ČSOB byla založena státem za dob Československa již v roce 1964. Řadí se mezi čtyři největší banky na tuzemském trhu, člen bankopojišťovací skupiny KBC. Mimo spousty dalších dceřiných společností banka provozuje tyto nejznámější instituce: Hypoteční banka, Era (dříve Poštovní spořitelna) a Českomoravská stavební spořitelna.
Československá obchodní banka, divize Česká republika, byla založena již v roce 1964 jako banka státní. Tou vydržela být až do roku 1999, kdy byla v rámci privatizace prodána belgické bankopojišťovací skupině KBC. V roce 2000 převzala zdravou část zkrachovalé IPB (Investiční a Poštovní Banka). Od roku 2008 provozuje skupina i samostatnou slovenskou pobočku ČSOB. Na českém trhu patří ČSOB do čtveřice největších bank, a to jak z pohledu počtu klientů, tak bilanční sumy.
V roce 2022 banka sloučila své dlouho společně provozované dvě obchodní značky: Poštovní spořitelna (dříve též ERA) byla zcela včleněna do skupiny ČSOB a název „Poštovní spořitelna“ se na podzim roku 2022 přestal samostatně používat - všechny bankovní produkty původně náležející do portfolia Poštovní spořitelny, jsou nyní prodávány pod hlavičkou ČSOB. Potkáme se tak jen s názvem „ČSOB Poštovní spořitelna“.
Banka si i nadále zachovává tu nejhustší síť kamenných poboček na trhu. I nadále totiž spolupracuje s Českou poštou, kde lze (na specializovaných přepážkách) vyřídit všechny základní úkony z ČSOB bankovnictví. Díky tomu udržuje banka přístupnost svých služeb i lidem žijícím v menších sídlech a bez přístupu k online bankovnictví. V oblasti technologií však ČSOB také nezaostává, vždy ji najdeme mezi prvními hráči na trhu nabízejícími nové technologické možnosti využití bankovních i dalších finančních služeb.
ČSOB nabízí bankovní produkty v těchto kategoriích: běžný účet, spořící účet, termínovaný vklad, hypotéka, splátkové půjčky, kreditní karta, jistotní účet. Skrze své dceřiné společnosti, resp. další členy skupiny ČSOB, dokáže nabídnout i produkty z oblasti stavebního spoření, doplňkového penzijního spoření, pojištění životního i pojištění auta, domácnosti či nemovitosti. Mnoho klientů využívá též investičních příležitostí zprostředkovaných právě bankou ČSOB.
Československá obchodní banka (ČSOB) je bankou s dlouholetou tradicí. Zaměřuje se na všechny typy klientů, poskytuje bankovnictví retailové, firemní (korporátní), institucionální, ale i privátní. Velký důraz klade nejen na dobrou dostupnost svých služeb prostřednictvím mnoha kamenných poboček (jak vlastních, tak převzatých). Ale i na digitalizaci služeb a technologický rozvoj svého bankovnictví.
V našem přehledu všech bank v ČR se tak ČSOB umísťuje zejména v žebříčcích produktů pro běžné klienty. A to jak pro osoby bez možnosti využívat internetového bankovnictví, tak pro klienty, kteří chtějí mít přístup ke službám banky prostřednictvím nejnovějších technologií. Zde prostřednictvím aplikace ČSOB Smart, hlasového ovládání a chatu s virtuální asistentkou Kate, případně lifestylové aplikace DoKapsy.
Banka sama o sobě nijak nevyniká v oblasti spořicích účtů nebo splátkových půjček, po této stránce patří spíše k průměru. Významným hráčem je ovšem na poli hypotečních úvěrů (po akvizici Hypoteční banky) a kombinovaných finančních služeb. Dlouhodobě je pro klienty plusem celistvost skupiny ČSOB a propojená produktová nabídka. Do skupiny ČSOB byly akvizicemi začleněny společnosti z oblasti stavebního spoření, hypotečního trhu nebo pojištění, a tak se ze skupiny ČSOB stal všestranný poskytovatel finančních služeb, jehož portfolio se vhodně prolíná i doplňuje. Samotná banka říká, že svým klientům nenabízí produkty, nýbrž ta nejvhodnější řešení.
Skupina ČSOB společně s Českou poštou představují poštovní známky s chameleonem
Skupina ČSOB ve spolupráci s Českou poštou v těchto dnech představuje svou vlastní kolekci poštovních známek s chameleonem, který je již od roku 2021 tváří úspěšného komunikačního konceptu. Známky jsou oslavou vynikající spolupráce skupiny ČSOB a České pošty. Jedná se o unikátní a limitované dílo. Známky nebude možné zakoupit v rámci volného prodeje, budou určeny jako dárek pro nové klienty ČSOB Poštovní spořitelny, kteří si v průběhu ledna a února 2023 sjednají Poštovní účet.
Skupině ČSOB za tři letošní čtvrtletí rostly objemy úvěrů, vkladů i spravovaných aktiv klientů.
Skupina ČSOB uveřejnila výsledky hospodaření za 9 měsíců roku 2022: Pokračuje zájem o energeticky úsporná a soběstačná řešení, silně rostou podílové fondy. Počet klientů skupiny ČSOB meziročně vzrostl o 113 tisíc. Pokračovala silná poptávka firem i domácností po investicích do energeticky úsporných a udržitelných řešení. Nadprůměrně se zvyšovaly i investice do podílových fondů. Čistý zisk činil 14,3 miliardy korun.
Čistý zisk činil 14,3 mld. Kč (meziročně vyšší o 23 %). Celkový objem úvěrů se meziročně zvýšil o 7 %. Objem úvěrů na bydlení dosáhl 504 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 6 %). Objem celkových klientských vkladů narostl na 1 192 mld. Kč, v poměrovém vyjádření jde o růst o 6 %. Objem aktiv pod správou činil 296 mld. Kč, i zde byl zaznamenán nárůst o cirka 6 %). Provozní výnosy vzrostly o 33 %, kdežto provozní náklady jen o 10 %. Podíl nevýkonných úvěrů z celého úvěrového portfolia byl na konci září roku 2022 cirka 1,64 %.
Aplikaci ČSOB Smart využívá již více než milion klientů
Uživatelé mobilního bankovnictví během září svým počtem poprvé převýšili klienty internetového bankovnictví. „
Je vidět, že mobil se stává samozřejmou součástí našich životů a řešíme přes něj i řadu důležitých věcí. Naši zákazníci se čím dál víc přesouvají do digitálního prostředí, aby měli své finance pod dohledem 24/7 a mohli je spravovat jednoduše, bezpečně a odkudkoliv. Tento přesun ještě urychlila pandemie covid-19. Stále náročnějším požadavkům klientů nyní nejlépe vyhovuje apka ČSOB Smart, ze které se stala hlavní vstupní brána k bankopojišťovacím produktům a službám,“ řekl Tomáš Stegura, výkonný ředitel za oblast Digital ve skupině ČSOB.
Stejně strmě stoupají i počty mobilních transakcí. Jen v prvním pololetí vzrostl o 46 % na 18,6 milionu. Růst zájmu klientů o aplikaci ČSOB Smart podporují dle tiskové zprávy banky i unikátní inovace ČSOB, jako jsou virtuální asistentka Kate nebo lifestyle služba DoKapsy.
Výroční zpráva za rok 2021 přináší pozitivní výhled do dalšího roku
Skupina ČSOB vykázala v roce 2021 zisk za účetní období ve výši 19 miliard korun. Oproti roku 2020 jde o nárůst na téměř dvojnásobek (8,4 mld. Kč). Přesto se výsledek skupiny nedostal nad úroveň roku 2019, kdy ČSOB vykázala zisk za účetní období v hodnotě 19,7 miliardy korun.
Celková aktiva vedená v konsolidované závěrce dosáhla hodnoty 1,8 bilionu korun, suma aktiv dosahovala vyšší hodnoty než v roce 2021 i 2020. Provozní výnosy zaznamenala skupina ve výši necelých 38 mld. Kč, z toho čistý úrokový výnos činil 24,3 mld. Kč a čistý výnos z poplatků a provizí 7,8 mld. Kč.
Jak vznikla ČSOB?
Banka ČSOB vznikla v 60. letech minulého století, odtud pramení i její obchodní název. Československé je však jen jméno, banka je v od roku 1999 součástí belgické finanční skupiny KBC Group. Dlouhodobě se ČSOB drží mezi největšími bankami na českém trhu a stále rozšiřuje portfolio nabízených služeb.
Původně byla banka založena pro poskytování služeb v oblasti financování zahraničního obchodu a volnoměnových operací s působností na československém trhu. Až později se transformovala na banku univerzální.
Jaké finanční služby můžete získat od ČSOB?
Československá obchodní banka a její skupina nabízí ohromnou škálu finančních produktů a služeb jak pro retailové klienty, tak pro firmy, živnostníky, ale i korporáty. Díky celistvosti skupiny pokrývá banka potřeby osobních klientů vyvolané různými životními situacemi:
Nabídku má banka na stránkách vyčleněnu ještě zvlášť pro:
Jak to má ČSOB s pojištěním vkladů?
Všechny vklady na běžném účtu, spořicím účtu i termínovaném vkladu u ČSOB jsou pojištěny do výše přibližně 2,5 milionu Kč (resp. 100 000 eur). Na tyto vklady u Trinity se vztahuje Garanční systém finančního trhu, který provozuje Fond pojištění vkladů.
V případě krachu jakékoliv banky v České republice se každý vkladatel (každá fyzická nebo právnická osoba) přihlásí o náhradu vkladů. Během několika dní pak dostane vyplacenu jak jistinu vkladu, tak i smluvně naběhlý úrok - ovšem do limitu sta tisíc eur. Limit se vztahuje na osobu a banku. Proto pokud váš vklad u kterékoliv české banky činí více než tento limit a obáváte se krachu, můžete vklad "rozložit" na více osob nebo do více bank
Pro jistotu dodejme, že pojištění vkladu se nevztahuje na zůstatky obchodů s cennými papíry, nakoupené akcie, dluhopisy, či kryptoměny, obecně na jakékoliv investice. V případě ČSOB se pojištění vkladů nevztahuje na ČSOB Drobné, na pravidelné investování, Investice NaMíru, Zodpovědné investice, Podílové fondy a všechny ostatní investiční produkty.
V čem se ČSOB odlišuje od ostatních bank?
ČSOB je bankou s ohromným zázemím nejen mateřské KBC group, ale především samotné finanční skupiny ČSOB. Patří do ní jak banka ČSOB, tak například ČSOB Pojišťovna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Stavební spořitelna, Hypoteční banka nebo ČSOB Leasing.
Díky tomu dokáže ČSOB poskytnout propojené finanční služby a jejich využívání v rámci celé skupiny nejen zvýhodnit, ale především zjednodušit. ČSOB je jednou z největších a nejkomplexnějších bank na našem trhu, a proto dokáže svou nabídkou zaujmout jak běžné klienty, tak podnikatele, velké korporáty či institucionální klienty. Je součástí velké čtyřky, do níž řadíme ještě Českou spořitelnu, Komerční banku a UniCredit Bank.
Kdo vlastní ČSOB?
Banka ČSOB je součástí a zároveň mateřskou společností finanční skupiny ČSOB. V současnosti téměř dvacítku dceřiných společností, včetně například Skip Pay, Ušetřeno.cz, ČSOB Advisory nebo Patria Finance. Samotná skupina ČSOB je stoprocentní dceřinou společností KBC Bank NV. Akcie této společnosti jsou drženy (přímo nebo nepřímo) společností KBC Group NV. Obě společnosti přitom sídlí v Bruselu, v Belgii.
Ocenění ČSOB
Skupina ČSOB, a zejména banka ČSOB, je nositelem mnoha ocenění, a to jak z oblasti „čistě“ bankovnictví, tak v posledních letech častěji i v bankovnictví a celkově finančnictví odpovědném. Zde je jen stručný výčet z roku 2022:
Možná jste se s ČSOB už setkali
Skupina ČSOB si za svého „maskota“ zvolila modrého chameleona, které v reklamách rozhodně nelze přehlédnout. Chameleon doprovází snad všechny protagonisty všech reklamních spotů posledních let, včetně vánočního PekyPeky. Barvy ČSOB však prezentují a doporučují i lidští protagonisté: Marek Taclík a Marie Doležalová. V reklamě se dostanou nejen na módní přehlídku, ale i na golf, do půjčovny elektrokol a spoustu dalších míst.
Ve starších ČSOB reklamách (resp. ERA a Poštovní spořitelna) se však objevila i řada dalších herců, namátkou Leoš Suchařípa (houbař), Miloš Knor (melouny do penze), Jan Antonín Duchoslav (vytí v sousedství) a další. Pestří poštovní skřítci též byli dlouholetými symboly ERA a Poštovní spořitelny. Zda je Skupina ČSOB bude v reklamě i nadále využívat, alespoň u produktů, které tradičně náleží na poštu, těžko odhadovat.
Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.
Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu zpoplatní příchozí platby na kartu. To znamená za platby, kde nepoužijete číslo účtu nebo telefonní číslo. Tímto krokem se připojí k dalším dvěma bankám, které podobný poplatek už dříve zavedly. Vratka peněz na kartu obchodníkem zůstane i nadále bez poplatku.
Československá obchodní banka (ČSOB) představila nový věrnostní program, který nabízí klientům možnost získávat digitální mince nazvané Kate Coiny (KTC). Tyto mince lze následně vyměnit za různé slevy a odměny. Program je dostupný pouze prostřednictvím bankovní aplikace ČSOB Smart a přináší mnoho výhod pro stávající i nové klienty banky.