Ostsächsische Sparkasse Dresden je na ćeské trhu od roku 2014 a cílí jak na koncové zákazníky, tak i na firmy. Lze u ní sjednat v podstatě vše, co od banky jako spotřebitelé běžně očekáváme, a to včetně penzijního spoření nebo rizikového pojištění jak života, tak i majetku.
Ostsächsische Sparkasse Dresden cílí jak na koncové zákazníky, tak i na firmy. Pro běžné občany nabízí bankovní produkty v těchto kategoriích: běžný účet, studentský účet, spořící plán, český termínovaný vklad, hypotéka, splátkové půjčky, kreditní karta, životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění nemovitosti, ale i pojištění domácnosti, plus různé investiční příležitosti prostřednictvím fondů nebo nákupu komodit, zejména zlata. Firemním klientům nabídne jak podnikatelské účty, tak i úvěry na provoz (kontokorent) nebo účelovou půjčku na investice.
Ostsächsische Sparkasse Dresden nemá k podnikání v ČR vysloveně udělenou licenci, ale využívá od roku 2014 přiznaného statutu zahraniční instituce poskytující přeshraniční služby. Je proto v ČNB jen registrobána. Částečně také spoléhá na legislativu Evropské Unie a mobilitu klientů, kteří jsou ochotni za finančními službami cestovat, nebo je využívat po internetu.
Východosaská spořitelna je veřejnoprávní bankou, jejímiž stoprocentními majiteli jsou spolková republika Sasko a její obce, a to prostřednictvím jejich finanční skupiny Sachsen-Finanzgruppe. Z pohledu bilanční sumy jde o největší spořitelnu na území východní části Německa. Spořitelna je členem Východoněmeckého svazu spořitelen (Ostdeutscher Sparkassenverband). Proto je automaticky propojena i s Německým svazem spořitelen (Deutscher Sparkassen- und Giroverband).
Stránky banky jsou pro české zájemce k dispozici i v češtině. Na českých zastoupeních (Ústí nad Labem, Teplice, Chomutov, Děčín a Praha) se samozřejmě také domluvíte česky. To platí i o telefonické zákaznické podpoře (byť je na německém telefonním čísle). České poradce najdete dokonce i ve třech německých městech: Pirna, Bad Schandau, Altenberg a Drážďany.
Češtinu byste ale marně hledali v písemných dokumentech, jako jsou například obchodní podmínky nebo smlouva o spotřebitelském úvěru. Smluvním jazykem je tu zkrátka němčina. Poradci vám sice poradí česky, ale vše se podepisuje v německých dokumentech. Elektronické bankovnictví je však v češtině - minimálně pro běžný účet Saxx comfort.
Německá banka Ostsächsische Sparkasse Dresden, která má v České republice své zastoupení s centrálou v Ústí nad Labem a čtyřmi pobočkami, se zaměřuje na české i v česku žijící německé klienty. Poskytuje však jen služby německého bankovnictví, protože na českém finančním trhu je pouze registrovaná jako německá banka poskytující v ČR své přeshraniční služby.
Sparkasse Dresden je univerzální banka (v našem pojetí kampelička, nebo také družstevní záložna), která patří německé spolkové zemi Sasko. Výhodou, vedle spolehlivého vlastníka, je i zajišťovací systém německých spořitelen, které od 70. let ručí za vklady klientů navzájem v plné výši. Nevýhodou, i přes komunikaci zaměstnanců s klienty v češtině, může být smluvní jazyk banky, kterým je němčina.
Nabídka banky je široká - lze u ní sjednat v podstatě vše, co od banky jako spotřebitelé běžně očekáváme, a to včetně penzijního spoření nebo rizikového pojištění jak života, tak i majetku. Nechybí účty, karty, hypotéky, spotřebitelské půjčky a ani různé investiční příležitosti, včetně nemovitostí. Firemním klientům banka nabídne podnikatelský účet, účet pro živnostníky a též firemní financování. Založení bankovních produktů a jejich následné ovládání je možné on-line, takže klienti nejsou na pobočky nijak vázáni.
V našem přehledu všech bank v ČR se tak Ostsächsische Sparkasse Dresden prezentuje jako banka vhodná pro všechny klienty žijící v České republice, kteří stojí o služby německého bankovního systému poskytované s českou podporou, s možností navštívit některé z českých zastoupení. A zejména pro ty klienty: kteří se zajímají o německou banku fungující online.
Na český trh vstoupila východoněmecká spořitelna internetovou reklamní kampaní v létě 2018. To už ale za sebou měla 200 let bohaté historie. Založena byla v roce 1819 kupci z malého města Königsbrück jako první spořitelna v Sasku. Hlavní podnět k založení spořitelny přišel od Petra Karla Viléma von Hohenthal, který se za nově vzniklý ústav zaručil 2 000 tolary.
Východnímu Německu se v 19. století a na počátku století 20. průmyslově dařilo, díky tomu se spořitelna mohla rozrůstat a zakládat první pobočky. Již počátkem 20. století zde vznikl bezhotovostní platební styk. Po 2. světové válce se banka na 45 let stala součástí plánované ekonomiky východního Německa. Po návratu volného trhu přistoupila spořitelna k několika fúzím menších spořitelen, uskutečněných na základě reformy okresní samosprávy v 90. letech. Ale teprve v roce 2004 vznikla dnešní Ostsächsische Sparkasse Dresden, a to sloučením Městské spořitelny Drážďany a Spořitelny Labské údolí.
Ostsächsische Sparkasse Dresden sídlí v Drážďanech, v německé spolkové zemi Sasko. Jde o největší spořitelnu na území východního Německa (z pohledu bilanční sumy). Nejde o soukromou banku, ale o veřejnoprávní instituci, jež podléhá spořitelnímu zákonu vydanému spolkovou zemí Sasko. Je ve 100% vlastnictví Saské finanční skupiny (Sachsen-Finanzgruppe), de facto spolkové země Sasko a jejích obcí.
Banka má přibližně 600 tisíc klientů, z toho asi 5 tisíc žije na území České republiky a Polska. Je uzpůsobena klientům i v těch nejmenších německých pohraničních vesnicích. Banka disponuje pěti bankovními vozy, s nimiž zajíždí právě do méně zalidněných lokalit. Na německém území nabízí klientům asia 100 poboček a dalších 50 samoobslužných míst.
Pro české klienty může být trochu překvapivé, že tato spořitelna dělala reklamní kampaň i když nabízela jen několik českých poboček. Banka má ale i pobočky v příhraničí s českým personálem. Pokud Vám tedy vyhovuje spořit či investovat tak trochu utajeně před vašimi sousedy a známými, můžete to vyzkoušet ve Sparkasse Dresden. Služby mohou být výhodné pro často cestující uživatele, pro pracující a studující v Německu - právě díky možnosti využít zdarma SEPA plateb nebo vybírat z široké sítě německých bankomatů.
Ostsächsische Sparkasse Dresden dokáže poskytnout všechny finanční produkty, které od banky běžně očekáváme, a to jak pro běžné občany, tak i pro firemní zákazníky. Zřídit si zde můžete plně online následující bankovní produkty:
penzijní připojištění s ročním státním příspěvkem 175 euro na osobu, 300 euro na každé vyživované dítě a jednorázovým bonusem 200 euro při uzavření spoření do 25. roku života
Ostsächsische Sparkasse Dresden má v Drážďanech největší trezory s bankovní úschovou v celém Sasku.
Právní forma instituce odpovídá v českém pojetí spíše kampeličce, než bance - ústav patří spolkové zemi Sasko. Jeho členství v celoněmeckém Deutscher Sparkassen und Giro Verband však nabízí klientům vlastní zvýhodněné garanční podmínky - dokonce až do plné výše vkladu.
Elektronické bankovnictví je k dispozici jak pro stolní počítače a notebooky, tak i pro mobily a tablety. Banka se prezentuje vysokým stupněm zabezpečení všech svých online služeb. Potvrzování plateb v aplikaci probíhá jen skrze gesto „pushTAN“, což velmi usnadňuje práci s ní.
Výběr hotovosti v ČR je snadný, pokud jste majitelem zlaté kreditní karty. Jakmile disponujete jen běžnou platební kartou, budete si za výběry v České republice muset připlatit - anebo využít německých bankomatů, které jsou relativně blízko hranic. Výběry z bankomatů v Německu jsou v síti Sparkasse zdarma.
Velkým rozdílem od běžných bank působících v České republice a s bankovní licencí (nebo alespoň notifikací) je u Východosaské spořitelny poskytování pouze německých bankovních produktů, a to s německou smluvní dokumentací a podle německého (resp. saského) spořitelního zákona. Portfolio produktů je ale podobné, jako je tomu u komerčních bank běžně operujících v České republice.
Zájemce o produkty a služby této banky si musí uvědomit zejména fakt, že bude klientem čistě německé banky, která nepodléhá českému zákonu o bankách, a tudíž ani dohledu ČNB (u ČNB je jen registrovaná, což je pouze administrativní záležitost). Na druhou stranu je v Německu tradičně silná role zákazníka a spotřebitele, takže lze očekávat férové jednání banky a možná i nadstandardní bonusy a odměny (ovšem i docela vysoké poplatky).
Se stejným logem se setkáváme u Spořitelna Žitava (Sparkasse Oberlausitz Niederschlesien - Hornolužicko-dolnolnoslezská spořitelna).
Majitel je čistě veřejnoprávní, v podobě spolkové republiky Sasko a jejích obcí. Sasko založilo finanční skupinu Sachsen-Finanzgruppe, jejíž součástí tato banka je. Je také členem Východoněmeckého svazu spořitelen (Ostdeutscher Sparkassenverband) a Německého svazupořitelen (Deutscher Sparkassen- und Giroverband).
Banka byla oceněna v několika ročnících FOCUS MONEY - stala se opakovaně vítězem bankovního testu v Drážďanech a okolí.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.