Snad každý rodič chce, aby jeho děti poznaly hodnotu peněz a naučily se s nimi hospodařit. Výborným pomocníkem k tomu je vlastní účet. Vědí to i banky, a proto stále častěji nabízejí speciální účty pro děti. Podívejte se, podle čeho vybrat ten nejlepší dětský účet a kdy je správný čas ho zřídit.
Možnost zřídit si vlastní běžný účet už dávno nepatří jen dospělým. Poskytovatelé pochopili, že se jim vyplatí přitáhnout k sobě klienty co nejdříve, a proto stále častěji nabízejí speciální účty pro děti.
A to doslova od jejich nejútlejšího věku. U spousty bank totiž zřídíte svým potomkům účet klidně hned poté, co se narodí.
Samozřejmě to neznamená, že vaši potomci můžou s účtem hned plně disponovat. I když dětské účty mnohdy bývají od těch pro dospělé na první pohled k nerozeznání, děti musí počítat s určitými omezeními.
Týkají se například:
Limity plateb můžete sami upravit (i když ty maximální obvykle předepisuje už banka). A kartu zase vaši potomci dostanou zpravidla nejdřív v 8 letech.
Jednotlivé účty pro děti si jsou ve spoustě věcí velmi podobné.
Lákavý může být zejména poslední bod. Zvlášť, když někteří poskytovatelé nabízejí úrok i víc než 1%. Musíte si ale uvědomit, že dětský účet neslouží ke spoření. Proto by pro vás úročení nemělo být zásadním prvkem, podle kterého se budete rozhodovat.
Pokud chcete peníze pro děti zhodnotit, využijte raději specializované služby, u kterých se dostanete k výhodnějším úrokům. Například:
Dětský účet by měl sloužit opravdu hlavně proto, aby se vaše děti naučily hospodařit s penězi.
Právě od účelu dětského účtu se odvíjí i vhodná doba k jeho zřízení. Ve 3 letech váš syn nebo dcera určitě nebudou řešit, co jsou peníze a jak s nimi pracovat. Je proto zbytečné, aby měl vlastní účet. A pro spoření najdete vhodnější produkty.
Obecně platí, že nemá smysl zřizovat účet pro děti dřív, než se vůbec naučí čísla a pochopí, jak peníze fungují. O dětském účtu byste tedy měli uvažovat nejdříve s nástupem potomků do školy.
Neznamená to ale, že je to povinnost. Záleží i na vyspělosti vašich dětí a také na tom, jestli o účet vůbec stojí.
Nedávný průzkum Banky Creditas, která zjišťovala názory 200 dětí a teenagerů ve věku od 6 do 17 let, ukázal, že o vlastní účet zájem mají. 54% z nich už ho dokonce má. A dalších 41 % o něj stojí.
Děti, které účet mají, ho podle průzkumu používají nejčastěji k placení v obchodech pomocí karty. Rády by přitom platily mobilem – kdyby to jejich banka umožňovala.
Přesto nejsou platby mobilem hlavním požadavkem, podle kterého by účet vybíraly. Víc je zajímají například:
I když mají uvedené požadavky svou váhu, určitě by to neměly být jediné parametry, podle kterých budete účet pro děti vybírat.
Zásadní by pro vás měla být například práva, která váš syn nebo dcera k účtu dostane. Zatímco někteří poskytovatelé umožňují dětem s účty prakticky kompletně hospodařit, u jiných veškeré transakce podléhají schválení rodičů. Vaši potomci tak mají účet prakticky jen pro to, aby měli přehled o stavu peněz.
Kromě toho nezapomínejte ani na poplatky. I když dětské účty bývají zdarma, za využívání různých služeb obvykle zaplatíte. Od výběru z bankomatů přes platby kartou až po zasílání kontrolních SMS zpráv rodičům.
Předem si proto ujasněte, jaké služby vás zajímají. A podle toho hledejte nejvýhodnější nabídky.
Pokud chcete, aby měl váš potomek k účtu vlastní kartu, ujistěte se, že má banka dostatek bankomatů. A nejen v okolí vašeho bydliště, ale třeba také u školy.
Anebo že umožňuje bezplatné výběry i z jiných bankomatů.
U dětských účtů se vyplatí pečlivě sledovat také poplatky za vklad na účet. Snadno se může stát, že děti dostanou peníze třeba od prarodičů a chtějí si je dát na účet. A každá koruna, kterou jim za to banka strhne, je určitě zamrzí.
Zajímavé můžou být i bonusy, které jednotliví poskytovatelé průběžné nabízí. Nenechte se zlákat na hračky nebo obrázkové platební karty, které se možná na první pohled líbí vašim dětem. Raději hledejte peníze navíc a podobné výhody.
Nezapomínejte přitom, že bonusy nejsou hlavním rozhodovacím kritériem. Jednorázový příspěvek pár set korun nedokáže vyvážit spoustu pravidelně strhávaných poplatků. Pokud ale volíte mezi dvěma či třemi podobnými účty, můžou vám podobné výhody usnadnit výběr.
Nakonec nezapomeňte ještě na jednu zdánlivou drobnost. Internetové a mobilní bankovnictví a jeho snadné ovládání. Vaše dítě i vy určitě oceníte, když se v něm rychle zorientujete a bude se vám s ním dobře pracovat.
Spousta lidí proto hledá dětský účet u stejné banky, u které mají ten svůj. V jejím bankovnictví se totiž vyznají a snadno s ním naučí pracovat i své děti.
Kritérií pro výběr je opravdu mnoho. Pojďme si je ještě jednou zopakovat, ať dokážete svým potomkům najít ten opravdu nejlepší dětský účet.
Při jeho výběru myslete vždy na:
Ať už zvolíte jakýkoliv účet pro děti, nezapomeňte je s ním dobře seznámit. Projděte si s nimi jeho ovládání a možnosti. A samozřejmě jim vysvětlete i základy správného hospodaření.
Zároveň určete vhodné limity plateb. Každá banka je totiž nastavuje jinak. A zatímco jedna umožní vašemu dítěti utratit maximálně pár set korun denně, jiná mu dá denní limit i v desítkách tisíc korun.
A určitě nechcete, aby váš syn nebo dcera utratili všechny své spory během pár minut.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku 7 základních pravidel jak (a kdy) vybrat ten nejlepší účet pro děti
jak jednoduše a kde , Komentoval(a): Zdeněk Kupček
Dobrý den, jak vybrat spořící nebo termínované vklady pro vnoučata?
RE: Spořicí účet, Komentoval(a):
Dobrý den, s výběrem dětského spořicího účtu Vám pomůže náš srovnávač spořicích účtů (hledejte "dětský účet" nebo "junior"). Speciální termínované vklady pro děti žádná banka nenabízí.