V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.
Nejradikálněji snižují v České spořitelně
Nejradikálnější ve snižování sazeb byla Česká spořitelna, která poslala základní úrokovou míru na spořicím účtu o 0,75% dolů na 2,25%. Raiffeisenbank snížila úrok z 5,5% na 5%, Komerční banka o 0,5% na 4,5% a Creditas o 0,4% na 5,2%.
ČNB pokračovala se snižováním základních sazeb i v květnu. Banky na snížení těchto sazeb opět reagovali snižováním úroků na spořících účtech. Jaké úrokové sazby mají banky na spořících účtech nyní?
Velké změny v Max bance
Klienty Max banky čeká zatím největší pokles sazeb v její novodobé historii, plus uvedení nového spořicího účtu, který už ale neposlouží jako účet platební. Na současném spořicím účtu nabídne Max banka už jen 4,2 % (z ještě nedávných 5,7 %). Na novém spořicím účtu (bez kompletního bankovnictví) zůstane prozatím 5,7 %, ale s novým limitem: do půl milionu korun. Vše nad tuto částky zde zúročí banka sazbou 5,6 % ročně.
Celkový přehled mluví jasně: spoření už tolik vynášet nebude
Nejvyšší základní úrok nabízí Trinity bank s 6,31 % p.a., následuje Partners Banka s 6,03 % p.a. a Air Bank s 6 % p.a. VÚB nabízí 6 % p.a. za doporučení klienta. Středně vysoké úročenínaleznete u Max banky (5,7 % p.a.), Fio banky a mBank (shodně 5,5 % p.a.), Banky Creditas a Peněžního domu (shodně 5,2 % p.a.) a J&T Banky (5 % p.a.).
Nižší úroky nabízí Spořitelní družstvo NEY (4,8 % p.a.), UniCredit Bank (2,5 % p.a.) a Česká spořitelna (2,25 % p.a.). Česká spořitelna ale umožňuje dosáhnout úroku až 5 % p.a., pokud splníte specifické podmínky. A nejnižšími úroky se teď „chlubí“ Komerční banka (2 % p.a.), ČSOB (1,5 % p.a.) a Moneta Money Bank (1 % p.a.).
Některé banky ztíží svým klientům podmínky výhodnějšího úroku
Banky ztěžují podmínky, za nichž je možné získat maximální úrok. Například ČSOB ponechala základní úročení na 5%, ale klienti musejí aktivně používat aplikaci a minimálně pětkrát měsíčně platit kartou. Kdo tyto podmínky nesplní, získá úročení 1,5%.
Podobně se rozhodla i Komerční banka. Vyšší úrok podmiňuje jednak tím, že klienti musejí využívat její aplikaci, jednak pravidelně investovat do vyjmenovaných fondů banky aspoň 1500 korun měsíčně. Aktivním přístupem si klient vyslouží o 2,5 procentního bodu vyšší úročení: celkem 4,5 % p.a.
Raiffeisenbank má, jak už jsme ukázali, bezkonkurenčně nejnižší základní úrok 0,1 % p.a., ale i zde je dostupný zvýhodněný úrok 5 % p.a., samozřejmě s podmínkami. U Monety se k vyššímu úroku propracujete, jen pokud máte na spořicím účtu uložen maximálně jeden milion korun: banka vám v tomto případě garantuje do 1. 5. 2024 sazbu ve výši 5,1 %.
Banky čekají přelití úspor na termínované vklady
Zatímco investiční společnosti doufají, že Češi začnou konečně investovat, banky říkají, že znají konzervativního českého klienta, a tak se přílišného odlivu peněz do investic neobávají. To serveru Seznam Zprávy potvrdila i Monika Hořínková z ČSOB: „Termínované vklady jsou velmi populární. Klienti v době klesajících sazeb oceňují garanci sazby platnou po celé období trvání tohoto vkladu.“ Jaké teď jsou možnosti u vkladů na předem stanovenou dobu?
V současnosti můžete nejvyšší úrokovou sazbu využít u Spořitelního družstva NEY, a to u duálního vkladu, s úrokem 10,80 % p.a. Následuje Spořitelní družstvo NEY s 5,5 % p.a., Banka CREDITAS a Max banka s 5,3 % p.a. a Peněžní dům s 5,2 % p.a. Dále se v pomyslném žebříčku úročení termínovaných vkladů umisťují Moneta Money Bank a UniCredit Bank s 5 % p.a., Česká spořitelna, Oberbank, ČSOB, Komerční banka a Raiffeisenbank s 4,5 % p.a. Fio banka nabízí 4,1 % p.a., J&T Banka 4 % p.a., VÚB 2,5 % p.a., Trinity bank 2,41 % p.a. a mBank s nejnižší sazbou 0,1 % p.a.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku [AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.