Stále víc produktů, které slibují stále dokonalejší ochranu. Přesně to nám neustále nabízejí pojišťovny. Jenže zdaleka ne každá pojistka je opravdu nutná. Stejně tak jsou ale i pojištění, bez kterých byste neměli udělat ani krok. Podívejte se s námi, která to jsou.
Obvykle se vhodné pojistky liší podle toho, co zrovna potřebujete. Jiný produkt se vám hodí, když si pořizujete nové auto, jiný když se chystáte na cestu kolem světa a jiný když si berete hypotéku.
Některé druhy pojištění se vám ale vyplatí od doby, kdy se postavíte na vlastní nohy, až do konce života. Stačí je jen přizpůsobovat aktuálním okolnostem.
Životní nebo alespoň úrazové pojištění je naprostý základ. Dokáže pokrýt výpadek příjmů například u dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo v případě invalidity. Jeho součástí bývá mimo jiné pojištění:
Obecně je přitom lepší volbou životní pojištění. Jeho velkou výhodou je, že myslí také na následky onemocnění. Právě ty jsou nejčastější příčinou úmrtí nebo invalidity. Pomůže vám tedy i tam, kde úrazová pojistka nestačí.
Důležité je zvolit dostatečné plnění pro případ invalidity a trvalých následků. A pokud je na vás finančně závislá rodina nebo například splácíte hypotéku, nastavte dost vysokou pojistnou částku i pro případ smrti.
Pojistku zároveň musíte průběžně upravovat. A to vždy, když se změní vaše životní situace. Máte tak jistotu, že pojistné plnění pokryje všechny potřebné náklady.
Pojištění domácnosti se vám vyplatí bez ohledu na to, jestli žijete v pronajaté garsonce nebo máte vlastní dům se zahradou. Řeší totiž veškeré škody, které se stanou na vybavení vašeho domu či bytu.
Ať už je to poškozená elektronika, zničený nábytek nebo například kolo ukradené ze sklepa.
Pojištění domácnosti se obvykle vztahuje na škody způsobené:
Sami si vyberete, proti jakým rizikům chcete pojistit a jaká naopak vynecháte. Spolu s pojistnou částkou nebo polohou vašeho domu či bytu je to jedna z věcí, která nejvýrazněji ovlivní pojistné.
Pojistnou částku poté stanovte tak, aby plně pokryla možné škody. Nezapomínejte přitom, že hodnota vašeho majetku se časem mění. Například si pořídíte novou televizi, zmodernizujete nábytek nebo koupíte dražší kuchyňskou linku. Hodnota domácnosti tak může výrazně stoupnout.
Pojistnou částku proto pravidelně upravujte. Ideálně po každé větší investici do vybavení, nejméně ale jednou za 5 let. Jinak hrozí, že vám pojišťovna nedá dost peněz na to, aby nahradily škodu.
Zároveň se vyplatí zvážit další bonusy, které poskytovatelé k pojistce domácnosti nabízejí. Například asistenční služby nebo pojištění odpovědnosti.
Právě pojištění odpovědnosti občana (známé také jako pojistka na blbost) je třetím druhem pojištění, které se vám rozhodně vyplatí. Pomůže vám totiž s řešením škod, které způsobíte někomu jinému.
Vztahuje se mimo jiné na případy, kdy:
Výhodou je, že pojištění odpovědnosti se zpravidla automaticky vztahuje i na další členy domácnosti včetně zvířat. Takže i když vaše dítě někomu rozbije míčem okno nebo váš pes zakousne sousedovy slepice, tato pojistka vám pomůže s náhradou škod.
Pokud navíc vlastníte nemovitost, hodí se mít pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. To se vztahuje na případy, kdy například:
Zmíněná pojištění tvoří základ, bez kterého se neobejdete. Občas se ale vyplatí přidat i další pojistku. Důležité je například:
U všech pojištění nezapomeňte před podpisem smlouvy zkontrolovat ještě jednu věc – výluky z pojistného plnění. Říkají, v jakých případech vám pojišťovna nemusí vyplatit pojistné. Obvykle mezi nimi najdete například škodu, kterou jste způsobili úmyslně nebo pod vlivem alkoholu.
Ve výlukách se ale mohou skrývat i nástrahy, které dávají pojišťovně možnost odmítnout plnění kvůli úplným drobnostem. Proto si smlouvu vždy nejdřív důkladně prostudujte. A v ideálním případě nabídku ještě porovnejte s možnostmi, jaké vám nabízí jinde.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku 3 druhy pojištění, bez kterých se neobejdete
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.