Stavební spořitelna ČSOB, nebo dříve také Liška či Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), je dnes nejsilnější stavební spořitelnou na českém trhu. Od svého založení v roce 1993 uzavřela ČSOB stavební spořitelna už přes 8 milionů smluv o stavebním spoření a poskytla přes 1 milion úvěrů na bydlení. U Lišky mohou klienti spořit, spořit pro děti, nebo si vzít hypotéku, ale také dočasný překlenovací úvěr.
U ČSOB Stavební spořitelny lze také uzavírat jakékoliv produkty mateřské banky ČSOB. Lze sjednat a čerpat různé spotřebitelské úvěry anebo si založit postžirové konto. Klienti mohou také využít široké nabídky penzijního připojištění. Zapomenout nelze ani na životní pojištění a rizikové životní pojištění. ČSOB stavební spořitelna nemá vlastní SWIFT-ovou adresu. Klientům se doporučuje provádět přeshraniční platby prostřednictvím mateřské ČSOB banky.
Spoření s liškou je již natolik zažitým sloganem, že by se asi jen těžko hledal někdo, kdo o něm nic neslyšel. Jde o základní produkt ČSOB Stavební spořitelny, dříve známé pod názvem Českomoravská stavební spořitelna.
Zajímavostí jsou speciální úvěry určené pro bytová družstva a společenství vlastníků, který je na úrocích malinko dražší. Ale i tak je tento produkt často jedinou cestou, jak vůbec realizovat společně s ostatním družstevníky/vlastníky opravu bytového domu v případě nedostatku vlastních prostředků.
V posledním roce stavební spořitelna začala více nabízet i produkty Poštovní spořitelny, bankovního člena skupiny ČSOB, což by mohl být klíčový faktor přežití v momentě, kdyby stát dále omezil či zcela ukončil podporu stavebního spoření.
Tato finanční instituce si za dobu své existence stihla vydobýt jednu z velmi silných pozic na českém finančním trhu. V České republice působí ČSOB Stavební spořitelna již od roku 1993. V této době se ostatně začaly prosazovat i ostatní velké stavební spořitelny.
Na úplném počátku při vzniku společnosti se staly hlavními akcionáři Investiční poštovní banka, která získala 55 % Českomoravské stavební spořitelny a Bausparkasse Schwaebisch Hall, na kterou zbylo 45%. Obzvláště kapitál společnosti Bausparkasse Schwaebisch Hall, značené ve světě jako BSH, představoval pro Českomoravskou stavební spořitelnu opravdu stabilní prostředí.
Do roku 2019 byl poměr akcionářů Českomoravské stavební spořitelny totožný jako na počátku, nicméně Investiční poštovní banka byla nahrazena Československou obchodní bankou. V čele Českomoravské stavební spořitelny se nachází čtyřčlenné představenstvo a dozorčí rada, ve které je celkem stejný počet členů.
Základní jmění celé společnosti činí 1,5 miliardy korun. Hlavní sídlo bylo vybudováno v Praze na Vinohradské 3218/169. Pobočky Českomoravské stavební spořitelny se nacházejí prakticky na všech terminálech České pošty, takže spoření si lze založit prakticky v každé větší obci. Úplně nejznámějším a v podstatě i základním produktem Českomoravské stavební spořitelny se stalo stavební spoření.
V roce 2019 vyplatila ČSOB minoritní akcionáře a stala se tak jediným vlastníkem Českomoravské stavební spořitelny, kterou v roce 2021 přejmenovala na ČSOB Stavební spořitelnu.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
ČSOB Stavební spořitelna od 1. 11. 2024 zavádí nový tarif Optimum. K 31.10.2024 se ukončuje TrendPlus Spořicí a bude od 1.11.2024 nahrazen tarifem Optimum Spořicí.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.