Každý někdy potřebuje řešit nečekané výdaje.
Nebo jen zjistí, že ty plánované výdaje jsou nad jeho síly. V takových
případech přichází na řadu půjčka. A s ní také spousta chyb a nástrah, které na
vás čekají. A které můžou zdánlivě výhodný úvěr dost prodražit.
Přestože novela zákona o spotřebitelském úvěru
z roku 2016 situaci na českém trhu výrazně zklidnila, stále vás špatný výběr
půjčky dokáže dostat do zbytečných problémů. Stačí podcenit například smlouvu
nebo následné splácení.
Podívejte se proto na 7 největších nástrah, které vás čekají.
Řada lidí se chce dluhu zbavit co nejrychleji, a proto si nastavuje vysoké splátky. Jenže někdy u toho zbytečně riskují.
Vysoké splátky vám totiž umožní rychlejší splacení úvěru, zároveň se ale kvůli nim můžete snadno dostat do problémů. Například když musíte řešit nečekané výdaje nebo dočasný výpadek příjmů.
Pokud splátky spolknou většinu peněz, která vám každý měsíc zbývá po zaplacení obvyklých výdajů, nemáte dost prostředků na vytvoření finanční rezervy. A ta je důležitá právě k pokrytí nečekaných výdajů a krátkodobých výpadků příjmu.
Jak vysoké splátky byste si tedy měli nastavit? Spočítáte to jednoduše:
Vyjde vám splátka, která je ještě bezpečná.
Úrok je jedna z prvních věcí, na kterou se lidé u půjčky dívají. K základnímu porovnání se sice může hodit, rozhodně ale díky ní nezjistíte, o kolik půjčku přeplatíte.
To vám prozradí jen RPSN – tedy roční procentuální sazba nákladů.
V ní je započítaný jak úrok, tak veškeré další poplatky. Například za:
Naprostá většina lidí plánuje, že bude půjčku řádně splácet. Ne vždycky to ale vyjde.
V takovém případě vám hrozí pokuty za pozdní splátky. A ty můžou být dost vysoké. Podle loňských výsledků Indexu odpovědného úvěrování jsou i několikanásobek původní půjčky.
Proto si předem zjistěte, jaké pokuty si vybraný poskytovatel účtuje.
Vzít si půjčku bez porovnání s ostatními poskytovateli? Zásadní chyba, která vás může stát spoustu peněz navíc. Bez ohledu na to, jak lákavě nabídka vypadá.
I dobře vypadající půjčka může skrývat nečekané poplatky či pokuty. Nebo jen zkrátka není tak výhodná jako jiné.
Abyste měli jistotu, že sáhnete opravdu po nejlepší nabídce a nebudete úvěr zbytečně přeplácet, vždy si jednotlivé nabídky srovnejte.
Nemusíte přitom procházet jednu nabídku po druhé. Stačí se podívat na porovnání půjček a hravě si srovnáte například:
Zároveň se můžete podívat na aktuální akce a ostatní podmínky. A najít tak půjčku bez zbytečných poplatků.
U půjčky jde často o desetitisíce nebo statisíce korun (a u hypotéky i o miliony). Přesto si řada lidí smlouvu pouze „proletí”.
Jenže to je chyba. Najdete v ní důležité informace například o:
Proto si vše nejdřív důkladně projděte a pokud něčemu nerozumíte, poraďte se s odborníky. A pokud se vám něco nezdá, raději se poohlédněte po jiném poskytovateli.
Problémy na vás čekají i po podpisu smlouvy. Každému se totiž může stát, že se z různých důvodů dostane do potíží a nezvládne půjčku splácet.
Nejhorší, co můžete v takovou chvíli udělat, je ignorovat problémy. Zbytečně pak narostou. A pokud nereagujete ani na výzvy svého poskytovatele, můžete se dočkat i návštěvy z exekutorského úřadu.
Přitom se tomu můžete jednoduše vyhnout. Jakmile se dostanete do potíží, řekněte o všem své bance nebo úvěrové společnosti.
Pokud je poskytovatel půjčky férový (a jestli jste vybírali podle předchozích rad, tak s největší pravděpodobností je), vyjde vám vstříc. A spolu s vámi najde nejvhodnější řešení.
Například odložení splátek. Nebo jejich snížení a rozložení na delší dobu.
Možná někoho napadlo, že když mu peníze na splátku nestačí, vyřeší to jinou půjčkou. Takovou variantu ale rozhodně nedoporučujeme. Hrozí, že se dostanete do dluhové spirály. A vaše zadlužení poroste.
V takovém případě je vaší jedinou nadějí konsolidace úvěrů. Musí ale přijít včas.
Když necháte dluhový kolotoč, aby se roztočil příliš rychle, už ho nezastavíte. A nezbude vám, než vyhlásit osobní bankrot.
Pokud ale využijete naše předchozí rady, nemusíte se ničeho takového bát. Pomocí srovnání půjček a porovnání důležitých parametrů si snadno vyberete spolehlivého poskytovatele.
A když se dostanete do problémů, pomůže vám vše vyřešit.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku 7 největších chyb, na které si musíte dát pozor při výběru a splácení půjčky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.