Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.
Hlavním důvodem ukončení nabídky vkladních knížek je především nízký zájem ze strany klientů. V posledních letech banka zakládala už jen výherní vkladní knížky a dětské vkladní knížky. V roce 2020 evidovala Česká spořitelna zhruba milion vkladních knížek, v roce 2023 na podzim už jich bylo jen 700 tisíc. Celková suma uložená na těchto knížkách klesla z 60 miliard na 40 miliard korun.
„S ohledem na nízký zájem nových klientů jsme ukončili nabídku zakládání nových vkladních knížek. Zejména zájem o dětské vkladní knížky setrvale klesá,“ řekl deníku MF Dnes mluvčí spořitelny Filip Hrubý.
Máte vkladní knížku u České spořitelny? Zůstane vám i nadále
Dosavadní klienti s vkladní knížkou ji mohou využívat stejně jako doposud. K rušení současných vkladních knížek banka nepřistupuje.
Výherních vkladních knížek je zhruba polovina
Mezi v České spořitelně zbylými 700 tisíci vkladních knížek je zhruba polovina výherních vkladních knížek. Co nabízejí? Peníze na nich se neúročí, ale klienti mohou dvakrát ročně vyhrát ve slosování.
Druhou polovinu tvoří dětské vkladní knížky
Ve druhé polovině vkladních knížek byste našli zejména ty dětské. Ty nejčastěji zakládají prarodiče svým vnoučatům. Úrok tu byl i v době vysokých sazeb jen 2%, a to jen v zůstatku do 250 tisíc korun. Nad tuto částku dítě obdrží úrok pouze 0,01 %. Po dosažení 12 let věku dítěte banka připíše bonus 500 Kč a po dosažení 18 let pak bonus 1000 Kč.
Jediná zbývající nabídka nových vkladních knížek: ČSOB na poštách
ČSOB stále ještě (ale už jako jediná) umožňuje založení vkladní knížky na pobočkách České pošty. Maximální úrok pro dospělé je tu stanoven na 0,15 % ročně, ale pouze tehdy, když si sjednáte dvouletou výpovědní lhůtu.
Jsou i další výše úročení: při tříměsíční výpovědní lhůtě dosáhne klient na úrok 0,05 %. A bez výpovědní lhůty jen na 0,01 % ročně. U dětské vkladní knížky ČSOB se připisuje základní úrok ve výši 0,5 % ročně. Plus prémie v 18 letech, ale za dost striktních podmínek: „Dítě, kterému by rodiče po narození založili vkladní knížku s deseti tisíci a ke každým narozeninám by mu na ni přidali tisícovku, by v 18 letech dostalo prémii 323 korun,“ vysvětlují na portálu Peníze.cz
Výhody spořicích účtů už roky válcují zájem o vkladní knížky
I čeští klienti bank už si všímají, že v porovnání s vkladními knížkami nabízejí spořicí účty řadu výhod:
vyšší úročení
okamžitá dostupnost hotovosti v bankomatu
netřeba navštěvovat pobočku banky.
Na druhou stranu: na vkladní knížce je vše zapisováno fyzicky na papír, takže konzervativnější klienti nebo lidé bez přístupu k internetu je stále ještě preferují coby přehledný nástroj pro vedení pro evidenci svých úspor uložených v bance.
Až 5 % ročně, když jste aktivním klientem
Vraťme se ale k úročení u spořicích účtů u obou zmíněných bank s vkladními knížkami:
Česká spořitelna nabízí na spořicím účtu úrok 2,25 % ročně při využívání elektronického bankovnictví. Ten si klient může bonusově navýšit na 4,25 % s pravidelným investováním a dokonce až na 5 % s investováním a aktivním používáním účtu.
ČSOB má na spořicím účtu úrok 1,5 % v základu. S bonusy se dá u vkladů do 250 tisíc Kč dostat na úrok 5 %. Tyto podmínky platí do limitu 250 tisíc korun. Zmíněný bonus banka přizná, pokud klient aspoň pětkrát za měsíc zaplatí kartou a aspoň jednou za tři měsíce se přihlásí do mobilní aplikace ČSOB SMART.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
KOMENTÁŘE k článku [AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.