V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.
Nejradikálněji snižují v České spořitelně
Nejradikálnější ve snižování sazeb byla Česká spořitelna, která poslala základní úrokovou míru na spořicím účtu o 0,75% dolů na 2,25%. Raiffeisenbank snížila úrok z 5,5% na 5%, Komerční banka o 0,5% na 4,5% a Creditas o 0,4% na 5,2%.
ČNB pokračovala se snižováním základních sazeb i v květnu. Banky na snížení těchto sazeb opět reagovali snižováním úroků na spořících účtech. Jaké úrokové sazby mají banky na spořících účtech nyní?
Velké změny v Max bance
Klienty Max banky čeká zatím největší pokles sazeb v její novodobé historii, plus uvedení nového spořicího účtu, který už ale neposlouží jako účet platební. Na současném spořicím účtu nabídne Max banka už jen 4,2 % (z ještě nedávných 5,7 %). Na novém spořicím účtu (bez kompletního bankovnictví) zůstane prozatím 5,7 %, ale s novým limitem: do půl milionu korun. Vše nad tuto částky zde zúročí banka sazbou 5,6 % ročně.
Celkový přehled mluví jasně: spoření už tolik vynášet nebude
Nejvyšší základní úrok nabízí Trinity bank s 6,31 % p.a., následuje Partners Banka s 6,03 % p.a. a Air Bank s 6 % p.a. VÚB nabízí 6 % p.a. za doporučení klienta. Středně vysoké úročenínaleznete u Max banky (5,7 % p.a.), Fio banky a mBank (shodně 5,5 % p.a.), Banky Creditas a Peněžního domu (shodně 5,2 % p.a.) a J&T Banky (5 % p.a.).
Nižší úroky nabízí Spořitelní družstvo NEY (4,8 % p.a.), UniCredit Bank (2,5 % p.a.) a Česká spořitelna (2,25 % p.a.). Česká spořitelna ale umožňuje dosáhnout úroku až 5 % p.a., pokud splníte specifické podmínky. A nejnižšími úroky se teď „chlubí“ Komerční banka (2 % p.a.), ČSOB (1,5 % p.a.) a Moneta Money Bank (1 % p.a.).
Některé banky ztíží svým klientům podmínky výhodnějšího úroku
Banky ztěžují podmínky, za nichž je možné získat maximální úrok. Například ČSOB ponechala základní úročení na 5%, ale klienti musejí aktivně používat aplikaci a minimálně pětkrát měsíčně platit kartou. Kdo tyto podmínky nesplní, získá úročení 1,5%.
Podobně se rozhodla i Komerční banka. Vyšší úrok podmiňuje jednak tím, že klienti musejí využívat její aplikaci, jednak pravidelně investovat do vyjmenovaných fondů banky aspoň 1500 korun měsíčně. Aktivním přístupem si klient vyslouží o 2,5 procentního bodu vyšší úročení: celkem 4,5 % p.a.
Raiffeisenbank má, jak už jsme ukázali, bezkonkurenčně nejnižší základní úrok 0,1 % p.a., ale i zde je dostupný zvýhodněný úrok 5 % p.a., samozřejmě s podmínkami. U Monety se k vyššímu úroku propracujete, jen pokud máte na spořicím účtu uložen maximálně jeden milion korun: banka vám v tomto případě garantuje do 1. 5. 2024 sazbu ve výši 5,1 %.
Banky čekají přelití úspor na termínované vklady
Zatímco investiční společnosti doufají, že Češi začnou konečně investovat, banky říkají, že znají konzervativního českého klienta, a tak se přílišného odlivu peněz do investic neobávají. To serveru Seznam Zprávy potvrdila i Monika Hořínková z ČSOB: „Termínované vklady jsou velmi populární. Klienti v době klesajících sazeb oceňují garanci sazby platnou po celé období trvání tohoto vkladu.“ Jaké teď jsou možnosti u vkladů na předem stanovenou dobu?
V současnosti můžete nejvyšší úrokovou sazbu využít u Spořitelního družstva NEY, a to u duálního vkladu, s úrokem 10,80 % p.a. Následuje Spořitelní družstvo NEY s 5,5 % p.a., Banka CREDITAS a Max banka s 5,3 % p.a. a Peněžní dům s 5,2 % p.a. Dále se v pomyslném žebříčku úročení termínovaných vkladů umisťují Moneta Money Bank a UniCredit Bank s 5 % p.a., Česká spořitelna, Oberbank, ČSOB, Komerční banka a Raiffeisenbank s 4,5 % p.a. Fio banka nabízí 4,1 % p.a., J&T Banka 4 % p.a., VÚB 2,5 % p.a., Trinity bank 2,41 % p.a. a mBank s nejnižší sazbou 0,1 % p.a.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku [AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.