Banky.cz Články Aktuálně Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela
25.7.2011 Aktuálně

Po Varech jsem si dal hard reset na meditačním kurzu. Ten skončil a je tu čas na další emo. A naučíme se krásné české slovo „momentum“.

REKLAMA

Miluju jedno slovo. Momentum. Znamená to chvíli, kdy někoho zajímáte a můžete něco získat. Zároveň jste ještě nic nep(r)odělali a někdo je na vás zvědavý. Správný tvar je například využívat momentum, nebo ztrácet momentum. Schválně si to zkuste říci nahlas. Air Bank ztrácí momentum. Cítíte to? Je to síla, že? Cítíte se skvěle, tak jako já? Jako velký kluci nebo holky? („Ne, ty blbečku.“ – anonymní čtenář v mý hlavě).

Air Bank asi neztrácí momentum, to jen v mé mysli to tak teď vypadá.

Na Air Bank jsme čekali dlouho a netrpělivě a radostně. Konečně někdo naruší dlouhodobě neudržitelný koncept Raiffky jako té online banky, platný už řadu let jen historicky. Air Bank postupně pouštěla kanál na Twitteru, pak web a minulý týden velmi pěkné PRko o vzhledu poboček. Až na Twitter (tam i nesmyslné zprávy s pravopisnými chybami) všechno krásné, koncept skvělý, a, ano, samozřejmě, až na identitu.

Asi bych se jí nezabýval, kdyby mě šéfredaktor Médiáře neupozornil na logo Air Bank, jehož nejvýraznější grafická součást – lomítko – nepatří v oboru k nejunikátnějším.

Inspirace vizuálem či přímo jeho kopírování v rámci segmentů mi připadá trapná, ale rozhodně to není dostatečný námět na článek. Děje se to tak často, že můžeme pouze pozdvihnout obočí. Kdyby šlo o geniální nápad, budiž. Pravděpodobně v tomto případě jde jen o nedostatečný research v segmentu. Dost divné u podniku Petra Kellnera. Vlastně je to ale jedno, protože můj point je jinde.

Loga s lomítkem: Air Bank, AXA, Deutsche Bank

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Loga s lomítkem: Air Bank, AXA, Deutsche Bank

Na identitě Air Bank mě daleko víc irituje, že tak fantastický název, který oplývá aspekty jako lehkost, vzdušnost, kdykoliv, vždy, snadno apod., prodělal s přidáním loga totální downgrade mezi značky bez příběhu. Jako by Air Bank najednou byla jakákoliv značka, může pocházet odkudkoliv, být levná, drahá, všechno je jedno. Logo nepřináší žádnou informaci a nepřenáší jakýkoliv pocit.

Není tam žádný air. To u tak hezkého názvu vyloženě uráží. Ve vizuálu si tvůrci dovolili jediný specifický prvek a sice, že malému „i“ chybí tečka. To je snad trochu málo, pokud mám tak imaginativní název, se kterým si mohu hrát. Výhoda toho, že Čechy nebude právě tento anglický název urážet, protože není až zas tak anglický (připomeňme, že se jedná o český podnik), byla využita na nula procent, stejně tak grafický designér rezignoval na jakýkoliv prvek air ve firemním stylu.

Navrhuji vytvořit okamžitě veřejnou soutěž na prvek air ve stávající corporate identity (CI) banky. Zadáním je použít přesného CI a doplnit jej tak, aby bylo možno jej za co nejmenších nákladů přebrandovat, tedy přetransformovat do CI banky, které by dávalo smysl. Jako média navrhuju webovou prezentaci banky, vzhled firemního materiálu, například vizitky 9×5 cm, a jako poslední uplatnění nového prvku v interiéru pobočky.

Běžný účet bez poplatků

Kvalitu vizuálů posoudí porota složená z jednoho až dvou renomovaných tvůrců, kteří si dlouhodobě udržují vysoký respekt mezi komunitou, a zástupce serveru Médiář.cz (já).

Pro výpočet odměny navrhuju použít hodinovou sazbu 2000 Kč, jako hodinovou náročnost pro každý ze zmíněných formátů bych viděl 20 hodin. Odměna by tedy činila 120 000 Kč. Návrhy a výrobu materiálů by klient pojednal formou další odměny dle dohody. Jednalo by se o unikátní case, který pomůže jak Air Bank, tak tvůrci, a to celosvětově.

Médiář.cz by celou akci pokryl oblíbenou formou živé case study krok po kroku.

Marek Prchal

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Prdelky, srandičky, frajeřinky aneb Air Bank to trošičku projela

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

26.11.2024 Aktuálně

Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

25.11.2024 Aktuálně

Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena