Obrovský propad zažily v posledních měsících
úroky na spořicích účtech. Zatímco ještě na začátku března jste dosáhli i na
úrok přes 2 %, nyní se musíte většinou spokojit maximálně s polovinou. Opravdu
to ale znamená, že už se spořicí účty nevyplatí?
Zjednodušeně řečeno: ne. Nic takového se říct nedá. I když úroky spadly opravdu nízko, stále existuje několik důvodů, proč si spořicí účet pořídit.
Podívejte se na ně s námi.
I když je to možná paradoxní, jednou z největších výhod spořicích účtů je stále jejich úrok. Přestože se u naprosté většiny poskytovatelů pohybuje pod 1 %. A navíc si od výsledného zhodnocení musíte odečíst ještě 15% daň.
Oproti běžnému účtu ale přináší alespoň nějaké zhodnocení. Vaše úspory tak sice nedokáží konkurovat inflaci, která se už od loňského podzimu drží okolo 3 %, přesto ztrácí hodnotu mnohem pomaleji než na běžném kontě.
Zásadní předností spořicího účtu je také jeho flexibilita. Kdykoliv na něj totiž můžete poslat další peníze. A kdykoliv potřebujete, můžete své úspory vybrat.
Něco takového další typy spoření neumožňují. Alespoň ne bez pokut.
Například u termínovaného vkladu jsou vaše peníze vázané u banky na předem stanovenou dobu. Pokud je z jakéhokoliv důvodu vyberete před skončením termínu, přijdete o slíbené úroky nebo zaplatíte vysoký poplatek za předčasný výběr.
Podobné je to i v případě stavebního spoření. U něj jsou peníze zpravidla vázané na 6 let. Pokud je vyberete dřív, ztratíte státní podporu a u některých poskytovatelů zaplatíte ještě pokutu za předčasné ukončení smlouvy.
Zůstanou vám tak maximálně úroky za každý rok spoření. A ty jsou na podobné úrovni jako u spořicích účtů.
Spořicí účet je také to nejlepší místo pro vytvoření železné rezervy. Tedy peněz, které využijete v případě jakýchkoliv nenadálých výdajů.
Ať už je to porouchaná pračka, poškozené auto nebo třeba dočasný výpadek příjmů kvůli nemoci či úrazu.
A kolik byste měli mít odloženo? Minimálně tolik, aby naspořená částka pokryla vaše běžné výdaje alespoň na nejbližší tři měsíce. Ještě lepší je ale mít na spořicím účtu dvojnásobek – tedy rezervu na půlroční výdaje.
Možná však stále netušíte, proč k vytvoření železné rezervy zvolit právě spořicí účet. Je to jednoduché – právě kvůli jeho úročení a flexibilitě. Peníze totiž ztrácí hodnotu pomaleji než na běžném účtu a zároveň je máte kdykoliv po ruce.
Stejně jako termínovaný vklad a stavební spoření má spořicí účet ještě další výhodu. Je jí bezpečnost. Veškeré úspory jsou totiž ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur.
Nemusíte se tak bát, že o své peníze přijdete.
Právě to je obrovský rozdíl oproti investicím. U nich sice můžete dosáhnout na vyšší zhodnocení, ale zároveň vždy existuje riziko, že proděláte. A o většinu peněz přijdete.
U spořicího účtu vám nic takového nehrozí.
Je tedy jasné, že spořicí účet má ve finančním portfoliu každého z nás své místo (nebo by ho alespoň mít měl). Otázkou je, jak vybrat ten pravý. Musíte se totiž zaměřit hned na několik parametrů:
Nejjednodušším způsobem, jak si uvedené parametry zkontrolovat, je využít srovnání spořicích účtů. Snadno v něm jednotlivé nabídky porovnáte například podle úroků nebo minimálních vkladů. A výběr toho nejlepšího spořicího účtu vám zabere jen pár minut.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku 4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.