Banky.cz Články Komerční sdělení 5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

Věděli jste, že Češi patří na chvost Evropské unie, co se finanční gramotnosti týká? Vlastně pak ani není divu, že se u nás stále daří takzvaným úvěrovým predátorům – společnostem, které půjčí téměř komukoli, včetně dlužníků, a za podmínek, které jsou pro tyto spotřebitele víc než nevýhodné. Sepsali jsme 5 signálů, podle kterých poznáte, že máte tu čest s (ne)spolehlivým poskytovatelem půjček.

REKLAMA

Svět půjček v České republice částečně zkultivoval aktualizovaný zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v roce 2016. Ten výrazně zpřísnil podmínky poskytování půjček, a tím dramaticky snížil počet těch, kteří je nabízejí. Podle odhadů projektu Navigátor bezpečného úvěru se předtím počet poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček pohyboval okolo 55 000 (!). Po vstoupení zákona v platnost je registrovaných poskytovatelů necelá stovka.

Nicméně část zaniklých firem se přesunula mimo legální vody, případně využívají nejrůznější kličky k tomu, aby úvěry mohly dále nabízet (třeba jako podnikatelské půjčky). Jejich častá taktika? Na dotyčného vyvinou nátlak, zmatou ho a on podepíše smlouvu, která má parametry smlouvy s ďáblem.

Jak se finančním, chcete-li úvěrovým predátorům, vyhnout? Pročtěte si rady, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček.

1. Nic před vámi nezatajuje

Při vyřizování půjčky u spolehlivého poskytovatele přesně víte, na čem jste a kolik skutečně zaplatíte. Jasné a jednoznačné musejí být i podmínky splácení, případně výše dalších poplatků, včetně těch z prodlení. Právě ty jsou u úvěrových predátorů často extrémně vysoké. Při hledání nejvýhodnější půjčky také neporovnávejte pouze úrokovou sazbu, ale především hodnotu RPSN, která kromě úroků zohledňuje i další náklady s půjčkou spojené. Hodně ostražití buďte také u textu psaného malým písmem. Právě tam leckdy neseriózní poskytovatelé schovávají ty největší „háčky“.

2. Půjčky poskytuje zodpovědně

Zákon o spotřebitelském úvěru říká, že poskytovatel úvěru je povinný odpovědně posoudit, zda je klient schopný řádně splácet. Půjčky bez doložení příjmu (nebo jiného způsobu jeho prověření ze strany finanční instituce poskytující úvěr) by tedy u registrovaných subjektů měly být tabu. Naopak predátoři často poskytují rychlé půjčky pro dlužníky, kteří rozhodně nejsou úvěruschopní. 

3. Hledá řešení pro vás, nikoli pro sebe

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Proč si půjčovat dvě stě tisíc, když na rekonstrukci dětského pokoje potřebujete jen čtvrtinu? Bezpečný poskytovatel půjček vám půjčí tolik, kolik potřebujete, a nenutí vás vzít si mnohem vyšší úvěr, než je třeba. Ideální pak je, pokud si můžete sami zvolit délku splácení, a tedy i výši splátek. A ještě lépe, pokud si na stránkách poskytovatele můžete předem, tedy v klidu a zcela nezávazně na online kalkulačce svou půjčku spočítat a podle parametrů se svobodně rozhodnout, co je pro váš účel a taky rozpočet nejlepší.

4. NEPŮJČÍ NEPLATIČI, ALE UMOŽNÍ KONSOLIDACI

Půjčky

Věděli jste, že každý osmý Čech, který si vzal jednu nebo více půjček, patří podle výzkumu České bankovní asociace z roku 2020, do rizikové skupiny, která má problémy splácet? A že ve stejném průzkumu přiznaly 2/5 dotazovaných, že si na splácení závazků vzali další půjčku? Nicméně vytloukat klín klínem a řešit vše další půjčkou je ta nejkratší cesta do pekla.

Zatímco úvěrový predátor vám s klidným srdcem umožní další půjčku, spolehlivá a seriózní finanční společnost s vámi bude řešit spíše konsolidaci – tedy sloučení, někdy se můžete setkat s ne úplně přesným výrazem sjednocení půjček do jedné půjčky, jejíž parametry pro vás budou výhodnější. Ať už z pohledu úroku, délky splácení, nebo výše měsíční splátky. A navíc budete mít vše pod jednou střechou a tím i přehlednější pro sebe.

5. Pomůže vám, když je problém

Běžný účet od mBank zdarma

Každý osmý zadlužený Čech patří do rizikové skupiny, ale splácí. Jsou ale i tací, kteří už splácet nezvládají. Zatímco úvěrový predátor na tuto chvíli čeká a od prvních dní počítá (často extrémně a neúměrně vysoké) penále z prodlení a pokuty za nesplácení, seriózní poskytovatel půjčky nabízí pomoc – v podobě už zmíněné konsolidace, odložení splátek nebo třeba splátkového kalendáře.

V českém prostředí naštěstí nejsou jen úvěroví predátoři, ale i spolehliví poskytovatelé půjček. S tím, u koho si bezpečně půjčit, pomůžou i takzvané navigátory bezpečných úvěrů, případně úvěrové kalkulačky, které přehledně ukážou, kolik budete splácet, ale především jaké je RPSN, tedy zjednodušeně řečeno, jaké jsou vaše celkové náklady na půjčku.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku 5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena