Kořeny první rakouské spořitelny sahají až do roku 1819. Během dvacátého století spořitelna vyrostla v silnou mezinárodní skupinu Erste Group, která se řadí mezi největší poskytovatele finančních služeb ve střední a východní Evropě. Celkem skupina Erste obsluhuje více než 16 mil. klientů (z toho v ČR přes 5 milionů).
Pokud připravujete velkou transakci ve statisících nebo milionech, neváhejte využít depozitního jistotního účtu - třeba u České spořitelny. Tento typ účtů vede necelá desítka bank, takže pokud chcete znát podmínky všech, navštivte přehled a porovnání jistotních účtů.
Složení peněz vaší velké transakce na účtu u České spořitelny má své výhody a nevýhody:
Jistotní účet České spořitelny funguje jako tzv. vázaný depozitní účet, podobně jako notářská nebo advokátní úschova. Jeho smysl spočívá v tom, aby byly peníze určené k určitému obchodu byly uloženy na bezpečném místě do té doby, než kupující či prodávající strana splní podmínky k jejich vyplacení.
Jistotní účet má funkci vypořádání obchodu mezi dvěma stranami, obvykle k prodeji nebo nákupu nemovitosti. Kupující zaplatí na jistotní účet smluvenou částku za nemovitost, vypořádání převodu podílu v bytovém družstvu, automobil, cennosti nebo cokoli jiného s vyšší hodnotou a ta zůstává uschovaná pro prodávajícího do doby, než doloží převod nemovitosti nebo jiné věci.
Je to jistota pro prodávajícího, že kupující tuto částku opravdu má. A naopak pro kupujícího, že si prodávající nenechá peníze a dům nebo byt by na něj nepřevedl. Princip je obdobný jako notářská nebo advokátní úschovna. S tím rozdílem, že prostředníkem výměny/ obchodu je velká banka – Česká spořitelna.
Za tuto službu si Česká spořitelna účtuje poplatek v podobě promile z částky, která má být a účtu uložena.