Trinity Bank patří mezi menší banky s českými vlastníky a vedením. Banka nabízí především atraktivní spořící účty a termínované vklady. Trinity Bank se v úvěrové politice hodně orientuje na produkty pro firmy a veřejný sektor. Produkty banky lze zřídit online a Trinity pracuje i na rozšiřování sítě poboček.
Trinity Bank působí pod současným názvem od února 2019, kdy spustila provoz coby MPU Banka. Do té doby figurovala na českém finančním trhu jako družstevní záložna Moravský peněžní ústav. Ten byl založen v roce 1996 ve Zlíně, postupně vyrostl v největší družstevní záložnu v ČR. Rychlý růst bilanční sumy a přísnější regulace sektoru spořitelních družstev povzbudily záložnu k transformaci na Trinity Bank. Přeměna byla úspěšně dovršena ziskem bankovní licence v závěru roku 2018 - ovšem ještě pod názvem MPU Banka.
K přejmenování na dnešní Trinity Bank došlo v roce 2019, součástí transformace byl i přesun sídla do Prahy. Banka je dnes součástí finanční skupiny SAB Financial Group.
Produkty a služby Trinity Bank je možné rozdělit do dvou kategorií, a sice na produkty pro veřejnost a pro podnikatele a firmy.
Trinity Bank se hodně orientuje na produkty pro firmy a korporátní klientelu (i veřejný sektor). Proto například běžné půjčky nebo hypotéky pro spotřebitele v její nabídce nepotkáme.
Trinity Bank v současné době nabízí několik investičních příležitostí. Zajímavou volbou pro konzervativní investory, kteří hledají bezpečné zhodnocení úspor, mohou být její spořicí a vkladové účty. Banka také umožňuje investorům stát se jejími akcionáři prostřednictvím nákupu akcií. V neposlední řadě pro kvalifikované investory nabízí fond s konzervativním přístupem TBGF, jehož cílem je dosahovat stabilního zhodnocení peněz ve střednědobém a krátkodobém časovém horizontu. Uvažujete o tom, že začnete investovat? Přečtěte si článek Investice pro začátečníky: Jak začít budovat svůj majetek.
Služby Trinity Bank jsou založeny na profesionalitě, upřímném jednání a zejména na důvěře. Banka klientům poskytuje jistotu tak, aby se mohli s klidným srdcem věnovat svému podnikání a dalším činnostem. Důležitým aspektem činnosti dnešní Trinity Bank je proaktivita. Jak banka sama sděluje klientům na svých stránkách: „Jsme motivováni neustále identifikovat a přinášet vítězná řešení pro naše klienty, to vše s vášní pro vítězství. Věříme v dlouhodobou perspektivu založenou na výjimečné klientské péči a výsledcích.“
Trinity Bank má v České republice aktuálně 9 poboček, konkrétně v těchto městech – Praha Brno, Ostrava, Zlín, Hradec Králové, Olomouc, Plzeň, Liberec a České Budějovice. Banka plánuje rozšiřování poboček i do ostatních krajských měst. Každý klient má přiděleného svého osobního bankéře. V roce 2024 Trinity Bank představila mobilní aplikaci Trinity Bank, platební karty v nabídce Trinity Bank zatím nejsou, plánuje je ale zavést v roce 2025.
Založení i vedení běžného účtu u Trinity Bank je zdarma, banka také neúčtuje žádné skryté poplatky. Do ceníku poplatků spojených například se vkladem hotovosti v cizí měně nebo vedením účtu v cizí měně můžete nahlédnout na webových stránkách Trinity Bank. U Trinity Bank je zdarma také vedení a založení spořicího účtu.
Jak založit účet u Trinity Bank? „Účet můžete u Trinity Bank založit na pobočce nebo jednoduše online. Pokud se rozhodnete pro založení online, stačí vyplnit formulář na webových stránkách Trinity Bank a ověřit identitu prostřednictvím platného občanského průkazu. Po ověření identity vám budou zaslány smluvní dokumenty k podpisu, které můžete podepsat i elektronicky. Po dokončení všech formalit bude váš účet aktivovaný. K účtu je automaticky zřízeno internetové bankovnictví, které je zdarma,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Trinity Bank nyní
nabízí pro koncové zákazníky relativně omezenou škálu finančních služeb. Pro
občany má v nabídce běžné účty, spořicí účty a vkladové účty. K běžnému účtu zatím klient
neobdrží platební kartu, proto Trinity nevydává ani kartu kreditní. V roce 2024 však zvýšila uživatelský komfort tím, že představila mobilní aplikaci Trinity Bank, se kterou je možné spravovat finance odkudkoliv.
Jiná situace je ovšem v oblasti služeb pro korporátní klientelu - podniky a veřejný sektor, dále v privátním bankovnictví (pro majetné klienty). Tady banka poskytuje nejen běžné a vkladové účty, ale i úvěrové produkty - zaměřené na investice, provoz, ale i na podnikatelské projekty a developerskou výstavbu nemovitostí.
V našem přehledu všech bank v ČR se tak Trinity Bank umísťuje na předních pozicích vhodnosti pro lidi, kteří stojí o dobré zhodnocení svých vkladů. Banka Trinity také prosazuje individuální přístup a dlouhodobě jí záleží na důvěře klientů.
Trinity Bank přímo zacílená na firmy, podnikatele a korporace ve veřejném sektoru. Pokud jste z této skupiny potenciálních klientů, služby Trinity Bank můžeme jedině doporučit. Jsou totiž založeny na výjimečné klientské péči a na budování důvěry mezi bankou a klientem.
A jaké hodnocení si Trinity Bank vysloužila od svých klientů? Recenze dostupné na internetu jsou rozporuplné. Pozitivní hodnocení si banka sklízí za vysoké úročení spořicích a vkladových účtů i za zřízení a vedení běžného účtu zdarma. Hodnocení Trinity Bank však snižuje složité přihlašování do internetového bankovnictví a postupné snižování úrokových sazeb.
Trinity Bank vyplácí
dividendu za rok 2021 - výnos je 10 procent.
V roce 2021 Trinity Bank hospodařila s rekordním ziskem před zdanění 200 mil. Kč. Banka meziročně zvýšila zisk o 167 % a dosáhla nejvyššího zisku před zdaněním v dosavadní historii. Trinity Bank tak mohla zahájit výplatu dividendy ve výši 10 % na akcii. Akcionářská struktura Trinity Bank zahrnuje téměř 9 000 drobných českých akcionářů, kteří u banky v naprosté většině mají i své peníze na spořících účtech nebo termínovaných vkladech.
Banka nedávno překročila hranici 80 000 klientů a plánuje do konce roku 2022 získat ještě dalších 20 000 nových klientů.
Trinity Bank Garantovaný Fond láká investory a banka dále rozšiřuje spolupráci
Mladá banka akvizovala do nejvyššího vedení ekonoma Lukáše Kovandu. Ten má vyhodnocovat investiční příležitosti a podílet se na strategických rozhodnutích Trinity bank.
Mezi spolupracovníky v širším slova smyslu banka zařadila i sportovní ikonu Jaromíra Jágra. Zřejmě vzájemně výhodný obchod? - hokejoví Rytíři Kladno mají sponzora, ředitel banky Jágra dlouhodobě obdivuje a nyní až k němu v rámci motivačního programu dokáže doručit spolupracovníky.
Jágr se stal i čestným investorem TBGF, který se deklaruje jako konzervativní fond a míří údajně na výnos 3,5%. Snadný cíl - chtělo by se říct!
Smutnou zprávou pro klienty je, že banka stále nemá jako prioritu zapojení do systému rychlých mezibankovních plateb. Trinity se profiluje jako banka pro privátní a korporátní klientelu a soustředí se na výnosy z depozitních produktů. Na rozdíl od dřívějších proklamací banka stále provozuje jen 3 pobočky (Zlín, Praha, Brno) a zřízení pobočky v Hradci Králové, Ostravě, či Plzni dnes deklaruje na horizontu 3 let (do roku 2023).
Trinity bank hlásí 20.500 klientů a vklady 16,6 miliardy kč.
Transformovaná záložna (dříve Moravský peněžní ústav ze Zlína) uzavřela první rok na bankovním trhu. Za pouhý rok se Trinity bance podařilo zdvojnásobit počet klientů i vkladů a dosáhla na kapitálovou přiměřenost 20% (minimální povinná výše je 8%). Banka hlásí, že za růstem stojí nadstandardní zhodnocení vkladů a výjimečná péče o klienty. Slušelo by se dodat "a bankovní pojištění vkladů"!
Prioritou Trinity bank pro rok 2020 bude nyní rozvoj služeb privátního bankovnictví a komplexní nabídka úvěrového financování malých a středních společností.
Největší kampelička MPU od 1.1.2019 má licenci banky a přejmenuje se na Trinity Bank.
Banka se vrhá i na obchodní a pobočkovou expanzi. Do roku 2020 se hodlá rozšířit na 6 poboček, připravuje produkty pro flexibilní úvěrové financování malých a středních podniků a bude dále rozvíjet projektové a developerské financování. Moravský peněžní ústav k transformaci na instituci MPU Banka dospěl po 23 letech.
Název MPU Banka zřejmě nebyl dost sexy pro mezinárodní expanzi, takže během pár měsíců hlavní akcionář se zálibou v cestování na ostrovní stát Malta vymyslel nový název Trinity Bank.
Trinity Bank byla založena již v roce 1996 ve Zlíně jako družstevní záložna. Hlavním zakladatelem byl Radomír Lapčík, který byl mezi lety 1996 a 2018 také generálním ředitelem a předsedou představenstva. Tehdy neslo spořitelní družstvo název Moravský peněžní ústav. Po roce 2012 se stal druhou největší záložnou v republice.
Moravský peněžní ústav koketoval s přeměnou na banku již od roku 2011. Teprve stát poskytl poslední impulz k této transformaci: od ledna 2018 totiž musely všechny záložny s bilancí nad pět miliard korun požádat o bankovní licenci a změnit se na banku. A do této skupiny náležel právě i Moravský peněžní ústav, který se s bilanční sumou dostával nad 10 miliard korun.
V roce 2018 získal MPÚ bankovní licenci a transformoval se na MPU banku. Ale protože název banky byl nezajímavý, rozhodlo se vedení pro jeho změnu a následnou přeměnu celé značky na mezinárodně vhodnou podobu, tedy Trinity Bank. K zatím konečné změně názvu došlo v únoru 2019.
Již jako Moravský peněžní ústav, ale i v současnosti, se Trinity Bank profiluje jako banka pro firmy a korporátní klientelu, která si zakládá na osobním přístupu ke svým klientům, na budování důvěry a hlavně: dlouhodobých vztahů. Každý klient tu má svého osobního bankéře. Trinity Bank si klade za cíl stát se tou nejdůvěryhodnější bankou - a již dnes dokáže vytvořit světově výjimečné prostředí péče o klienty.
Všechny vklady na běžném účtu, spořicím účtu i termínovaném vklady u Trinity bank jsou pojištěny do výše přibližně 2,5 milionu Kč. Na tyto vklady u Trinity se vztahuje Garanční systém finančního trhu, který provozuje Fond pojištění vkladů. V případě krachu jakékoliv banky v České republice se každý vkladatel (každá fyzická nebo právnická osoba) přihlásí o náhradu vkladů a dostane vyplacenou jistinu vkladu i naběhlý úrok.
Pokud váš vklad u banky činí více jak 100 tis. EUR a obáváte se krachu, můžete vklad "rozložit" na více osob. Pro jistotu uvedeme, že pojištění vkladu nevztahuje na zůstatky obchodů s cennými papíry, nakoupené akcie, dluhopisy, či kryptoměny. V případě Trinity bank se pojištění vkladů nevztahuje na Trinity Bank Fondy, které jsou rovněž investičním nástrojem.
V oblasti úspor je Trinity banka jedním z ústavů nabízejících vysoké úrokové sazby. Od většiny českých bank se Trinity Bank odlišuje primárním cílením aktivních obchodů na firmy, podnikatele, veřejné instituce a movité jednotlivce. K těmto klientům přistupuje individuálně a s cílem budovat dlouhodobé vztahy založené především na důvěře. I proto má každý z této skupiny zákazníků banky svého osobního bankéře.
V poslední době se ale banka obrací i na trh retailový, tedy ke spotřebitelům, běžným občanům. Zatím jim ale dokáže nabídnout jen hodně okleštěný běžný účet a spoření, na druhou stranu s velmi výhodnými podmínkami úročení. Služby spojené s běžným účtem se mají během roku 2025 významně rozšířit.
Největším vlastníkem je dnes společnost Trinity Investorská s přibližně 12% podílem. Tato společnost je vlastněna skupinou SAB Financial Group, ovládanou Radomírem Lapčíkem.
Trinity Bank vznikla jako MPU banka, a to transformací z jejího předchůdce Moravský peněžní ústav. Tato družstevní záložna byla v roce 1996 založena Radomírem Lapčíkem. Coby banka má Trinity Bank právní formu akciové společnosti a akcionáři jsou zde zejména původní klienti Moravského peněžního ústavu. Bance od roku 2015 vyšla strategie s Investičním kapitálovým vkladem.
Trinity i pomocí vysokých úroků přesvědčovala vkladatele, ať se stanou družstevníky, později akcionáři. Dnes jsou ze všech akcionáři a pokud banka podniká se ziskem, mohou dostávat dividendy. Celkem bychom napočítali okolo 9 000 drobných českých akcionářů - přičemž žádný konkrétní akcionář nevlastní více než 12 %.
Trinity Bank a.s. je dnes již koncernem. V současnosti je řídící osobou následujících společností:
V soutěži Finparáda 2021: Trinity Bank získala za svůj Spořicí účet Výhoda+ druhé místo hned ve třech kategoriích:
V soutěži Zlatá koruna 2024: Trinity Bank získala 2. místo v kategorii Cena veřejnosti za svůj spořicí účet Výhoda+ s marketingovou akcí Jarní Skvělý účet.
Změna názvu, loga a přeměna vzhledu obchodních míst čeká příští rok Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS). K 11. březnu 2021 totiž změní název na ČSOB Stavební spořitelnu a završí tak loni započatou integraci do skupiny ČSOB.
Air Bank, Hello bank! nebo Equa bank. To jsou jen někteří poskytovatelé, kteří ještě nedávno nabízeli spořicí účty s úrokem alespoň 1,5%. Jenže to už neplatí. Stejně jako naprostá většina dalších bank se v minulých týdnech rozhodli úročení snížit. Aktuálně tak jsou sazby nad 1% zcela výjimečné.
Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.Prověřujeme od 13.3.2020 aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.
(Aktualizováno 24.4.2020)