Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.
Jeho hodnota se snížila už druhý týden po sobě. Koncem února totiž klesl o 3,6 %.
Oba propady jsou přitom největší za poslední dva roky – tedy od doby, kdy se v České republice objevily první případy covidové pandemie.
Banky odepisují i víc než 10 %
Výrazně ztrácejí zejména bankovní tituly. Například akcie skupiny Erste (vlastník České spořitelny) ztratily za jediný týden přes 17 %.
Výrazné ztráty hlásí také například:
Komerční banka – hodnota jejích cenných papírů se v první březnovém týdnu snížila o téměř 12 %,
skupina Moneta – ve stejném období odepsala téměř 6 %
nebo rakouská pojišťovna VIG – její akcie ztratily začátkem měsíce víc než 7,5 %.
Podobná situace je i na dalších evropských trzích. Například index STOXX Europe 600 ztratil první březnový týden zhruba 7 %. Také u něj je to největší propad od března 2020, kdy evropské trhy poznamenal příchod nemoci covid-19.
Pokles hlásí také automobilky
Také na evropských trzích klesají zejména hodnoty bankovních společností. A spolu s nimi ztrácí i automobilový průmysl.
Propad souvisí s aktuální situací na Ukrajině a se sankcemi uvalenými na Rusko.
Kvůli nim totiž vyskočila například cena ropy. A právě ta je jedním z důvodů, proč oslabuje automobilový průmysl.
Tyto příčiny ovlivňují situaci na investičních trzích na celém světě. Začátkem března tak například:
japonský index Nikkei 225 klesl o 2,42 %,
hongkongský index Hang Seng snížil sovu hodnotu o 2,51 %,
australský S&P/ASX 200 ztratil 0,83 %,
americký S&P 500 propadl o 1,27 %,
Dow Jones index klesl o 1,30 %
a index Nasdaq Composite odepsal 2,78 %.
Problém jménem Rusko
Obecně platí, že čím větší návaznost měly akcie a akciové trhy na Rusko, tím větší propad přišel.
Kvůli válce na Ukrajině a následným sankcím totiž začala prudce klesat hodnota ruských společností i firem, které byly s Ruskem úzce spojené.
Už začátkem března spadl zájem o akcie ruských podniků prakticky na nulu. Jejich cenné papíry se tak staly neobchodovatelnými. Moskevská burza kvůli tomu začátkem března dokonce ani neotevřela.
Zlepšení situace je navíc v nedohlednu. Potvrzuje to mimo jiné fakt, že:
finanční společnosti MSCI a FTSE Russell vyřadily cenné papíry ruských firemze svých akciových indexů,
londýnská burza zastavila obchodování s ruskými depozitními certifikáty
a agentura Moody’s snížila Rusku rating na úroveň junk – v této kategorii jsou jen státy, u kterých je vysoké riziko, že své závazky nesplní.
Zbrojařské podniky posilují
Neznamená to ale, že nemůžete pomocí akcií také vydělat. Stále najdete i odvětví, která rostou. Tím hlavním je v současnosti zbrojařský průmysl.
Například Česká zbrojovka zvedla v prvním březnovém týdnu svou hodnotu o 12,5 %.
Nahrál tomu jak ukrajinský konflikt, tak zprávy o rychlejším přezbrojení české armády. I na tomto rozhodnutí se samozřejmě podepsala válka na Ukrajině.
Také v tomto ohledu koresponduje situace na pražské burze s vývojem dalších akciových trhů. V posledních týdnech totiž výrazně rostly i akcie dalších zbrojařských podniků.
O víc než 10 % posílily například:
akcie společnosti Rheinmetall, která vyrábí tanky a obrněné vozy;
cenné papíry firmy Hensoldt vyrábějící elektronické senzory pro zbrojařský průmysl;
akcie britské strojírenské a zbrojařské skupiny BAE Systems;
cenné papíry technologické a zbrojařské skupiny Thales
nebo akcie letecké a bezpečnostní skupiny Leonardo.
Bodoval i Avast
Na pražské burze hlásil začátkem března výrazný růst také Avast. Jeho akcie dosáhly dokonce historického maxima.
Pomohlo tomu ale mimo jiné oslabení koruny vůči libře.
Už 21. března navíc akcie Avastu z pražské burzy zmizí. Podle některých expertů to pomůže růstu hodnoty u jiných titulů, zejména u těch menších.
Nově se naopak v indexu PX objeví akcie Pilulky, které byly zatím na trhu Start.
Zdražuje ropa, zlato i palladium
Kromě zmíněných akcií hlásí výrazný růst zejména komodity, které jsou tradičním obchodním artiklem ruského státu. Výrazně tak zdražuje například ropa, zemní plyn nebo palladium.
Nárůst ceny zaznamenalo také zlato. Zatímco začátkem února byla jeho hodnota okolo 1 800 dolarů za trojskou unci, o měsíc později už překonala hodnotu 2 000 dolarů.
Potvrzuje se tak jeho pověst konzervativní investice, ke které se lidé obracejí v dobách nejistoty.
Další vývoj záleží na Rusku
Je jasné, že v nejbližší době se zásadní změny čekat nedají. I kdyby došlo k rychlému ukončení bojů, nejistota z dalšího vývoje bude přetrvávat.
Ukončení války navíc v současnosti nic nenasvědčuje.
Dá se tedy předpokládat, že i v příštích týdnech bude vývoj na investičních trzích podobný, jako nyní. V lepším případě se situace stabilizuje.
Pokud se naopak konflikt ještě vyostří, podobně jako při ruském ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží, můžou přijít další prudké výkyvy.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.