Banky.cz Nejvýhodnější cestovní pojištění - kalkulačka

Nejvýhodnější cestovní pojištění - kalkulačka

Desetitisíce, statisíce a dokonce i miliony korun. Tolik vás může stát ošetření v zahraničí, pokud se tam vydáte bez cestovního pojištění.

I při obyčejné cestě na Slovensko vás totiž ošetření vyjde na tisíce korun. Za zubní ošetření v Evropě pak zaplatíte kolem 5 000 Kč a operace zlomené nohy vyjde na víc než 100 000 Kč. A pokud vás překvapí zánět slepého střeva, počítejte i s půlmilionovou platbou!

U komplikovanějších zákroků a delší hospitalizace v nemocnici jsou navíc částky ještě vyšší. Je tedy jasné, že bez pojištění na cesty byste do zahraničí vůbec neměli vyrážet.

S čím vám cestovní pojištění do zahraničí pomůže

Právě nečekané výdaje za ošetření jsou tím hlavním, co cestovní pojištění řeší. A kde vám dokáže ušetřit spoustu peněz. Pomůže vám ale, i když někoho zraníte vy nebo když vám ukradnou zavazadla. Stačí ho jen správně nastavit.

Pojištění na dovolenou má následující součásti:

Cestovní pojištění si můžete rozšířit také o:

Kde cestovní pojištění platí

Podle místní platnosti můžete pojištění na cesty rozdělit do 3 základních skupin:

Některé pojišťovny poslední možnost ještě dělí na další 2 typy:

Je to dané tím, že náklady na lékařskou péči jsou v USA vyšší.

Jaké typy cestovního pojištění do zahraničí můžete využít

Před cestou si uvědomte, proč do dané země jedete. Jestli chcete jen odpočívat nebo má vaše cesta jiný účel. Podle toho si pak vyberete nejlepší cestovní pojištění.

Pojišťovny rozlišují 3 základní účely cestování.

  1. Odpočinek – klasická odpočinková dovolená nebo poznávací zájezd. Automaticky jsou s ním spojené i běžné rekreační sporty jako plávání nebo jízda na kole.
  2. Cestování za aktivitami – týká se to zejména sportovních pobytů, například lyžování. Do této kategorie patří také aktivní poznávání země.
  3. Pracovní pobyt – běžné pracovní cesty. Patří sem i stáže nebo pobyt v zahraničí jako au-pair.

Upozornění banky.cz: První kategorie bývá nejlevnější a může vás svádět k tomu, abyste ji zvolili, i když je účel cesty jiný. Na to ale raději zapomeňte. Pokud si vezmete pojistku pro rekreační cestu do zahraničí a pak se zraníte při práci nebo při rizikovém sportu, pojišťovna vám nemusí léčebné výlohy zaplatit. Před cestou proto vždy promyslete její účel a jakým sportům se chcete věnovat. Podle toho pak zvolte vhodné pojištění a případně připojištění.

Jak získat nejlevnější cestovní pojištění

Před výběrem pojistky si také promyslete, jak dlouho chcete v zahraničí být. Podle toho si vyberte buď jednorázové, nebo celoroční cestovní pojištění.

Jakmile v tom máte jasno, pusťte se do online srovnání cestovního pojištění. Jednoduše zadejte několik základních údajů do naší kalkulačky a zobrazí se nabídky odpovídající vašim požadavkům. Z nich pak vyberte to nejvhodnější nebo nejlevnější cestovní pojištění a objednejte jej.

Cestovní pojištění tak vyřídíte online a bez zbytečného zdržování. Stačí jen objednat, zaplatit a všechny potřebné doklady vám vzápětí pošleme e-mailem. Všechno tak zvládnete i 5 minut před odjezdem na dovolenou.

Upozornění banky.cz: Při hledání levného cestovního pojištění si zkontrolujte výluky v pojistných podmínkách. Může se stát, že mezi nimi bude sport, kterému se chcete věnovat. V takovém případě se na něj musíte připojistit nebo vybrat jinou pojistku.

Na co se nejčastěji ptáte u cestovního pojištění

Mám k platební kartě cestovní pojištění do zahraničí. Má smysl, abych si sjednal i cestovní pojištění online?

Ve většině případů ano. Cestovní pojištění, které banky přidávají jako benefit ke svým produktům, zpravidla nabízí jen základní pojistku. To znamená, že má nastavené nízké limity a nemůžete si připojistit náročnější turistiku ani rizikovější sporty. Takové pojištění vás nemusí dostatečně ochránit. Proto si rozsah krytí raději zjistěte předem. Anebo se obraťte na nás. Poradíme vám, jak má pojistka vypadat a jestli je pojištění u vaší karty dostatečné.

Prý mi stačí na cestování po Evropě kartička pojištěnce (EHIC), je to pravda?

Je pravda, že kartička zdravotní pojišťovny platí ve všech zemích Evropské unie a pomůže vám řešit výdaje spojené s nezbytnou lékařskou péčí. Jenže musíte počítat se spoluúčastí. Její výše se liší podle země, do které cestujete. Jen za návštěvu u lékaře tak můžete z vlastní kapsy zaplatit i 2 000 Kč. S dalšími výdaji pak počítejte, pokud vám lékař předepíše léky nebo vás hospitalizují v nemocnici. Toto pojištění nepočítá ani s převozem zraněného nebo nemocného zpátky do České republiky, ani s případným transportem ostatků.
Doporučujeme proto raději neriskovat a sjednat si cestovní pojištění online. Nemusíte se tak bát žádných výdajů spojených s úrazem nebo nemocí. A to nejlevnější cestovní pojištění vás vyjde jen na pár desítek korun.

Pokud pojistím sebe a manželku, jsou děti automaticky zahrnuté do pojistky?

Bohužel, toto u cestovního pojištění neplatí. Pojistku musíte sjednat pro každého člena rodiny.

Jsou v pojištění zahrnuté i sporty?

Záleží na tom, čemu se plánujete věnovat. Většina pojišťoven do základního pojištění zahrnuje běžné sporty, jako jsou například plavání, volejbal nebo jízda na kole. Pokud se chcete věnovat rizikovějším sportům, například potápění, paraglidingu či lyžování ve volném terénu (mimo sjezdovku), musíte se na ně pojistit. Každá pojišťovna ale určuje rizikové sporty jinak. Obraťte se proto na nás. Najdeme cestovní pojištění, které myslí i na váš sport, a zároveň není zbytečně drahé.

Plánuji s kamarády cestovat po celé Evropě. Na jakou destinaci se mám pojistit?

Záleží na tom, u jaké pojišťovny se pojistíte. Některé nabízejí pojistku pro celou Evropu jako celek. Nemusíte tedy řešit konkrétní stát. Další ale chtějí vědět, do které země cestujete. V takovém případě doporučujeme zadat stát, který je od České republiky nejdál.

Pokud nemám cestovní pojištění a stane se mi nějaký úraz, hrozí, že mě lékař v zahraničí neošetří?

Něco takového by se stát nemělo. Lékař vás v nutných případech ošetří, i když nemáte pojistku. Jenže veškeré výdaje musíte zaplatit sami. Obecně jsou přitom ve světě zdravotní výlohy výrazně vyšší než u nás, proto počítejte s tím, že vás mohou dost nepříjemně zaskočit. Například za operaci zlomené ruky zaplatíte i statisíce korun. Určitě se proto vyplatí sáhnout po cestovním pojištění. Ideálně po takovém, které nabízí plnění alespoň 1,5 milionu Kč.

Plánuji cestu na hory. Mám zvolit připojištění na rizikové sporty?

Rekreační výšlapy po vyznačených stezkách do zhruba 3 000 metrů nad mořem pojišťovny počítají do standardních sportů. Většinou proto zvláštní pojištění na hory nepotřebujete. Pokud ale plánujete větší treky, po připojištění určitě sáhněte.

Co mám dělat, když se na cestách zraním nebo mi ukradnou zavazadla?

Pokud dojde k jakékoliv pojistné události, zavolejte co nejdřív asistenční službu své pojišťovny. Pracují v ní vyškolení operátoři, kteří vám řeknou, jak máte postupovat a domluví například lékařské ošetření v nejbližším místě.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

Články o pojištění

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena