Kořeny první rakouské spořitelny sahají až do roku 1819. Během dvacátého století spořitelna vyrostla v silnou mezinárodní skupinu Erste Group, která se řadí mezi největší poskytovatele finančních služeb ve střední a východní Evropě. Celkem skupina Erste obsluhuje více než 16 mil. klientů (z toho v ČR přes 5 milionů).
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Byla založena již v roce 1825 jako „Schraňovací pokladnice (pokladní kasa) pro hlavní město Prahu a pro Čechy“. Postupně se vžil zkrácený název Spořitelna Česká (v tehdejším Rakousku nazývaná Böhmische Sparkasse). V současnosti tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému, který je od roku 2000 součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group BankAG.
Banka se orientuje na veškerou klientelu finančního trhu: od drobných klientů, přes firmy, korporace, města, až po klienty z řad jiných finančních institucí. Díky extrémně široké síti poboček, vkladomatů i platbomatů je pro drobné klienty tou nejdostupnější bankou na našem trhu. Česká spořitelna nabízí bankovní produkty v těchto kategoriích: běžný účet, spořící účet, termínovaný vklad, hypotéka, splátkové půjčky, kreditní karta, stavební spoření, penzijní spoření. Kromě toho poskytuje služby privátního bankovnictví, specializovaných účtů. Je lídrem v distribuci podílových fondů a v oblasti zprostředkování životního pojištění.
Česká spořitelna se stará o cirka 4,5 milionu klientů. Bilanční suma této banky dosahuje na 1,7 bilionu korun a nepřetržitě rostla, i v covidovém období, kdy jiné banky zaznamenaly v této oblasti ztrátu. Vklady klientů přesahují 1,2 bilionu korun. Zaměstnává cirka 10 tisíc pracovníků a provozuje necelé dva tisíce bankomatů a platbomatů. Součástí Finanční skupiny České spořitelny jsou například STavebbní spořitelna České spořitelny a.s., Leasing České spořitelny a.s., REICO investiční společnost České spořitelny, a. s., Česká spořitelna - Penzijní společnost, a. s., Realitní společnost České spořitelny, a. s., Erste Leasing, a. s., ČS Seed Starter, a.s. a další.
Česká spořitelna (ČS) rozhodně patří k nejznámějším bankám na českém trhu. S bezkonkurenčně nejrozsáhlejší sítí vlastních poboček a bankomatů. Dlouhodobě jde o nejvýkonnější součást rakouské Erste Group Bank. Česká spořitelna v posledních letech dokazuje, že ani velká banka nemusí být konzervativní a zkostnatělou institucí. Při své velikosti dokáže zachovávat individuální přístup ke klientům. Orientuje se na komplexnost poskytovaných služeb a na přístup k nim odkudkoliv na světě.
V našem přehledu všech bank v ČR se tak Česká spořitelna umísťuje na předních pozicích v mnoha aspektech hodnocení. Služby ČS dokáží s výhodou využít běžní lidé, podnikatelé, obchodní společnosti, ale i veřejnoprávní instituce. Vedle retailového a firemního bankovnictví klade ČS důraz i na privátní bankovní služby. U České spořitelny NElze očekávat výhodné zhodnocení vkladů nebo paletu bezplatných služeb. Spolehnout se však můžete na služby kvalitní, moderní, v režimu „pod jednou střechou“.
ČS se ve velkém orientuje se na digitální technologie, ale přitom svou službu zachovává dostupnou i konzervativním lidem vyžadujícím osobní jednání na pobočce. Jako jedna z prvních bank ve velkém podporuje finanční vzdělávání. A jako první na českém trhu spustila hodnocení finančního zdraví klienta, coby důležitého prvku kvality finančních služeb. Česká spořitelna je vždy mezi prvními bankami na českém trhu, které implementují technologické novinky: vkladomaty, platbomaty, okamžité platby, Bankovní IDentitu, komplexní internetbankig (George), otevřené bankovnictví, digitalizace back office procesů a další.
Slevový program Moneyback již vrátil klientům Spořitelny zpět na účet více než 0,5 miliardy korun
Slevový program Moneyback, který si mohou klienti České spořitelny aktivovat ve svém mobilním bankovnictví George, využívá téměř 900 tisíc uživatelů mobilního bankovnictví George. Od spuštění slevového programu v červenci 2020 za platby kartou v obchodech a na internetu klienti získali zpět na účet souhrnnou odměnu ve výši přes 0,5 miliardy korun.
Klienti Spořitelny se mohou nově pojistit proti phishingu až do výše 400 tisíc korun
Česká spořitelna vylepšuje Pojištění osobních věcí a karet, známé pod zkratkou POVK, a od 1. listopadu 2022 až do konce dubna 2023 zvedla limity pro zneužití soukromých karet a účtů Spořitelny, včetně phishingových útoků. Po dobu akce jsou limity až 200 tisíc (u varianty POVK Plus) nebo až 400 tisíc (u varianty POVK Rodina Plus) nejen pro nové klienty, ale i stávající. Zájem o POVK mezi klienty Spořitelny v posledních měsících roste, aktuálně je tímto pojištěním chráněno již 300 tisíc klientů.
Výsledky a aktivity České spořitelny za první tři čtvrtletí 2022
Česká spořitelna vykázala k 30. září 2022 neauditovaný konsolidovaný čistý zisk počítaný podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS) ve výši 15,0 mld. Kč, a to díky výrazně vyššímu provoznímu výsledku odrážejícímu obchodní růst. Provozní zisk dosáhl 21,9 mld. Kč, ve srovnání s 1.-3. čtvrtletím 2021 tak vzrostl o 35,6 %. Výsledky a aktivity České spořitelny za první tři čtvrtletí 2022 ukazují, že Banka je schopna stavět na své silné kapitálové pozici a podporovat své klienty.
Finanční výsledky České spořitelny za 1. pololetí 2022
Česká spořitelna vykázala k 30. červnu 2022 neauditovaný konsolidovaný čistý zisk počítaný podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS) ve výši 11,0 mld. Kč. Čistý zisk za stejné období roku 2021 činil 6,6 mld Kč, v meziročním porovnání se tak zvýšil o 67,0 %, díky výrazně vyššímu provoznímu výsledku odrážejícímu vývoj po pandemii COVID-19, podpořený rozpuštěním opravných položek k rizikům v 1. pololetí 2022. Provozní zisk dosáhl 14,8 mld. Kč, ve srovnání s 1. pololetím 2021 tak vzrostl o 43,7 %.
Jak vznikla Česká spořitelna?
Česká spořitelna byla založena již před 200 lety, tedy v době, kdy české země byly ještě součástí Rakouska. Myšlenka spořitelen, jakožto nástroje pro podporu chudých vrstev v jejich hospodaření s penězi, přišla do Rakouska z dalších německy mluvících zemí: Švýcarsko, Německo. První rakouská spořitelna byla založena již v roce 1819 pod názvem Die Erste oesterreichische Spar-Casse (První rakouská spořitelna). Úspěšně funguje dodnes jakožto Erste Bank a je současným majitelem České spořitelny.
První česká spořitelna vznikla v roce 1825 na návrh pražského šlechtice Josefa von Hoch. Českou spořitelnu navrhoval založit jako ústav, v němž si budou nejchudší vrstvy ukládat peníze na horší časy, dnes bychom řekli tvořit finanční rezervu. Ta se má zhodnocovat o drobné úroky. Spořitelna Česká (Böhmische Sparkasse) byla za „českou“ označována nikoliv proto, že by patřila Čechům, ale protože byla určena pro české střadatele.
Během První republiky patřily spořitelny k nejbezpečnějším peněžním ústavům. Byly přísně regulované legislativou a povinným členstvím ve Svazu československých spořitelen. Po roce 1948 došlo k centralizaci a zestátnění spořitelen pod jediný peněžní ústav s hospodářskou a právní subjektivitou – Státní spořitelnu. V roce 1969 byla Státní spořitelna, v souladu s procesem federalizace, rozdělena na Českou státní spořitelnu a Slovenskou státní spořitelnu.
K lednu 1990 byl oběma spořitelnám přiznán statut univerzálních obchodních bank. V roce 1992 změnila Česká státní spořitelna svou právní formu i název. Začala vystupovat jako Česká spořitelna, a.s. Tehdy si stát ještě ponechal rozhodující balík akcií. Část akcií získaly obce a města, část byla privatizována v rámci 1. vlny kupónové privatizace.
Součástí dnešní Erste Group Bank AG se Česká spořitelna stala v roce 2000, kdy Erste Bank pořídila první 52 % akcií. Postupně svůj podíl navýšila na 98 %. Až v roce 2018 došlo k přechodu všech akcií ostatních akcionářů na hlavního akcionáře.
Jaké finanční služby můžete získat od České spořitelny?
Portfolio finančních služeb, kterých je možné u České spořitelny využívat, je široké. A to nejen pro retailové klienty, ale i pro živnostníky, firmy, korporáty, veřejnoprávní organizace nebo institucionální klienty. Finanční skupina České spořitelny pak pokrývá i další služby, které přesahují klasické bankovnictví.
Nahlédněme nejprve na osobní finanční služby ČS:
Další škálu služeb nabídne Česká spořitelna pro:
Jak to má Česká spořitelna s pojištěním vkladů?
Všechny vklady u České spořitelny jsou pojištěny do výše přibližně 2,5 milionu Kč (ekvivalent 100 000 eur). Jedná se o vklady na běžném účtu, spořicím účtu i termínovaném vklady. Vztahuje se na ně Garanční systém finančního trhu, který provozuje Fond pojištění vkladů. V případě krachu jakékoliv banky v České republice se každý vkladatel (každá fyzická nebo právnická osoba) přihlásí o náhradu vkladů a dostane vyplacenou jistinu vkladu i naběhlý úrok až do stanoveného stropu.
Jestliže váš vklad u banky činí více jak 100 tis. EUR a obáváte se krachu, můžete ho "rozložit" na více osob. Pro jistotu dodáváme, že pojištění vkladu se v žádné bance nevztahuje na investiční produkty. V případě České spořitelny se pojištění vkladů nevztahuje na otevřené podílové fondy, akcie, dluhopisy a dluhové CP, investiční zlato, prémiové vklady nebo certifikáty. Všechny náležejí k investičním nástrojům.
V čem se Česká spořitelna odlišuje od ostatních bank?
Česká spořitelna je všeobecnou bankou s pestrou paletou služeb pro všechny typy klientů. Vzhledem ke své velikosti tvoří součást „velké trojky“: ČS, ČSOB a KB. Česká spořitelna se rozhodla jít cestou moderních technologií, ale při zachování osobní dostupnosti svých služeb. Od malých internetových bank se odlišuje nastavením obchodní politiky: neposkytuje bezplatné služby, ale cílí na jejich komplexnost a kvalitu. Významnou součástí poskytovaných služeb je zvyšování finanční gramotnosti (Abeceda peněz) a nově i dohled na finanční zdraví klientů.
Kdo vlastní Českou spořitelnu?
Česká spořitelna, resp. Finanční skupina České spořitelny, je součástí rakouské finanční skupiny Erste Group Bank AG. Ta je 100% vlastníkem akcií.
Ocenění České spořitelny
Česká spořitelna je držitelkou mnoha ocenění, a to jak z oblasti retailového bankovnictví, tak firemního nebo privátního. Jmenujme například:
Možná jste se s Českou spořitelnou už setkali (reklamy)
Česká spořitelna nelení ani v oblasti televizního nebo internetového marketingu. Nepoužívá univerzálního maskota, ale střídá „živé“ a animované hrdiny svých reklamních příběhů. Kampaň vede pozitivním směrem, v poslední době pod heslem: „Jste silnější, než si myslíte“. Jde o součást komunikačního konceptu #silnější.
K populárním spotům patří reklama „Cos tou matkou? Vem ji mečem nebo sekerou“. ČS tím uvádí možnost podnikat online i jiné aktivity než jen hraní videoher nebo rodinné videohovory. Zavádí totiž množnost online schůzek s bankéři.
Na YouTube už Česká spořitelna publikovala desítky videí. Ta provázejí zájemce o finanční vzdělávání světem financí srozumitelnou cestou plnou příkladů a reálných životních situací.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Ocitli jste se v situaci, kdy potřebujete rychle získat finanční prostředky? Jednou z možností je takzvaná blesková půjčka. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, jak blesková půjčka funguje, jaké jsou její podmínky a také jaké výhody a nevýhody se s tímto typem půjčky pojí.
Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?