FIO Banka je ryze česká banka zaměřená na poskytování běžných bankovních služeb bez poplatků a zprostředkování investic do cenných papírů. Banka je s téměř milionem klientů již pátou největší na trhu, kde podniká od roku 2010. Název banky kdysi vznikl jako zkratka pro Finanční Investiční Operace (FIO).
FIO Banka nabízí bankovní produkty v těchto kategoriích: běžný účet, spořící účet, termínovaný vklad, hypotéka, splátkové půjčky, kreditní karta. Kromě toho poskytuje úvěry na nákup cenných papírů a další služby podnikatelům a neziskovkám, jako jsou transparentní účty.
Banka FIO si vyvíjí vlastní informační systém. To jí snižuje provozní náklady a umožňuje flexibilní změny produktů. Tradičně silná je v internetovém bankovnictví a v poskytování bankovních služeb mezi Českem a Slovenskem.
Fio banka a.s. je česká banka aktivní v ČR a SR od roku 2010, se sídlem v Praze. Do té doby fungovala jako Spořitelní a úvěrové družstvo FIO a současně jako Burzovní společnost FIO. V roce 2006 FIO koupilo mimoburzovní trh RM Systém, který disponoval pobočkami po celém Česku a k zákazníkům přivedlo FIO Družstevní záložnu. První společnost skupiny FIO zahájila podnikání od roku 1993, kdy se věnovala obchodům s cennými papíry z kuponové privatizace.
FIO dnes poskytuje běžné bankovní služby bez poplatků a nabízí půjčky a hypotéky. Banka zprostředkovává zprostředkovává obchody s cennými papíry pro drobné a střední investory na burzách v ČR, USA, Polsku, Maďarsku, Německu a Slovensku. Klienti mohou obchodovat s cennými papíry v online platformě FIO e-Broker, mobilní aplikaci Smartbroker, nebo přes síť bankovních poboček.
Jediná
česká banka na tuzemském bankovním trhu je v mnohém jiná, než
běžné banky, které skoupili nadnárodní giganti a zahraniční
vlastníci. FIO si po po celou dobu od založení v roce 1993 udržela
české majitele. Běžné bankovní
služby poskytuje FIO bez poplatků, a přichází s různými bankovními
inovacemi. Dlouhodobě se jí daří dosahovat mírného zisku.
Fio banka je jak již bylo řečeno výše, 100% česká banka, jejíž identita byla v České republice založena v roce 1993 a i její majitelé jsou Češi, což je na dnešním bankovním trhu "malý zázrak“.
Od roku 2010 se FIO Bance extrémně dařilo a její obliba rostla. Stále si zachovává bezplatné bankovní služby, i rozšiřuje síť poboček a bankomatů . FIO stále přichází s různými inovacemi pro pohodlí klientů a proto se roky těší rychlému nárůstu počtu klientů.
Není to jen televizní reklama co je na FIO dobré – banka dlouhodobě
nabízí běžný účet bez poplatků, má výborné
podmínky pro platby na Slovensko. V hypotékách FIO nabízí unikátní možnost
dočasné splátky jistiny. Jen spořící účty trpí bohužel v posledních letech průměrnou nebo až zbytečně
nízkou úrokovou sazbou. Síť poboček a bankomatů je solidně široká a banka má i přehledný web, kde lze o většinu produktů požádat online.
Banka je největším českým
zprostředkovatelem obchodů s cennými papíry pro občany. Cesta nejen k akciím nikdy nebyla snadnější – vše si řídíte zcela sami přes online aplikaci
připomínající internetbanking. FIO Banka vás nezatěžuje žádnými dotěrnými rádoby poradci, nutícími Vás do nesmyslných obchodů.
Využívání služeb FIO Banky je bezpečné a pohodlné, proto je rádi doporučujeme.
U FIO Banky si na rozdíl od některých jiných bank můžete vybrat jakékoliv číslo účtu, které se vám líbí (pokud není obsazené). Banka, která ještě před pár lety poskytovala omezené služby už dnes člověka obslouží plnohodnotně od účtu, přes spoření, investice až po půjčky.
V našem přehledu všech bank v ČR tak FIO Banka umísťuje na předních pozicích vhodnosti pro běžného uživatele bankovních služeb.
FIO po 10 letech na bankovním trhu s bilanční sumou 200 miliard
Banka rok 2020 uzavřela s více než jedním milionem klientů. To je úctyhodné číslo, když před 10 lety zahajovala přeměnou z družstevní záložny s 50 tisíci klienty. Objem vkladů překročil vloni 175 miliard a FIO Banka tak poslední roky vykazuje slušný růst bilance kolem 25%. FIO si drží pozici internetové nízkonákladové instituce, ale přesto udržuje a rozvíjí i síť malých poboček.
FIO banka má konečně první 3 vkladomaty
Banka v první fázi plánuje celkem 19 takových přístrojů na vybraných pobočkách. Recyklační vkladomaty FIO budou umístěny ve vestibulech poboček, nebo před nimi. Do vnitřních prostor banky se klient dostane po přiložení karty. Služba bez kontaktu s pokladníkem umožňuje mj. i noční vklady a výběry. Denní limit vkladů dosahuje 250.000 Kč. FIO tím vlastně zefektivní i svůj provoz, když nebude nutné tyto speciální bankomaty dotovat hotovostí.
FIO banka má 1 milion klientů
Banka vstupovala na trh v květnu 2010 s 50 tisíci klienty konsolidovanými ze skupiny FIO působící na kapitálovém trhu od roku 1993. V březnu 2020 banka přivítala klienta s číslem 1.000.000. To znamená, že ročně banka musela akvizovat úctyhodných 100.000 klientů. V době, kdy bylo normální platit poplatky za běžný účet to měla vlastně jednoduché. Stačily investiční služby (bývalý RM-Systém), účet zdarma a levné platby na Slovensko. Dnes už FIO banka o klienty bojuje i půjčkami a hypotékami. V posledním roce pak zavedla i technologické vychytávky - umožňuje platit mobilem (Apple pay i Google pay) a uvedla novou mobilní aplikaci Smartbanking. Banka chystá i platby chytrými hodinkami - Garmin a Fitbit.
V roce 1993 u vzniku Burzovní společnost FIO byli čtyři absolventi Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Skupina mladých talentovaných studentů toužila proniknout do světa finančních operací a rozhodli se proto založit firmu na obchodování s cennými papíry. Do názvu společnosti vetknuli Finanční a Investiční Operace (FIO).
Zakladatelé sami naprogramovali software pro snadnější a rychlejší realizaci burzovních obchodů a časem jej začali nabízet i klientům. Díky rozumnému řízení nákladů a rizik a důrazu na dlouhodobou stabilitu se po několika letech z FIO stal největší český on-line broker. Služba malým investorům v česku přišla vhod, když v kuponové privatizaci právě nabyli akcie několika tisíc českých podniků. Snaha o rozšíření finančních služeb vedla k založení vlastní družstevní záložny. V té době fungovaly souběžně 2 licencované subjekty - Spořitelní a úvěrové družstvo FIO a Burzovní společnost FIO. Majitelé byli šikovní a na základě vlastního vývoje v roce 1998 spustili jako jedna z prvních finančních institucí v ČR Internetbanking.
Dalším důležitým mezníkem byl nákup mimoburzovního trhu s cennými papíry. FIO v roce 2006 koupilo společnost RM Systém, na kterém jeho zakladatelé o třináct let dříve začínali obchodovat. Tehdy „skomírající“ mimoburzovní trh se díky dobrému vedení FIO podařilo výrazně oživit a později z něj udělat českou burzu cenných papírů. Jde o síť poboček v téměř každém okresním městě, a začala díky tomu okamžitě poskytovat investiční a bankovní služby po celé České republice. Postupně se dostala do stadia, kdy dávalo smysl změnit Finanční institut na plnohodnotnou banku. Stalo se tak v roce 2010 a byl to opět dobrý krok.
V květnu 2010 Fio získalo bankovní licenci a přejmenovalo se na FIO Banka a.s. V té době měla 50 000 klientů. Ředitelem a předsedou představenstva je od roku 2011 Jan Sochor a majiteli Petr Marsa a Romuald Kopún, kteří tuto společnost společně zakládali. Centrála Fio banky je v Praze 1, V Celnici 10. V roce 2020 získala banka miliontého klienta a vypracovala se z pohledu počtu klientů na pátou největší banku v ČR. Na konci roku 2020 měla FIO Banka 85 poboček v ČR, 21 poboček na Slovensku a přes 200 bankomatů.
Díky úspěšnému řízení se z FIO Banky postupně stala stabilní bankovní společnost, a také největší český on-line broker. Rozšiřování finančních služeb a dynamický vývoj zajistili další úspěchy. Jako první z finančních institucí spustila v roce 1998 Internetbanking.
FIO Banka nabízí klientům pestrou škálu produktů v těchto kategoriích:
Může být překvapivé, jak může růst banka, která má většinu služeb zdarma. Z čeho další služby a nárůst kvality platí?
Fio Banku vlastní dva čeští majitelé, kteří stáli u jejího zrodu. Je to RNDr. Petr Marsa, který vlastní 50 % akcií a druhou polovinu vlastní Romuald Kopún. Banku aktuálně vede Mgr. Jan Sochor, který je od roku 2001 generálním ředitelem a předsedou představenstva. Vedoucí softwarové divize a členem dozorčí rady je Ing. Ján Franek. Všichni čtyři výše jmenovaní stáli u založení Finanční skupiny FIO a absolvovali Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
FIO je zvyklé v posledním desetiletí kvůli potřebě nových klientů platit televizní reklamu. Možná si vzpomenete na zábavná zpracování reklamy:
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Europlatby jsou klíčovým nástrojem pro rychlé a efektivní zasílání peněz v eurech mezi evropskými státy. Tento mechanismus přináší významné výhody, když pomáhá překonávat národní hranice bez nutnosti vysokých poplatků a směnných kurzů. Praktické využití europlateb může zahrnovat platby za zahraniční služby, zboží či dokonce dovolenou.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.