Banky.cz Články Půjčka Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

15.7.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Jednotný tříletý proces oddlužení

Novela zavádí jednotný tříletý proces oddlužení. Rozšíření úlevy i na spotřebitele se ale zdaleka nelíbí všem. „Evropská unie to po nás nechce – a tohle děláme aktivisticky nad rámec, abychom úplně stejnou možnost dali spotřebitelům, oddlužit se v rámci tří let, zaplatit třeba sedm procent dluhu, odejít a moci se zadlužovat znovu,“ vyslovila svůj nesouhlas Helena Válková (ANO).

Změnu před médii obhajovala Olga Richterová (Piráti, místopředsedkyně Sněmovny): „Bylo by velmi obtížné a opravdu nespravedlivé, jak odlišovat dobu oddlužení pro osoby samostatně výdělečně činné, a právě proto jsme se shodli i v tom programovém prohlášení vlády na funkčním tříletém oddlužení.“

Splacení určité části dluhu už nebude podmínkou úspěšného oddlužení

V novele najdeme i další změnu: osvobození od placení zbývajících dluhů už nebude automaticky podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Soud nově bude každý případ posuzovat individuálně.

Že klesá částka, kterou dlužníci budou nakonec muset splatit, kritizují již od první přípravy novely některé profesní svazy a především sdružení věřitelů. Připomeňme, že věřitelem se často nedobrovolně stanou i společenství vlastníků jednotek (de facto majitelé bytů v bytových domech).

Již dříve stát zrušil hranici třiceti procent pro uspokojení pohledávek věřitelů. Novela tak v důsledku připraví o peníze nejen soukromé věřitele, ale i daňové poplatníky, protože věřiteli jsou také veřejné instituce,“ citujeme starší vyjádření Hospodářské komory.

TIP: Potřebujete vědět, co všechno může zabavit insolvenční správce a na co naopak sáhnout nemůže? Přesně to a mnohem více se dozvíte v našem článku Co může zabavit insolvenční správce

Jak je to teď?

V současnosti máme dvě varianty oddlužení a jeden zvýhodněný režim. Konkrétně je současné rozdělení podmínek oddlužení následující:

1. Základní oddlužení:

  • Nejlevnější půjčka od Air Bank

    Doba trvání: 5 let

  • Podmínka: měsíčně splácet min. cca 2 200 Kč a projevit snahu

  • Rozhodnutí o oddlužení: po uplynutí 5 let

2. Rychlejší oddlužení

  • Doba trvání: 3 roky

  • Podmínka: uhrazení aspoň 60 % dlužné částky

Zvýhodněný režim:

  • Pro seniory, zdravotně postižené a pro lidi s dluhy z dětství

Detailně rozepsaný současný průběh a podobu insolvence najdete v detailním článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

Novela má dostat lidi z dluhové pasti

Nejlevnější půjčka od Zonky

Věřitelé podle zastánce této změny hájí novelu z pohledu lepší šance dostat dlužníky zpět na běžný pracovní trh. Novela totiž má snáze dostat lidi z dluhové pasti. Díky tomu věřitelé dostanou více, než kdyby se lidé neoddlužili.

V dnešním nastavení ale dlužníci leckdy nic nesplácí, vězí do konce života v dluhové pasti a pracují načerno, a to věřitelům, kteří se mnohdy k penězům nedostanou, nepomáhá. Vyhovuje to pouze půjčkovému byznysu. Dluhové pasti připravují stát o obrovské miliardy, které skončí v práci načerno, ačkoliv by měly jít na daních a odvodech do státní kasy,“ popsal Jakub Michálek (Piráti).

Soudům zůstává možnost s oddlužením hýbat

Insolvenční soudce s insolvenčním správcem budou i nadále moci oddlužení prodloužit nebo zrušit, pokud dlužník nebude plnit své povinnosti, nebo pokud se prokáže, že mohl splatit více, ale zatajil některé ze svých příjmů.

Širší výčet podkladů a sjednocení výše srážek

Sněmovna rozšířila výčet podkladů, které budou mít insolvenční správci k dispozici pro dohled nad plněním povinností dlužníka. Věřitelé budou mít delší (dvouměsíční) lhůtu pro podání návrhu na prodloužení nebo zrušení oddlužení. Soud by mohl oddlužení prodloužit až o 1,5 roku, pokud by zahrnovalo prodej majetku.

Sněmovna také sjednotila výši srážky ze mzdy v exekučním a insolvenčním řízení, pokud dlužník čelí nejméně čtyřem exekucím. Dlužníky by to mělo motivovat k tomu, aby na sebe podali insolvenční návrh, a tím začali svou situaci aktivně řešit. Ptáte-li se proč, podívejte se, jaké jsou rozdíly mezi exekucí a insolvencí.

Zpřísnění opakovaného oddlužení

Podle novely by se lhůta, po kterou dlužník nesmí po oddlužení vstoupit do dalšího oddlužení, prodloužila z 10 na 12 let. Tříleté oddlužení by bylo možné využít pouze jednou za přibližně 24 let. Pokud by se dlužník dostal do úpadku znovu do 20 let od osvobození od placení zbývajících pohledávek, musel by splácet své dluhy podle splátkového kalendáře po dobu 5 let.

Výtky Senát sice měl, ale nakonec je neprosadil

Největší spory se v Senátu u novely zákona vedly o tzv. fixní splátku, vztahující se k exekucím. Fixní srážky exekuce byly navrženy ve výši 5 % nimální mzdy. Tyto srážky by měly přednostně uspokojit pohledávky obcí, státu, bytových družstev a společenství vlastníků. Cílem senátního návrhu bylo motivovat dlužníky s nízkými oficiálními příjmy k přiznání všech svých příjmů a k následnému vstupu do oddlužení.

Myšlenka pozměňovacího návrhu je, že pokud budeme po lidech, kteří schválně nějak zařídili, aby měli příjem nižší, než je nezabavitelná částka, chtít tu tisícovku, že oni najednou přiznají veškeré příjmy a vstoupí do oddlužení. Protože kdyby to neudělali, nemohli by tam vstoupit,“ řekl médiím předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Někteří senátoři poukazovali na nedostatek dat a analýz, které by podpořily efektivitu návrhu z pohledu praxe. Navíc tvrdili, že návrh nepřináší žádné skutečné řešení problému a pouze zvýhodňuje exekutory a první věřitele. Nakonec senátoři schválili původní verzi zákona poslanou ze Sněmovny, pozměňovací návrhy neprošly.

KOMENTÁŘE k článku Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Přidejte nový komentář

Insolvence, Komentoval(a): Ilona

10.07.2024 21:25:39

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda když už někdo má insolvenci, třeba 1 rok, jestli se vztahuje i na něj nově 3 roky. Nebo to je jen pro ty, kteří to podají nyní? Díky za odpověď

RE: Insolvence, Komentoval(a): Petr Jermář, Banky.cz

10.07.2024 22:30:27

Dobrý den, nové podmínky (kratší oddlužení na 3 roky pro všechny) se týkají jen nově zahájených řízení po datu účinnosti novely. U již běžících oddlužení se nic zpětně nemění.

Insolvence , Komentoval(a): Michal

15.07.2024 19:23:16

Proč tedy všude píšou že pro všechny ?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Státní půjčka pro mladé: Podmínky, výhody a jak o ni požádat

Státní půjčka pro mladé: Podmínky, výhody a jak o ni požádat

22.12.2024 Půjčka

Uvažujete o rekonstrukci domu, ale trápí vás financování? Nová státní půjčka "Oprav dům po babičce" může být řešením. Nabízí kombinaci dotace a úvěru až 4 miliony Kč bez zástavy, s nízkým úrokem a dlouhou dobou splatnosti. Zjistěte, jak tuto výhodnou nabídku využít pro vaše bydlení a proč ji už zvolilo téměř 500 lidí.

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena