Česká pobočka Western Union International Bank GmbH se sídlem v Praze je lokální pobočkou přímo navázanou na rakouskou bankovní centrálu WUIB sídlící ve Vídni. Česká pobočka WUIB má bankovní notifikaci (uznání rakouské bankovní licence a povolení k činnosti na našem trhu). Rakouská centrála je dceřinou firmou samotné Western Union. Ta si v oblasti původního působení, tedy telegrafního průmyslu, postupně dokázala nalézt způsob, jak právě telegrafické spojení využít k dálkovým finančním transakcím. A právě v nich se stala jedničkou na celosvětovém trhu.
Western Union spojuje více než 200 zemí světa, provádí transakce ve více než 130 národních měnách, její síť je navázána na miliardy bankovních účtů, miliony elektronických peněženek a debetních i kreditních karet, zastoupení společnosti najdete na více než 500 tisících míst po celém světě. Mezinárodní transakce umožňuje jak jednotlivcům, tak i firmám, institucím veřejné správy a dokonce i vládám jednotlivých zemí.
Western Union International Bank nenabízí klasické bankovní produkty. Je specialistou na velmi rychlé převody peněz do zahraničí a ze zahraničí. Jejích služeb využívají klienti tehdy, když potřebují do jiné země světa poslat (nebo z ní přijmou) finanční obnos, a to během několika okamžiků. Western Union definitivně opustila svět telegrafních komunikací v roce 2006, od té doby se soustředí již jen na finanční služby.
Western Union dnes umožňuje zaslat peníze z některé z jejích poboček anebo online - z pohodlí domova či kanceláře. K online odeslání lze využít mobilní aplikaci „Western Union: Money Transfer“, ale postačí i jen webové stránky společnosti (https://business.westernunion.com). Pobočky má WU ve 200 zemích světa, a v nich dohromady více než půl milionu kontaktních míst, na nichž si lze peníze vyzvednout, anebo je tady naopak vložit a odeslat. V případě České republiky je kontaktním partnerem Česká pošta a její pobočky. Dle informací společnosti byly v roce 2020 nepokryté jejími službami jen dvě země světa: Severní Korea a Írán.
Obchodní model Western Union International Bank je založen na vysokých poplatcích za velmi rychlé mezinárodní převody, k nimž klienti nepotřebují nic jiného než peníze k převodu, unikátní kód transakce a osobní doklady (odesílatel se dokonce ani identifikovat nemusí, pokud odesílá do 1 000 eur za rok, příjemce se samozřejmě prokazuje osobním dokladem vždycky). Další výdělek má banka na směnném kurzu mezi měnami, který pro své klienty neprovádí za nejvýhodnější kurz, ale podle svého vlastního kurzového lístku.
Western Union International Bank (WUIB) je dnes již tradiční společností, která se soustředí na velmi rychlé mezinárodní převody peněz - a to mezi více než 200 zeměmi světa a ve více než 130 národních měnách. Western Union vznikla již v polovině 19. století coby společnost orientující se na telegrafní průmysl v Americe. V současnosti nese celá skupina název The Western Union Company a po světě má několik dceřiných společností. Česká pobočka spadá pod rakouskou (relativně nezávislou) centrálu s názvem Western Union International Bank GmbH. Ta funguje s rakouskou bankovní licencí přenesenou i do ČR.
V našem přehledu všech bank v ČR Western Union International Bank zcela vybočuje z klasického pojetí banky, jak ji tradičně chápeme. Portfolio jejích služeb cílí sice na stejné klienty, jako je tomu v případě klasických bank, ale naplňuje jim odlišné potřeby téměř okamžitého převodu peněz do zahraničí nebo ze zahraničí k nim.
Western Union se začala soustředit na mezinárodní převody peněz díky její celosvětové telegrafní síti. Dodnes v tomto oboru zaujímá v podstatě nejsilnější pozici na celosvětovém trhu. Svůj úspěch Western Union založila na téměř celosvětové (s výjimkou dvou zemí) a velmi husté síti poboček (u nás ji najdete v podstatě na každé poště), dále na extrémně rychlém převodu peněz třeba i na jiný kontinent, a také na umožnění klientům zasílat nižší částky bez nutnosti ověřování identity odesílatele.
Výhody Western Union International Bank
Jak vznikla Western Union International Bank?
Western Union International Bank GmbH, organizační složka, která je v České republice notifikovaná jako pobočka licencované zahraniční banky, náleží do ohromné finanční rodiny The Western Union Company. WU je původně americká telegrafní společnost založená v polovině 19. století jako Western Union Telegraph Company, která právě svou telegrafní síť svázala s prvními celoamerickými finančními transakcemi dosahujícími všude, kam její telegrafní síť sahala. Nyní je to celosvětový gigant zaměřující se na mezinárodní převody peněz mezi téměř všemi zeměmi světa.
Western Union International Bank GmbH má svou centrálu ve Vídni, v Rakousku. Česká pobočka sídlí v Praze. Rakouská centrála je (relativně nezávislou) společností, která spolupracuje s Western Union International Limited (se sídlem v Irsku) a Western Union Financial Services, Inc. (se sídlem v USA - Colorado). Všechny tři společnosti náležejí do finanční skupiny The Western Union Company (NYSE: WU).
Známá je i Western Union Foundation, která podporuje neziskové organizace napříč mnoha zeměmi a poskytuje jim prostředky pro vzdělávání migrantů tak, aby byli schopní se lépe uplatnit v nové zemi, do které přišli. Cílem je celkový vyšší ekonomický růst napříč kontinenty.
Jaké finanční služby můžete získat od Western Union International Bank?
Western Union International Bank se soustředí ne velmi rychlé mezinárodní převody peněz. Peníze může kdokoliv odeslat online nebo z kontaktního místa, na němž je zřízena pobočka (obecně nazvaná Western Union Agent). Na kontaktním místě lze vložit a odeslat hotovost, ale i zrealizovat bezhotovostní převod kartou debetní nebo kreditní.
Příjemce peněz může být ve kterékoliv z cirka 200 zemí světa, v nichž Western Union působí. Celkově dnes existuje více než 500 000 kontaktních míst, na nichž se dají zaslané peníze vyzvednout - v tomto případě v hotovosti. Od odeslání v jedné zemi jsou v cílové zemi peníze k vyzvednutí během několika okamžiků - a to je ohromná výhoda oproti klasickým bankovním převodům, které například mezi evropskými zeměmi (SEPA platby) mohou trvat až dva dny a mezi ostatními zeměmi světa (SWIFT platby) zaberou nezřídka i 10 dní.
Posílání peněz NEfunguje na bázi čísla účtů odesílatele a příjemce, nýbrž na bázi identifikace příjemce, adresy příjemce, resp. pobočky, kam si půjde peníze vyzvednout, a uvedení unikátního kódu dané transakce při vyzvedávání peněz. Odesílatel a příjemce tedy musejí být v telefonickém nebo v online kontaktu tak, aby odesílatel dokázal příjemci sdělit onen kód transakce.
WUIB dokonce povoluje, aby odesílatel zaslal až 1 000 eur za rok bez toho, aby musel prokazovat svou totožnost skrze osobní doklady. Ověřený klient (identifikovaný prostřednictvím osobních dokladů) pak smí odeslat najednou až 5 000 euro. Společnost na svých stránkách uvádí, že v roce 2020 zaznamenala průměrně 24 transakcí za vteřinu.
WUIB bývá doporučována jako snadné řešení v momentě, kdy je klient turistou v zahraničí, a přišel o peněženku, mobil i platební kartu - a zůstal tak bez peněz i přístupu k nim. E-mailem pak může kontaktovat své příbuzné nebo známé a nechat si na nejbližší pobočku Western Union zaslat hotovost, se kterou „vydrží“ až do konce svého pobytu nebo jiného vyřešení situace. Nutnou podmínkou využití služby však jsou osobní doklady příjemce.
Z jistého úhlu pohledu poskytuje WUIB podobnou službu jako například Revolut nebo (Trensfer)Wise. Odlišnosti však najdeme, mimo jiné v absenci potřeby přímce i odesílatele peněz být u WUIB registrován, odesílatel dokonce nemusí být ani identifikován prostřednictvím osobního dokladu (pokud posílá nižší částky a méně často)
V čem se Western Union International Bank odlišuje od ostatních bank?
Western Union International Bank GmbH není klasickou bankou, u níž byste si mohli zřídit běžný účet nebo účet spořicí, vložit sem termínovaný vklad a nechat si jej úročit, nebo si od banky vzít běžnou půjčku či dokonce hypotéku. Ani s investičními příležitostmi tu nepočítejte.
Celá Western Union Company a pod ní spadající rakouská centrála Western Union International Bank GmbH s pobočkou v české republice se totiž zaměřuje na velmi rychlé mezinárodní transfery peněz. Banka má pobočky, resp. kontaktní místa po celém světě, a to s výjimkou dvou zemí (Severní Korea a Írán). Peníze se dají vyzvednout na více než 500 tisících místech po celém světě. Odesílatel může využít mobilní aplikaci či stránky https://business.westernunion.com a odeslat peníze platební kartou nebo z elektronické peněženky. Anebo navštívit některou z poboček v okolí a peníze odeslat převodem či v hotovosti.
Kdo vlastní Western Union International Bank?
Western Union International Bank GmbH patří spolu s Western Union Financial Services, Inc. a s Western Union International Limited do skupiny The Western Union Company. Zakladatelem je původní Western Union Telegraph Company, která vznikla v roce 1851. Ta budovala soukromou telegrafní síť napříč Spojenými státy, a díky své síti začala s prvními vzdálenými finančními transakcemi, nejprve napříč Amerikou, později expandovala do ostatních zemí světa.
Možná jste se s Western Union International Bank už setkali
Logo Western Union nám jistě není neznámé. Setkáváme se s ním totiž na dveřích snad každé pošty v České republice. Na mnoha místech jsme jej potkali i v zahraničí (trafiky, pošty, čerpací stanice apod.).
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?