Slovenska je centrálnou bankou
Slovenskej republiky.
Od 1. januára 2009 je Národná banka Slovenska súčasťou Eurosystému. V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín
eurozóny má prvotný cieľ udržiavať cenovú stabilitu v eurozóne. V rámci
Eurosystému je úlohou Národnej banky Slovenska prispievať
k zabezpečeniu: menovej politiky, devízových operácií a devízových rezerv, vydávania eurových bankoviek a mincí, platobného styku, zberu a zostavovania štatistík, medzinárodnej spolupráce a udržiavania finančnej stability.
Ďalšou dôležitou úlohou Národnej banky Slovenska je výkon dohľadu nad
finančným trhom..
Česká národní banka (ČNB) na svém prvním letošním zasedání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Pro rozhodnutí hlasovali všichni členové bankovní rady. Tento krok naznačuje pokračující trend uvolňování měnové politiky a přináší dobré zprávy pro zájemce o hypoteční úvěry i stávající dlužníky.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
Investování je často spojováno s řadou mylných představ, které mohou ovlivnit rozhodování začínajících investorů. Tyto mýty mohou způsobit, že noví investoři váhají s prvním krokem, nebo se rozhodují na základě nesprávných informací.