V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.
Nejradikálněji snižují v České spořitelně
Nejradikálnější ve snižování sazeb byla Česká spořitelna, která poslala základní úrokovou míru na spořicím účtu o 0,75% dolů na 2,25%. Raiffeisenbank snížila úrok z 5,5% na 5%, Komerční banka o 0,5% na 4,5% a Creditas o 0,4% na 5,2%.
ČNB pokračovala se snižováním základních sazeb i v květnu. Banky na snížení těchto sazeb opět reagovali snižováním úroků na spořících účtech. Jaké úrokové sazby mají banky na spořících účtech nyní?
Velké změny v Max bance
Klienty Max banky čeká zatím největší pokles sazeb v její novodobé historii, plus uvedení nového spořicího účtu, který už ale neposlouží jako účet platební. Na současném spořicím účtu nabídne Max banka už jen 4,2 % (z ještě nedávných 5,7 %). Na novém spořicím účtu (bez kompletního bankovnictví) zůstane prozatím 5,7 %, ale s novým limitem: do půl milionu korun. Vše nad tuto částky zde zúročí banka sazbou 5,6 % ročně.
Celkový přehled mluví jasně: spoření už tolik vynášet nebude
Nejvyšší základní úrok nabízí Trinity bank s 6,31 % p.a., následuje Partners Banka s 6,03 % p.a. a Air Bank s 6 % p.a. VÚB nabízí 6 % p.a. za doporučení klienta. Středně vysoké úročenínaleznete u Max banky (5,7 % p.a.), Fio banky a mBank (shodně 5,5 % p.a.), Banky Creditas a Peněžního domu (shodně 5,2 % p.a.) a J&T Banky (5 % p.a.).
Nižší úroky nabízí Spořitelní družstvo NEY (4,8 % p.a.), UniCredit Bank (2,5 % p.a.) a Česká spořitelna (2,25 % p.a.). Česká spořitelna ale umožňuje dosáhnout úroku až 5 % p.a., pokud splníte specifické podmínky. A nejnižšími úroky se teď „chlubí“ Komerční banka (2 % p.a.), ČSOB (1,5 % p.a.) a Moneta Money Bank (1 % p.a.).
Některé banky ztíží svým klientům podmínky výhodnějšího úroku
Banky ztěžují podmínky, za nichž je možné získat maximální úrok. Například ČSOB ponechala základní úročení na 5%, ale klienti musejí aktivně používat aplikaci a minimálně pětkrát měsíčně platit kartou. Kdo tyto podmínky nesplní, získá úročení 1,5%.
Podobně se rozhodla i Komerční banka. Vyšší úrok podmiňuje jednak tím, že klienti musejí využívat její aplikaci, jednak pravidelně investovat do vyjmenovaných fondů banky aspoň 1500 korun měsíčně. Aktivním přístupem si klient vyslouží o 2,5 procentního bodu vyšší úročení: celkem 4,5 % p.a.
Raiffeisenbank má, jak už jsme ukázali, bezkonkurenčně nejnižší základní úrok 0,1 % p.a., ale i zde je dostupný zvýhodněný úrok 5 % p.a., samozřejmě s podmínkami. U Monety se k vyššímu úroku propracujete, jen pokud máte na spořicím účtu uložen maximálně jeden milion korun: banka vám v tomto případě garantuje do 1. 5. 2024 sazbu ve výši 5,1 %.
Banky čekají přelití úspor na termínované vklady
Zatímco investiční společnosti doufají, že Češi začnou konečně investovat, banky říkají, že znají konzervativního českého klienta, a tak se přílišného odlivu peněz do investic neobávají. To serveru Seznam Zprávy potvrdila i Monika Hořínková z ČSOB: „Termínované vklady jsou velmi populární. Klienti v době klesajících sazeb oceňují garanci sazby platnou po celé období trvání tohoto vkladu.“ Jaké teď jsou možnosti u vkladů na předem stanovenou dobu?
V současnosti můžete nejvyšší úrokovou sazbu využít u Spořitelního družstva NEY, a to u duálního vkladu, s úrokem 10,80 % p.a. Následuje Spořitelní družstvo NEY s 5,5 % p.a., Banka CREDITAS a Max banka s 5,3 % p.a. a Peněžní dům s 5,2 % p.a. Dále se v pomyslném žebříčku úročení termínovaných vkladů umisťují Moneta Money Bank a UniCredit Bank s 5 % p.a., Česká spořitelna, Oberbank, ČSOB, Komerční banka a Raiffeisenbank s 4,5 % p.a. Fio banka nabízí 4,1 % p.a., J&T Banka 4 % p.a., VÚB 2,5 % p.a., Trinity bank 2,41 % p.a. a mBank s nejnižší sazbou 0,1 % p.a.
Starobní důchod v České republice je klíčovým nástrojem zajištění životní úrovně pro seniory. Výše důchodu se odvíjí od celkového průběhu sociálního pojištění, které zahrnuje nejen pracovní aktivitu, ale také přestávky či období studia. Hlavními faktory ovlivňujícími, zda žadatel obdrží podprůměrný důchod, jsou nízké příjmy, nedostatečný počet let pojištění nebo příliš brzký odchod do předčasného důchodu.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
KOMENTÁŘE k článku [AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.