O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…
Poslední půlrok byl pro světové akciové trhy hodně turbulentní. Nejprve výrazně rostly, následně ale přišel obrovský propad. Některé z nich během 6 týdnů klesly téměř o 40%. Týkalo se to například:
Následně se situace trochu uklidnila a akciové trhy získaly alespoň část své hodnoty zpět. Aktuálně se tak ztráty zmíněných indexů oproti jejich maximální letošní hodnotě pohybují „pouze” okolo 20%. Jen v případě Euro Stoxx 50 je ztráta víc než 25%.
Postupné zklidňování situace a návrat k normálnímu režimu naznačují, že akciové trhy znovu porostou. A že je tedy vhodný čas pro investice do akcií.
Ve skutečnosti je ale situace složitější. Dá se totiž čekat, že některé dopady koronavirové krize se teprve projeví. Odborníci navíc varují před druhou vlnou pandemie. A ta může být ještě horší než první.
Právě tyto faktory stojí proti investorům. Hrozí totiž, že se akciové trhy znovu propadnou. A výrazněji než v minulých měsících.
Nikdo však bezpečně neví, zda takový pokles opravdu přijde a jak velký bude. Pokud tedy budete vyčkávat, můžete také přijít o zajímavé investiční příležitosti.
Právě v době krize či poklesu ceny je totiž nákup akcií nejvýhodnější. Důvod je jednoduchý. Výrazný pokles a nízká cena slibují následný vysoký růst. A tedy i zajímavý zisk.
Proti sobě tak v současnosti stojí dva protichůdné scénáře:
Oba jsou přitom poměrně reálné.
Řešení současné situace se může zdát složité. Existuje ale způsob, jak si s ním vcelku bezpečně a efektivně poradit. Stačí dodržet 2 jednoduchá pravidla:
Když nyní investujete do akcií jen část peněz a v dalších etapách přijdete s dalšími nákupy, výrazně snížíte riziko ztráty.
I kdyby totiž po první investici hodnota vybraných akcií nebo indexu klesla, v další vlně nákupu můžete tento pokles využít. A při následném růstu ceny vyděláte.
Peníze určené na investice si proto rozdělte alespoň do 3 skupin. Teprve poté je postupně investujte.
Nebo vyzkoušejte pravidelné a dlouhodobé investice po menších částkách. Při nich můžete část svých úspor investovat třeba každý měsíc. Sice tak o něco klesne možný výnos, ale zároveň minimalizujete riziko ztráty.
Důležité je také rozdělit investice do různých trhů, portfolií a komodit. Tedy nespoléhat se jen na akci jedné firmy nebo na jediný index.
Čím víc své investice rozdělíte, tím méně vás zasáhne, když některá z nich nevyjde. Ostatní části vašeho investičního portfolia totiž pokles vyrovnají.
Také při výběru dalších investic musíte dobře vybírat. A reagovat na situaci.
V současnosti je například otázkou, jak moc se ještě vyplatí vložit peníze do zlata nebo do nemovitostí.
Trhy s nemovitostmi i s drahými kovy totiž v poslední době výrazně rostly. Tím pádem je otázka, jak velký je u nich ještě prostor pro další zdražení. A jestli se nevyplatí počkat na pokles jejich hodnoty.
Naopak lákavé jsou v posledních týdnech investice do ropy. Její hodnota totiž klesla až do záporných hodnot a dřív nebo později se dá čekat výrazný růst.
Situace je ale v jejím případě podobná jako u akcií. I když je pravděpodobné, že cena časem poroste, nikdo nedokáže vyloučit, že v mezidobí nepřijde další propad. Proto je také v tomto případě potřeba obezřetnost.
Z uvedených faktorů je vidět, že situace je v současnosti poměrně nepřehledná. Nikdo neví, kdy a jestli opravdu přijde druhá vlna koronavirové pandemie a jaké budou její následky ve společnosti i na jednotlivých trzích.
Přesto platí, že pokud dodržíte zmíněná doporučení, můžou vám zejména investice do akcií výrazně vydělat. Stačí jen:
Za několik let tak můžete své prostředky výrazně rozmnožit. A s minimálním rizikem.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
KOMENTÁŘE k článku Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.