Ochrání váš byt, nábytek i nervy. Tak se dají shrnout přínosy pojištění majetku. Jak ale získat takové, které nabízí co nejlepší ochranu a stojí co nejméně peněz? Stačí si pohlídat několik faktorů, které cenu pojištění majetku ovlivňují.
Pojištění majetku zahrnuje pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Váš majetek přitom chrání před škodami způsobenými živly, technickými závadami i zloději a vandaly.
Cenu pojištění majetku můžete sami snížit pomocí:
Nejprve si musíme ujasnit, co všechno do pojištění majetku spadá. Právě od předmětu pojištění se odvíjejí faktory, které mají vliv na jeho cenu.
„Pojištění majetku zahrnuje pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. První z nich se vztahuje na domy, byty či garáže a týká se samotné stavby – tedy zdí, podlah, oken, dveří či střechy. Pojištění domácnosti řeší škody na movitých věcech. Například na nábytku, elektronice nebo cennostech,“ popisuje pojištění majetku Miroslav Čejka, pojišťovací specialista portálu Banky.cz.
Mezi hlavní faktory ovlivňující cenu pojištění majetku patří:
Je jasné, že trochu jiné podmínky se týkají pojištění budov a pojištění movitých věcí. Cenu pojištění ale ovlivňuje i to, jakou nemovitost pojišťujete.
„Je rozdíl, jestli pojišťujete rodinný dům, panelákový byt, nebo například garáž. Zatímco u rodinného domu je pojistné zpravidla nejvyšší, u garáže naopak zaplatíte nejméně,“ upozorňuje Alice Kouřilová (Tomanová), ředitelka úseku pojištění společnosti Broker Trust.
V tomto případě funguje přímá úměra – vyšší hodnota majetku = vyšší pojistné. Pokud vás totiž má pojistka dobře chránit, potřebujete se pojistit tak, aby dokázala nahradit škody. A čím vyšší je cena majetku, tím vyšší pojistnou částku musíte nastavit.
O to víc pak za pojištění zaplatíte.
Rozhodně ale hodnotu majetku nepodceňujte, hrozilo by vám podpojištění. Nezískáte tak dostatek peněz, které potřebujete k náhradě škody. A pojišťovna navíc může pojistné plnění ještě krátit.
Také lokalita má velký vliv na cenu pojištění majetku. Pokud máte dům v luxusní čtvrti, bude jeho hodnota vyšší – a tím pádem zaplatíte vyšší pojistné.
Hlouběji musíte do peněženky sáhnout, také když bydlíte v rizikové lokalitě. V takovém případě roste pravděpodobnost, že váš dům vykradou, posprejují nebo ho například zaplaví blízká řeka. To všechno pojišťovny zohledňují.
Pojišťovny vycházejí z pravidla, že u starších a nepříliš udržovaných nemovitostí je vyšší riziko škod. Proto u nich zaplatíte vyšší pojistné.
Levnější je tedy pojištění nových nemovitostí.
Pokud chcete svůj majetek chránit co nejlépe, investujte také do zabezpečení. Nejen, že tak lépe zastavíte zloděje nebo zabráníte požáru, ale ocení to také pojišťovna. A nabídne vám nižší pojistné.
Při sjednání pojistné smlouvy se sami rozhodnete, jaké škody chcete krýt. Čím větší rozsah zvolíte, tím dražší bude i vaše pojistka.
Dobře si proto promyslete, jaké škody vám reálně hrozí. A vyřaďte rizika, kterých se bát nemusíte.
Pokud bydlíte například v 9. patře panelového domu, který stojí na kopci vysoko nad nejbližší řekou či rybníkem, pojištění proti povodni bude zbytečné.
Spoluúčast je další možností, jak snížit cenu pojištění. Čím vyšší spoluúčast totiž zvolíte, tím levnější vaše pojistka bude.
Počítejte ale s tím, že se budete výrazněji podílet na náhradě škod.
Pokud se na pojišťovnu každoročně obracíte kvůli náhradě škod, logicky si vás zařadí do škatulky „rizikového klienta“. A tím pádem vám bude účtovat vyšší pojistné.
Chci sjednat pojištění domácnosti online
Jak už jsme zmínili, jedním z faktorů ovlivňujících cenu pojištění majetku je rozsah krytí. Pojistit se můžete například proti:
„Pojišťovny často nabízejí balíčky s pojištěním různých typů rizik. Z nich si vyberete takový, který vám nejvíce vyhovuje. Někteří poskytovatelé ale umožňují sestavit pojištění na míru. Sami si tak zvolíte vhodné krytí,“ říká Alice Kouřilová (Tomanová) ze společnosti Broker Trust.
Hlavní přínos pojištění majetku je jasný – v případě pojistné události vám uhradí škody. A vy tak získáte peníze na potřebné opravy nebo na nákup nového vybavení.
Díky tomu můžete být klidnější i v těch nejnáročnějších situacích.
„Majetkové pojištění vám navíc pomůže splnit podmínky pro získání úvěru. Banky totiž při sjednání hypotéky požadují, abyste uzavřeli pojištění nemovitosti. Bez něj půjčku nedostanete,“ podotýká Miroslav Čejka, pojišťovací specialista portálu Banky.cz.
Samozřejmě musíte počítat i s některými minusy. Tím hlavním jsou výluky a omezení, se kterými se u pojištění majetku setkáte.
Ne každou škodu vám tedy pojišťovna uhradí.
„Ze svého musíte zpravidla uhradit škody způsobené zchátralostí nemovitosti, vaší hrubou nedbalostí nebo dokonce úmyslem. Stejně tak jsou mezi výlukami škody způsobené válečnými událostmi nebo teroristickými činy,“ vypočítává nejčastější výjimky Alice Kouřilová (Tomanová) ze společnosti Broker Trust.
Při sjednávání pojistky vždy pamatujte, že na prvním místě musí být správně nastavená ochrana. A teprve na druhém cena. Vždy tedy hledejte takové pojištění, které kryje všechna potřebná rizika.
A jak mezi nimi najít to nejlevnější?
V první řadě tak, že využijete online srovnání pojištění nemovitosti a také online srovnání pojištění domácnosti. Díky němu vyberete produkty, které nabízejí potřebné krytí a zároveň vám neudělají díru do rozpočtu.
Následně zvažte některé kroky, kterými můžete cenu pojištění majetku ještě snížit.
Možností, jak snížit cenu pojištění majetku, máte několik. Patří mezi ně zejména:
Také si můžete sjednat komplexní pojištění, které obsahuje pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti. Takový produkt často vyjde levněji, než když zmíněné pojistky sjednáte samostatně.
Vždy se ale ujistěte, že nabízí potřebné krytí. A nabídku následně porovnejte s produkty od dalších poskytovatelů.Nezapomeňte také pojištění alespoň 1× za 2 roky aktualizovat. Zohledníte tak aktuální cenu svého majetku, vyhnete se podpojištění a můžete využít nové (a výhodnější) produkty, které pojišťovny nabízejí.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
KOMENTÁŘE k článku 8 faktorů, které ovlivňují cenu pojištění majetku + 4 tipy, jak ji snížit
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.