Věděli jste, že Češi patří na chvost Evropské
unie, co se finanční gramotnosti týká? Vlastně pak ani není divu, že se u nás
stále daří takzvaným úvěrovým predátorům – společnostem, které půjčí téměř
komukoli, včetně dlužníků, a za podmínek, které jsou pro tyto spotřebitele víc
než nevýhodné. Sepsali jsme 5 signálů, podle kterých poznáte, že máte tu čest s
(ne)spolehlivým poskytovatelem půjček.
Svět půjček v České republice částečně zkultivoval aktualizovaný zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v roce 2016. Ten výrazně zpřísnil podmínky poskytování půjček, a tím dramaticky snížil počet těch, kteří je nabízejí. Podle odhadů projektu Navigátor bezpečného úvěru se předtím počet poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček pohyboval okolo 55 000 (!). Po vstoupení zákona v platnost je registrovaných poskytovatelů necelá stovka.
Nicméně část zaniklých firem se přesunula mimo legální vody, případně využívají nejrůznější kličky k tomu, aby úvěry mohly dále nabízet (třeba jako podnikatelské půjčky). Jejich častá taktika? Na dotyčného vyvinou nátlak, zmatou ho a on podepíše smlouvu, která má parametry smlouvy s ďáblem.
Jak se finančním, chcete-li úvěrovým predátorům, vyhnout? Pročtěte si rady, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček.
Při vyřizování půjčky u spolehlivého poskytovatele přesně víte, na čem jste a kolik skutečně zaplatíte. Jasné a jednoznačné musejí být i podmínky splácení, případně výše dalších poplatků, včetně těch z prodlení. Právě ty jsou u úvěrových predátorů často extrémně vysoké. Při hledání nejvýhodnější půjčky také neporovnávejte pouze úrokovou sazbu, ale především hodnotu RPSN, která kromě úroků zohledňuje i další náklady s půjčkou spojené. Hodně ostražití buďte také u textu psaného malým písmem. Právě tam leckdy neseriózní poskytovatelé schovávají ty největší „háčky“.
Zákon o spotřebitelském úvěru říká, že poskytovatel úvěru je povinný odpovědně posoudit, zda je klient schopný řádně splácet. Půjčky bez doložení příjmu (nebo jiného způsobu jeho prověření ze strany finanční instituce poskytující úvěr) by tedy u registrovaných subjektů měly být tabu. Naopak predátoři často poskytují rychlé půjčky pro dlužníky, kteří rozhodně nejsou úvěruschopní.
Proč si půjčovat dvě stě tisíc, když na rekonstrukci dětského pokoje potřebujete jen čtvrtinu? Bezpečný poskytovatel půjček vám půjčí tolik, kolik potřebujete, a nenutí vás vzít si mnohem vyšší úvěr, než je třeba. Ideální pak je, pokud si můžete sami zvolit délku splácení, a tedy i výši splátek. A ještě lépe, pokud si na stránkách poskytovatele můžete předem, tedy v klidu a zcela nezávazně na online kalkulačce svou půjčku spočítat a podle parametrů se svobodně rozhodnout, co je pro váš účel a taky rozpočet nejlepší.
Věděli jste, že každý osmý Čech, který si vzal jednu nebo více půjček, patří podle výzkumu České bankovní asociace z roku 2020, do rizikové skupiny, která má problémy splácet? A že ve stejném průzkumu přiznaly 2/5 dotazovaných, že si na splácení závazků vzali další půjčku? Nicméně vytloukat klín klínem a řešit vše další půjčkou je ta nejkratší cesta do pekla.
Zatímco úvěrový predátor vám s klidným srdcem umožní další půjčku, spolehlivá a seriózní finanční společnost s vámi bude řešit spíše konsolidaci – tedy sloučení, někdy se můžete setkat s ne úplně přesným výrazem sjednocení půjček do jedné půjčky, jejíž parametry pro vás budou výhodnější. Ať už z pohledu úroku, délky splácení, nebo výše měsíční splátky. A navíc budete mít vše pod jednou střechou a tím i přehlednější pro sebe.
Každý osmý zadlužený Čech patří do rizikové skupiny, ale splácí. Jsou ale i tací, kteří už splácet nezvládají. Zatímco úvěrový predátor na tuto chvíli čeká a od prvních dní počítá (často extrémně a neúměrně vysoké) penále z prodlení a pokuty za nesplácení, seriózní poskytovatel půjčky nabízí pomoc – v podobě už zmíněné konsolidace, odložení splátek nebo třeba splátkového kalendáře.
V českém prostředí naštěstí nejsou jen úvěroví predátoři, ale i spolehliví poskytovatelé půjček. S tím, u koho si bezpečně půjčit, pomůžou i takzvané navigátory bezpečných úvěrů, případně úvěrové kalkulačky, které přehledně ukážou, kolik budete splácet, ale především jaké je RPSN, tedy zjednodušeně řečeno, jaké jsou vaše celkové náklady na půjčku.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
KOMENTÁŘE k článku 5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.