Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?
Jde o výrazné zjednodušení, slibuje Spořitelna
„Od června výrazně zjednodušíme úročení spořících účtů, aby bylo pro klienty maximálně srozumitelné. Budou vždy přesně vědět, jaké je úročení v danou chvíli a za jakých podmínek budou moci získat úrokový bonus nad rámec standardního úročení,“ říká mluvčí spořitelny Filip Hrubý. Úročení zpracovala " do tabulky, která by měla být nyní pro klienty mnohem přehlednější.
Změny pro klienty s Plus účtem
Klienti s Plus účtem, kteří nepoužívají internetové bankovnictví George
Úroková sazba klesne z dosavadních 2,25 % na 1,25 % ročně. Výjimkou jsou klienti, kteří si sjednali spořicí účet do 31. května 2024. U nich se úroková sazba do konce roku 2024 nezmění.
Klienti s Plus účtem a Georgem
Základní úroková sazba klesne z dosavadních až 4,05 % na 2,25 % ročně.
Klienti s Plus účtem, Georgem a pravidelným spořením
Úroková sazba zůstane na 3,25 % ročně. Podmínkou je, aby si klienti na spořicí účet posílali v součtu alespoň 500 Kč měsíčně na investice nebo na penzijní spoření (bez částky, kterou případně přispívá zaměstnavatel). Do investic se počítá i dlouhodobý investiční produkt (DIP).
Sazba pro klienty s Plus účtem, Georgem a pravidelným spořením se tak mírně sníží. Do konce května 2024 tito klienti dosáhnou na 4,25 % ročně, přitom teď stačí posílat 300 Kč měsíčně. Od června se limit pro získání 3,25% sazby zvedne na 500 Kč, do této částky se ale nově budou započítávat i příspěvky na penzijní spoření a DIP.
Klienti s Plus účtem, bez George, ale s uloženým alespoň milionem korun
Od června se úroková sazba 3,25 % nově vztahuje i na klienty s Plus účtem, kteří sice nepoužívají internetové bankovnictví George, ale u Spořitelny uložen a/nebo zainvestován alespoň jeden milion korun.
Do limitu pro výpočet úroku se započítávají zůstatky na běžném (osobním) účtu, spořicím účtu, termínovaném vkladu, penzijním spoření a majetkovém (investičním) účtu. Započítány jsou i účty fyzických osob v cizích měnách.
Chcete zachovat 5% úročení? Investujte u ČS víc
Dosavadní maximální úrok 5 % ročně bude od června zachován pro klienty, kteří si prostřednictvím České spořitelny pravidelně posílají na investice nebo penzijní spoření v součtu alespoň 2 000 Kč měsíčně.
Změny pro klienty bez Plus účtu
Klientům bez Plus účtu (tedy s účtem Standard nebo se staršími typy osobních kont) nabízí Česká spořitelna i nadále úrok pouze 0,2 % Kč.
Jen do 200 000 Kč
Všechny výše uvedené úrokové sazby se vztahují pouze na vklad do výše 200 000 Kč (u programu Osobní bankovnictví do 400 000 Kč). Část vkladu přesahující tento limit bude úročena jen základní sazbou 0,01 %, stejně jako dosud.
Jaké úroky nabídnou ostatní banky?
Na spořicích účtech u ostatních bank můžete dosáhnout i na mnohem vyšší zhodnocení, často i bez jakékoliv podmínky. Investovat tak budete moci kdekoliv jinde, penzijní spoření a DIP můžete využít od jakýchkoliv poskytovatelů, dle své svobodné volby.
A jaké jsou tedy úroky na dalších spořicích účtech? Všechny je najdete a rovnou i online sjednáte v našem přehledu a porovnání spořicích účtů. K nejlepším patří:
Trinity Bank – 5,58 %
VÚB – 5,45 %
Max banka – 5,1 %.
Stav úroků na spořících účtech v listopadu 2024 najdete v tomto článku: Pět bank snižuje úroky. Jak to ovlivní vaše spoření? A jsou alternativy?
Starobní důchod v České republice je klíčovým nástrojem zajištění životní úrovně pro seniory. Výše důchodu se odvíjí od celkového průběhu sociálního pojištění, které zahrnuje nejen pracovní aktivitu, ale také přestávky či období studia. Hlavními faktory ovlivňujícími, zda žadatel obdrží podprůměrný důchod, jsou nízké příjmy, nedostatečný počet let pojištění nebo příliš brzký odchod do předčasného důchodu.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
KOMENTÁŘE k článku Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.