Pražská pobočka slovenské VUB banky funguje přes 30 let. Banka patří do nadnárodní skupiny Banca Intesa s centrálou v Itálii. Tato největší italská banka působí ve 13-ti zemích a obsluhuje 13 milionů klientů. V České republice VUB Banka dlouhodobě obsluhuje firemní klientelu a nyní otevřela vysoce úročený spořicí účet bez limitů.
Všeobecná úverová banka je nástupcem Státní banky Československé. V lednu 1990 byla z původní státní banky odštěpena slovenská část se sídlem v Bratislavě a přejmenována na „Všeobecná úverová banka, a.s. Bratislava“. Pražská pobočka této slovenské banky byla založena v listopadu 1991. A v lednu 1993 získala banka notifikaci pro činnost v nově vzniklé České republice, již jako pobočka zahraniční banky.
I VÚB banka postupně prošla privatizací, která v jejím případě skončila až v roce 2001, kdy se jejím majoritním akcionářem stala italská bankovní skupina IntesaBci, dnešní Banca Intesa, resp. Intesa Sanpaolo. V Itálii jde o největší bankovní skupinu se sídlem v průmyslovém Turíně, banka je však významná i v celoevropském měřítku.
Všeobecná úvěrová banka se soustředí na firemní a veřejnoprávní klientelu. Vystupuje v roli strategického partnera pro business a podnikání. Prezentuje se jako banka, která je vždy „na straně firemních klientů a finančních institucí, která jim pomáhá při jejich růstu a internacionalizaci jejich podnikání, a to díky rozsáhlé mezinárodní síti a řadě odborníků, kteří vždy a všude zaručují širokou poradenskou a provozní podporu“. V posledních letech tu hraje prim digitalizace a neustálý přístup klienta k přehledným službám banky, které jsou mu šité přímo na míru.
Proto Všeobecná úverová banka NEnabízí klasické retailové bankovní produkty, jako jsou například běžný účet, termínovaný vklad, hypotéka, splátkové půjčky nebo kreditní karta. Banka jen na konci roku 2022 uvedla produkt spořící účet, Spotřebitelům VUB Banka však další služby neposkytuje, ani nezprostředkovává investiční příležitosti.
Síť poboček v České republice v podstatě žádná není, najdeme jedinou pobočku, a to v Praze. Ta není otevřena běžné veřejnosti, navštěvují ji jen firemní klienti, a to dokonce až po telefonickém či emailovém objednání. Na Všeobecnou úverovou banku je nutno se dívat jako na součást italského nadnárodního gigantu, který má po Evropě a dalších zemích (celkem 40 zemí) zhruba 4 000 poboček, z toho jednu v České republice. V Itálii sídlí okolo tří tisíc poboček, zbylá tisícovka je v ostatních zemích.
Všeobecná úverová banka je slovenskou bankou, s jedinou českou pobočkou v Praze. Proto nacházíme v názvu slovenské slovo „úverová“. Není však orientována na úvěry pro běžné spotřebitele, ale jde o banku zaměřující se na firemní klientelu a veřejnoprávní korporáty (tzv. korporátní bankovnictví). VÚB vznikla odštěpením z původní státní banky Československé. V roce 1993, po rozdělení republiky, dostala VÚB povolení ČNB působit na českém trhu jako notifikovaná pobočka zahraniční banky, pod názvem Všeobecná úverová banka, a.s. Bratislava.
Po dovršení procesu privatizace v roce 2001 se hlavním akcionářem slovenské banky stala italská bankovní skupina Banca Intesa Sanpaolo. Ta působí ve více než 40 zemích světa, a jedná se o jednu z předních finančních skupin v Evropě.
Všeobecná úverová banka nabízí svým klientům firemní financování, obchodní financování, strukturované financování, dále faktoring a financování exportní. Z finančních trhů dokáže zákazníkům poskytnout (podnikatelský) termínovaný vklad, měnové operace (Foreign Exchange FX), úrokové deriváty, MIFID, měnové opce (FX opce), strukturované produkty (DEPO+ a ÚVĚR+) a analytické zprávy. Klienti mohou využít správu účtů, či například automatizované řízení likvidity i plateb.
V našem přehledu všech bank v ČR se tak Všeobecná úverová banka kromě spoření neumísťuje na žádných pozicích. Na stránkách Banky.cz totiž porovnáváme produkty bank určené pro běžné spotřebitele. Retailové skupině klientů se však banka nevěnuje.
Jak už jsme zmínili, předchůdkyní Všeobecné úverové banky, pobočky zahraniční banky v ČR, byla Státní banka československá. Její slovenská část se po roce 1989 přeměnila na Všeobecnou úverovou banku sídlící v Bratislavě, s tuzemskou pobočkou v Praze. Po rozdělení Československa získala VÚB oprávnění od ČNB působit na českém trhu jako pobočka zahraniční banky.
V roce 2001 přešla téměř celá do vlastnictví italské bankovní skupiny IntesaBci. Samotná Všeobecná úverová banka je nyní součástí Bank of Intesa Sanpaolo. Tato finanční skupina, která je více než 90% vlastníkem VÚB, vznikla spojením italských bank původně známých pod názvy Banca Commerciale Italiana, CARIPLO, Banco Ambrosiano Veneto a několika dalších. V lednu 2003 pak došlo ke změně názvu celé finanční skupiny IntesaBci na dnešní Banca Intesa.
Které bankovní produkty můžete u Všeobecné úverové banky využít, pokud zastupujete firmu, jste podnikatelem, nebo zastupujete státní či veřejnoprávní podnik? Je to zejména firemní financování (podnikatelské účty a úvěry), obchodí financování (obchodní účty a úvěry za účelem investování), strukturované financování, dále faktoring, ale i financování exportní (úvěry pro podniky, které již vyvážejí do zahraničí, nebo s tím hodlají začít). VÚB dokáže svým klientům z oblasti byznysu poskytnout termínovaný vklad, měnové operace, úrokové deriváty, MIFID, měnové opce, strukturované produkty (DEPO+ a ÚVĚR+), k tomu všemu dokáže přiložit ještě i analytické zprávy.
Od běžných bank na českém trhu se Všeobecná úverová banka odlišuje svým zaměřením. Cílí pouze na firemní klientelu, a to jak ze sektoru soukromého, tak z veřejného. Běžný spotřebitel nemůže jejích služeb jakkoliv využít. Pro své zákazníky se VÚB snaží být bankou spolehlivou, inovativní, maximálně přizpůsobivou aktuálním potřebám a požadavkům klienta. Speciální složkou jejich služeb jsou měnové operace a exportní úvěry, kterými podporuje ekonomický rozvoj a mezinárodní obchod.
V současné době je majoritním vlastníkem banky italská finanční skupina Intesa Sanpaolo. Tato finanční skupina má v Itálii vedoucí postavení v oblastech retailu, ale i správy majetku firem. Skupina má za hranicemi Itálie přibližně 1 000 poboček a 7,1 milionu klientů, včetně dceřiných společností působících v oblasti komerčního bankovnictví ve 12 zemích středovýchodní Evropy a v oblastech Blízkého východu a severní Afriky.
Důležitou součástí úspěchu této skupiny je mezinárodní síť specialistů na podporu firemních klientů ve 25 zemích, zejména na Blízkém východě, v severní Africe a v oblastech, kde jsou italské společnosti nejaktivnější, jako jsou USA, Brazílie, Rusko, Indie a Čína.
Tři měsíční platy. To je minimální suma, kterou máte mít naspořenou, abyste měli rezervu pro nenadálé výdaje. Pro mnoho lidí je to však nedosažitelný cíl. Necelá třetina Čechů by totiž s naspořenými penězi nedokázala žít ani měsíc.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.