Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.
Inflace je významný makroekonomický jev, který má přímý
dopad na finance domácností i firem. Když se mluví o inflaci, znamená to, že dochází k vzestupu cen zboží a služeb v ekonomice, tedy průměrné cenové úrovně.
Míra inflace se měří pomocí cenových indexů (pozn. index spotřebitelských cen)
a je vyjádřena v procentech. Vždy se vztahuje k určitému časovému období.
Statistici sledují například meziměsíční, meziroční či průměrnou roční
inflaci.
„Pro zdravý vývoj ekonomiky je důležitá stabilita cenové hladiny. Inflace by měla kopírovat růst ekonomiky. Extrémní inflace s sebou přináší spoustu problémů. Kupní síla peněz rychle klesá a lidé i firmy zaplatí za zboží a služby nominálně více, znehodnocují se úspory uložené na bankovních účtech, rostou úrokové sazby úvěrů, zvyšuje se tlak na růst platů…,“ vyjmenovává některé negativní dopady inflace Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz.
Oproti předchozím letům inflace výrazně klesla. Její průměrná míra za celý rok byla 2,4 % – v roce 2023 přitom přesáhla 10 % a v roce 2022 dokonce 15 %.
„Po dvou výjimečných letech se situace vrátila k normálu. V letech 2020 a 2021 se totiž průměrná míra inflace pohybovala vždy pod 4 %,“ upozorňuje Petr Jermář.
Že se inflace vrací k výsledkům z doby před ruskou invazí na Ukrajinu, ukázal už konec roku 2023.
Tehdy meziroční nárůst cen výrazně zpomalil. A na začátku roku 2024 se dostal dokonce k dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky – v únoru totiž inflace klesla na rovná 2 %.
V průběhu roku se pak pohybovala mezi 2 % a 3 %. I když v posledních měsících mírně stoupala.
Vyplývá to z informací o vývoji inflace, které Český statistický úřad zveřejňuje na měsíční bázi.
Poslední dostupná data byla zveřejněna 13. ledna 2025.
Na konci roku inflace narostla, když dosáhla hranice 3 %. Byla tak o 0,2 procentního bodu vyšší než v říjnu a listopadu.
Mohlo za to zejména výrazné meziroční zdražení některých potravin a služeb. Navíc se zpomalilo zlevňování pohonných hmot.
Oproti prosinci 2023 přitom nejvíce stouply ceny:
Naopak zlevnil:
Listopadová inflace byla na stejné úrovni jako ta říjnová – ceny tedy meziročně vzrostly o 2,8 %. Důležitou roli hrály předvánoční nákupy, které výrazně ovlivnily cenu některých potravin. Například vejce zdražila o 31,7 %. Ještě v říjnu přitom byla jejich cena v porovnání s předchozím rokem o 5,6 % nižší.
Na druhé straně zvolnilo tempo, kterým rostou ceny bydlení. A zlevnilo oblečení, obuv nebo například pohonné hmoty.
A kde byly změny nejvýraznější? V případě zdražování to bylo zejména u:
Naopak nejvíc zlevnily:
V říjnu inflace opět mírně stoupla. Meziročně se zvýšila na 2,8 % – byla tedy o 0,2 procentního bodu vyšší než v září. Mohlo za to zejména zvýšení cen:
Meziroční růst cen naopak brzdilo zejména zlevnění pohonných hmot a olejů o 11,4 %.
„Nafta se v říjnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala zhruba za 34,20 Kč/l a benzin Natural 95 přibližně za 35,60 Kč/l. V případě nafty to byla nejnižší hodnota od loňského července a v případě benzinu Natural 95 dokonce od října roku 2021,” uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
Zářijový vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněný poklesem inflace z minulého roku. Kvůli tomu se snížila srovnávací základna pro letošní data. Navíc se přidalo i zdražování některých potravin, když například za máslo lidé zaplatili skoro o polovinu víc než loni.
Celkovou situaci korigovalo meziroční zlevnění pohonných hmot, přesto se meziroční inflace dostala na hodnotu 2,6 %. Tedy o 0,4 procentního bodu výš než v srpnu.
Letos byla vyšší pouze v dubnu, kdy vystoupala dokonce na 2,9 %.
Meziročně přitom nejvíc zdražilo:
Inflaci naopak zmírnilo zlevnění:
Že je vývoj spotřebitelských cen stabilní, potvrdila i srpnová data. Meziroční inflace totiž byla pouze 2,2 % – stejně jako o měsíc dřív.
Pomohl tomu zejména fakt, že zatímco se zvyšovaly ceny některých potravin a výdajů na bydlení, zlevňovaly pohonné hmoty. „Benzín Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 37,65 Kč/l, což byla nejnižší cena od letošního ledna. Nafta se prodávala za 36,08 Kč/l, což bylo nejméně od července loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
Naopak nejvýrazněji zdražily:
Nejvíc klesly ceny:
Také v červenci se inflace pohybovala okolo 2% cíle centrální banky. V porovnání s předchozím měsícem ale stoupla o 0,7 % a meziroční růst dosáhl hodnoty 2,2 %.
Podepsalo se na tom zejména zdražování ubytovacích a stravovacích služeb – ceny za ubytování vzrostly o 8,8 % a za stravovací služby lidé dali o 7,1 % víc než v červenci 2023.
Výrazně stoupla také cena:
Naopak zlevnily:
Po dvou měsících, kdy se držela nad 2,5 %, klesla inflace opět na 2 %. Tedy na cílovou hladinu stanovenou ČNB.
Meziroční cenový růst byl v červnu dokonce o 0,4 procentního bodu nižší, než centrální banka na jaře předpokládala.
Přispělo k tomu hlavně pomalejší zdražování pohonných hmot. Jejich ceny meziročně stouply o 6,1 %, zatímco v květnu byl meziroční nárůst 10,8 %.
Oproti červnu 2023 tak nejvíc zdražilo:
Největší zlevnění naopak zaznamenaly:
Po rychlejším dubnovém zdražování v květnu růst inflace opět zpomalil. Spotřebitelské ceny se totiž meziročně zvýšily o 2,6 %.
K růstu cen nejvýrazněji přispělo zdražení:
Nejvýrazněji naopak zlevnila:
V dubnu se situace mírně změnila, když inflace poprvé od října 2023 stoupla. A to až na 2,9 %. Je tak na nejvyšší úrovni od začátku roku 2024.
Nejvýrazněji se na tom podílely rostoucí ceny alkoholu, potravin a pohonných hmot, kdy zdražily:
lihoviny – o 10,4 %;
čokoláda – o 9,2 %;
pohonné hmoty a oleje – o 8,4 %;
tabákové výrobky – o 7,1 %;
pivo – o 6,5 %
a víno – o 5,5 %.
Lidé si připlatili také za:
vodné – 10,9 %
a stočné – 10,5 %.
Zároveň se zmírnilo zlevňování řady potravin, jak vyplývá z následující tabulky:
Meziroční zlevňování vybraných potravin | ||
březen 2024 | duben 2024 | |
mouka | 27,8 % | 19,1 % |
vejce | 27,7 % | 15,5 % |
polotučné trvanlivé mléko | 26,6 % | 11,4 % |
maso | 6 % | 3,9 % |
Stejně jako v únoru, také v březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2 %. Podílelo se na tom zejména zdražení:
Naopak výrazně klesly ceny:
Meziročně spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což představuje zpomalení o 0,3 procentního bodu ve srovnání s lednem. Největší vliv na meziroční růst cen měly ceny bydlení, kde došlo k nárůstu cen nájemného z bytu o 6,8 %. Dále také vyšší ceny v dopravě a ceny pohonných hmot, kde byl zaznamenán nárůst o 4,3%.
Naopak, k prohloubení meziročního poklesu cen přispěly zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů, kde se výrazně snížily ceny mouky o 22,8 %, drůbežího masa o 16,4 %, a polotučného trvanlivého mléka o 23,4 %.
Průměrná roční míra inflace dosáhla v roce 2023 hodnoty 10,7 procenta, což bylo o 4,4 procentního bodu méně než v roce 2022. Tato hodnota je stále velmi vysoká, což potvrzuje i fakt, že se jednalo o třetí nejvyšší hodnotu v dějinách samostatné České republiky.
„Kromě průměrné roční míry inflace stojí za pozornosti i kumulativní inflace za roky 2022 a 2023. Cenová hladina se za toto období zvýšila o více než 27 procent. Kupní síla peněz tedy klesla zhruba o třetinu,“ doplňuje Petr Jermář z portálu Banky.cz.
„Rekordní inflace. Druhá nejvyšší inflace od roku 1993.“ Novinové titulky v tomto a podobném znění v roce 2022 přímo zaplavily internet. Oproti roku 2021 totiž došlo v roce 2022 k prudkému nárůstu meziroční inflace z 3,8 % na 15,1 %. A to se bavíme o průměrném nárůstu ceny v celém spotřebitelském koši. Některé položky koše ovšem zdražily i o desítky procent, jiné dokonce až násobně (o více než 100 %). Připomeňme, že nejvíce podražily energie, potraviny a pohonné hmoty. Pomalu se zdražovalo naopak ve službách, ale o to déle u nich inflace vydržela: ještě i v roce 2024 se ČNB ohlížela právě na rostoucí ceny ve službách, když se rozhodovala o postupném snižování 2t repo sazby.
Zpětně by se dal vývoj inflace v tomto roce označit jako klid před bouří. Průměrná roční míra inflace v roce 2021 byla 3,8 procenta. Oproti roku 2020 došlo k navýšení o 0,6 procentního bodu.
V posledním čtvrtletí roku 2021 meziročně rostly zejména ceny v oddílech bydlení a doprava. Vyšší byly například ceny za dodávky tepla a teplé vody, vodného a stočného. Dopravu prodražily rostoucí ceny pohonných hmot.
Průměrná roční míra inflace byla v roce 2020 3,2 procenta. Oproti roku 2019 došlo ke zvýšení o 0,4 procentního bodu. Nejvíce tento vývoj ovlivnil nárůst cen potravin, nealkoholických nápojů a bydlení.
Jaký názor mají experti na budoucí vývoj inflace v roce 2025? Podle nejnovějších odhadů ekonomů z měnové sekce České národní banky by se měla inflace v prvním čtvrtletí roku 2025 pohybovat na úrovni 1,7 % a v období následujícího čtvrtletí by měl tento ukazatel mírně vzrůst na 1,9 %.
Vývoj inflace v ČR sleduje Český statistický úřad. Statistici při měření inflace vycházejí z měření čistých cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Cenové indexy poměřují úroveň cen vybraného spotřebního koše reprezentativních výrobků a služeb (pozn. více než 700 položek) ve dvou srovnávacích obdobích. Mírou inflace je procentní přírůstek indexů spotřebitelských cen.
Váhy jednotlivých položek ve spotřebním koši jsou stanoveny podle zastoupení konkrétního zboží či služby na celkové spotřebě domácností.
Aktuální složení spotřebního koše naleznete na stránkách ČSÚ.
Data o inflaci mohou sloužit k mnoha účelům. Například stát na základě údajů o inflaci provádí pravidelnou valorizaci mezd, důchodů a řady dalších sociálních příjmů.
Inflace je velmi důležitý údaj také pro Českou národní banku. Jejím hlavním posláním je pečovat o cenovou stabilitu. ČNB na základě vývoje inflace nastavuje základní úrokové sazby v ekonomice.
Centrální banka usiluje o to, aby se inflace nacházela na 2 % (pozn. inflační cíl). Skutečná inflace se může od tohoto inflačního cíle odchylovat, a to především v důsledku nepředvídatelných šoků. Pokud se inflace vychýlí z tolerančního pásma, centrální banka úrokové sazby zvýší.
Na změnu základních úrokových sazeb velmi rychle reagují i banky. Zdražují úvěry a také zvyšují úročení vkladů. „Růst základních úrokových sazeb se v letech 2022 a 2023 výrazně podepsal například na úročení hypotečních úvěrů. Sazby se dostaly až nad hranici šesti procent. Financování bydlení na hypotéku se prodražilo jak novým zájemcům o bydlení, tak i domácnostem, které v tomto období čekala refixace sazeb,“ doplňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.
Na vývoj inflace jsou navázány i různé smlouvy. Typickým příkladem jsou nájemní smlouvy. Vývoj inflace se promítá i do výše mezd a platů. Při růstu cen usilují pracující o zvýšení svých výdělků.
Inflace má zásadní vliv i na úspory. Peníze uložené na běžných účtech bank jsou zpravidla zhodnocovány jen minimálně. O něco vyšší úrokové sazby nabízí spořicí účty a termínované vklady. Ani zde ovšem úroky v uplynulých letech nepřekonaly roční míru inflace. Úspory tedy postupem času částečně ztratily na hodnotě.
TIP: Kam si ukládat peníze? Peníze na každodenní potřebu ukládejte do banky na běžný účet. Finanční rezervu na horší časy si držte na spořicím účtu či termínovaném vkladu. Pokud spoříte na důchod, dětem na studia nebo máte jiný dlouhodobý cíl, vyplatí se volné peníze pravidelně investovat. Využít můžete například akcie, dluhopisy, podílové fondy, ETF či kryptoměny.
Existují dva základní typy inflace, a to poptávková a nabídková. K poptávkové inflaci dochází tehdy, když je v oběhu (ekonomice) více volných peněz než dostupného zboží, za které mohou domácnosti a firmy své finance utratit.
Nabídková inflace (pozn. označována také jako nákladová) je vyvolána růstem nákladů. Zvyšuje se tedy cena vstupů potřebných k výrobě (např. mzdy, energie, suroviny apod.). Firmy jsou v této situaci ochotny vyrábět a nabízet stejný objem produktů pouze za vyšší ceny.
Kdy byla nejvyšší inflace?
Při pohledu do statistik dosáhla inflace historicky nejvyšší
hodnoty v roce 1991. Míra inflace byla v tu dobu 56,6 procenta. V tomto roce
byla zahájena ekonomická reforma, která postupně proměnila centrálně řízenou
ekonomiku v ekonomiku tržní. Jednorázová liberalizace cen stála za prudkým
růstem cenové hladiny. Druhá historicky nejvyšší inflace byla zaznamenána v roce 1993. Míra inflace dosáhla hodnoty 20,8 procenta.
Rozhodování mezi OSVČ a HPP závisí na vašich prioritách, jako je touha po flexibilitě, stabilitě příjmu, nebo možnost pracovat na více projektech současně. Tato rozhodnutí často zahrnují hodnocení osobních preferencí spolu s praktickými faktory, které mohou zahrnovat legislativní úpravy a daňové povinnosti.
Každý týden přicházejí další lidé o své úspory kvůli podvodným telefonátům. Útočníci zdokonalují své taktiky, a díky moderním technologiím dokážou napodobit volání z vaší banky i Policie ČR. Jejich triky jsou čím dál rafinovanější. Spojují technologické možnosti s propracovanou psychologickou manipulací. Spoléhají na moment překvapení a umně pracují s důvěrou, kterou lidé běžně chovají k institucím.
Online nakupování nám sice usnadňuje život, ale přináší i rizika. Podvody na bazarech a podvodný e-shop už napálily tisíce lidí. Jen za poslední rok nahlásili nakupující policii podvody za více než 1,5 miliardy korun. V našem průvodci zjistíte, jak nakupovat bezpečně, na co si dát pozor při nákupu z druhé ruky a co dělat při podezřelém inzerátu, nebo jak se pokusit zachránit situaci, když už jste podvodníkům „sedli na lep“.
Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.
Jednodušší a pohodlnější. Takové je hlášení a správa dočasné pracovní neschopnosti pomocí eNeschopenky – tedy elektronické neschopenky. Zaměstnavatel se totiž o nemoci či úrazu zaměstnance dozví elektronicky od ČSSZ. Nepotřebuje tak žádné papírové dokumenty.
KOMENTÁŘE k článku Aktuální a historický vývoj inflace
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.